Wino i destylaty

Raoul Clarget Beaujolais

Napisał Blurppp

„Nie lubię Beaujolais nouveau, trzeci czwartek listopada spędzam w domu a nie w knajpie. Lubię natomiast lekkie wina z Beaujolais” Takim mniej więcej tekstem skwitowałem rozmowę o nowych zwyczajach .Rozmowa odbyła się z moim znajomym, który wina na co dzień nie pija, ale widział w tym okazję na wspólne wyjście na miasto Kilka dni temu od tego samego znajomego otrzymałem butelkę wina, a jakże z Beaujolais. Tu zaczęła się komedia omyłek. Wino sygnowane jest posiadłością Raoul Clarget z Cote d’Or. Jeżeli ta nazwa obiła wam się o uszy to pewnie z tego powodu że to najstarsza, przynajmniej wg Księgi Rekordów Guinnessa, działająca nieprzerwanie winnica na świecie. Powstała w 1268 roku, co skrzętnie odnotowano na etykiecie. Szkoda, że równie rzetelnie nie jesteśmy informowani  że dziś ta marka z legendarną posiadłością nie wiele ma wspólnego. W roku 1997 została kupina przez grupę Tresch- negocjanta i przemysłowego producenta win na marketowe półki. Powoli przestało mnie dziwić jak to jest możliwe, że butelka Beaujolais została zakorkowana w sercu Cote d’Or skore te miejsca dzieli ponad 100 km. Na szczęście coś je łączy, obydwa są w Burgundii. Raz kozie śmierć pomyślałem. W nadzieje na lekkie, świeże i żwawe owocowe wino otworzyłem butelkę. Kolor wina fiołkowy, wyblakły. Nos lekko owocowy z jakimś nieokreślonym i raczej nieprzyjemnym chemicznym drugim oddechem. W ustach pierwszym co się zauważa to całkowity brak ciała, faktury, jak by człowiek wodę z sokiem pił. Smak jakiś rozwodniony, cień typowej dla gamay owocowości do tego mocna kwasowość i nieprzyjemne taniny. Posmak to pieczący nieprzyjemny alkohol. Czyżby trafiło się wino którego nie udało się sprzedać w listopadzie i po przeetykietowaniu trafiło na marketowe półki? Wino zostało kupione w Kauflandzie, o czym niezbicie świadczy etykieta, to chyba pierwsza tak poważna wpadka tego sklepu, wino pochodzi z ich importu. Dyskont mógł się kierować ceną, ciekawe jednak kto temu winu przyznał apelację?

     

Nazwa: Raoul Clarget Beaujolais

Rocznik: 2009

Producent:  Raoul Clarget

Region:  Beaujolais

Apelacja: Appeelation Beaujolais Controlee

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja:  jakościowe

Szczep: 100 % gamay

Temp. podawania:  16-18 stopni

Podawać do: mięsa pieczone, można tez pić solo

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Kaufland

Cena: ok. Nieznana

Ocena 0-6: 1

Jednym zdaniem: Omijaj szerokim łukiem

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl