Krótko

Rafał Kosik „Różaniec” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Z przyjemnością informujemy, że 30 sierpnia 2017 roku nakładem wydawnictwa Powergraph ukaże się nowa powieść Rafała Kosika, łącząca niezwykłą wizję science fiction i zajdlowską fantastykę socjologiczną z sensacyjną akcją rodem z thrillera. Różaniec to po Vericalu i Kameleonie kolejny dowód na ogromną wyobraźnię autora.

W Różańcu poznajemy Warszawę przyszłości, przyszłości, która miejmy nadzieję, nigdy nie nadejdzie. Obserwujemy zwykłego człowieka w niezwykłym świecie, wmanipulowanego w wielką politykę, która i tak okazuje się nieznacząca wobec mechanizmów rządzących światem Różańca.

Różaniec pokazuje nowe podejście do porządku społecznego, w którym pojęcie winy i sprawiedliwości odchodzi w przeszłość. Ludzie zamknięci w miastach-enklawach, poza którymi niemożliwe jest życie, są kontrolowani przez Nadzór, Prowokację i Eliminację oraz zdani na łaskę wszechmocnej g.A.I.a., o której nie wiadomo, czym naprawdę jest. Ona decyduje o życiu i śmierci jednostek, troszcząc się jedynie o dobro ludzkości. A przynajmniej tak się wszystkim wydaje. Przeciwstawia jej się ojciec, który gotów jest na największe poświęcenie, aby ratować swoje dziecko.

Nasza rozpolitykowana rzeczywistość skłania ku refleksjom o naturze władzy i jej mechanizmach. W Różańcu Rafał Kosik zastanawia się, jak wyważyć proporcje pomiędzy moralnością a rozsądkiem, między populizmem a skutecznością polityczną. „Mądremu politykowi trudno jest skutecznie trafić do wyborców – mówi Rafał Kosik – skoro oni sami oczekują populistycznych haseł i obietnic niemożliwych do spełnienia. Kłamstwo jest nierozłącznie związane z polityką, bo bez niego nie sposób zrobić choć kroku, a pierwszą i najważniejszą cechą polityka jest zdolność do utrzymania władzy, cała reszta jest na dalszym planie. To smutne, ale prawdziwe. Są zmiany, które trzeba wprowadzić dla dobra społeczeństwa, ale jednocześnie wiadomo, że to się nie uda, bo samo społeczeństwo na to nie pozwoli. Czy zatem warto w ogóle próbować?”.

Autor pokazuje w Różańcu, jak zaskakująco małą rolę w naszym życiu odgrywa racjonalne myślenie. Kierują nami głównie emocje, których nie potrafimy analizować, a które są wykorzystywane przez rządzących do manipulowana masami. „Racjonalne myślenie w skali ewolucji pojawiło się całkiem niedawno – mówi Rafał Kosik – i nie nauczyliśmy się go jeszcze dobrze stosować. Znacznie łatwiej wyłączyć myślenie i dać się ponieść emocjom, znacznie trudniej jest na zimno ocenić sytuację”. Co więc by się stało, gdyby ktoś mógł programować te emocje z bardzo dużą precyzją i to w sposób niezauważalny? Science fiction, a szczególnie jego nurt socjologiczny pozwala na wrzucenie bohaterów w sytuacje, które nie przydarzają się w realnym życiu, i sprawdzić, jak będą się oni zachowywać. I tak właśnie się dzieje w Różańcu.

Jak zwykle w literaturze Kosika sensacyjna, trzymająca w napięciu akcja jest pretekstem do zastanowienia się nad konfliktem pomiędzy naturą człowieka a zasadami panującymi w tworzonym przez niego społeczeństwie. Rafał Kosik: „Żyjemy w świecie, jaki zastaliśmy, i część z nas nawet nie zastanawia się, jak ten świat działa i czy rządzące nim zasady mają sens. A z drugiej strony są też tacy, którzy chcą zmieniać świat za wszelką cenę, patrząc tylko na mały jego wycinek, pomijając zaś resztę. Rzadko się trafia ktoś, kto potrafi spojrzeć całościowo, a jednocześnie zniżyć się do poziomu przeciętnego człowieka.

Wydaje się nam, że jesteśmy panami swojego losu i możemy sami kształtować swoją przyszłość jako jednostek i społeczeństwa, a tak naprawdę wpływ mamy na to niewielki, gdyż nasza przyszłość zdeterminowana jest przez siły, o których nie mamy pojęcia. Nasza wolna wola nie jest wolna tak, jak nam się wydaje, jesteśmy więźniami nie tylko norm społecznych, ale i naszych własnych uprzedzeń i ograniczeń, których nie potrafimy przezwyciężyć, bo nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Im bardziej się nad tym zastanawiamy, tym straszniejsze się to wydaje.

Poglądy polityczne często ograniczają się do powierzchownych przekonań, wynikają nie ze zrozumienia, lecz z lenistwa umysłowego i niechęci do podjęcia wysiłku analizy”.

Rafał Kosik, jak się sam określa, jest pesymistą. Ale pesymistą, który potrafi tworzyć niezwykłe literackie światy i prowadzić przez nie czytelnika sprawną ręką autora, dla którego fabuła jest niezwykle istotna. Bo Różaniec to socjologiczna science fiction z mocą thrillera. Pesymista Kosik wierzy jednak w człowieka i wartości humanistyczne, co widać w jego literaturze: „Bez rozsądku bylibyśmy zwierzętami, a bez emocji robotami”.


Rafał Kosik (ur. 1971) pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia pięć książek. Pisze science fiction odwołujące się do klasyki gatunku. W jego twórczości obecne są elementy horroru
i kryminału. Bliska jest mu także fantastyka socjologiczna. Jest laureatem licznych nagród: nagrody im. Janusza A. Zajdla, nagrody im. Jerzego Żuławskiego, Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY, Małego Donga, Nautilusa oraz Sfinksa. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na litewski, czeski, węgierski i niemiecki. Rafał Kosik pisze również dla młodych czytelników – serie „Felix, Net i Nika” oraz „Amelia i Kuba”. Powieść Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa została zekranizowana.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl