Wino i destylaty

Quinta de la Rosa Douro Dourosa z Biedronki

Quinta de la Rosa Douro Dourosa
Quinta de la Rosa Douro Dourosa
Napisał Blurppp
Quinta de la Rosa Douro Dourosa

Quinta de la Rosa Douro Dourosa

Quinta de la Rosa Douro Dourosa 2011, o tym winie napisano już właściwie wszystko, ja też na końcu umieszczę swoją notkę, jednak ponieważ jest to prawdopodobnie ostatnie biedronkowe portugalskie wino z październikowej promocji któremu poświęcam pełny wpis pora na lekkie podsumowanie.

Nim jednak o samej ofercie muszę wspomnieć kilka słów o gazetce. Jak patrzę na niektóre opisy, a robić to muszę, bo tylko tam są wymienione nazwy szczepów. Z nieznanych mi powodów na kontretykietach, przygotowywanych przecież specjalnie z myślą o polskim rynku, o czym świadczy ich język, miejsca na tą informacje zabrakło. Z żalem zauważam silne odejście od pewnej konwencji. Przyjęło się, by nazwy szczepów jak merlot czy pedro ximenez pisać małą literą, myślę o sytuacji gdy nie stanowi ona równocześnie nazwy własnej wina. W sprawie pisowni był swego czasu duży artykuł na Winicjatywie, poparty opinią językoznawców. Może to nie istotne, ale w kontekście odbudowy polskiej kultury winnej, a w wyniku zakrętasów rynkowych to właśnie dyskonty wzięły w znacznej części na siebie ten obowiązek, by robiły to zgodnie z zasadami polskiej pisowni. I popatrzcie, pisze to dyslektyk, człowiek słynący z błędów i literówek. Ironia rzeczywistości odezwała się po raz kolejny. Żeby jednak nie było, że się jedynie czepiam, to pochwale za coś pomysłodawcę gazetki. Cieszy mnie słowniczek i kropkowy system, choć co do ocen zestawianych z konkretnymi etykietami w kilku przypadkach mam poważne zastrzeżenia.

Teraz o samej ofercie. Gdybym miał ją określić jednym słowem powiedziałbym udana. Cieszy mnie wybór  zupełnie inny kierunku niż w wypadku ich największego konkurenta. Do Biedronki nie idę po wina wielkie, chcę tam kupić porządne, przyzwoite wino za rozsądne pieniądze. Wielkich uniesień poszukam w sklepie specjalistycznym. Właśnie na takie potrzeby odpowiedział Owad. Poszukał solidnych, a w wielu wypadkach dobrych win na swoim rodzimym podwórku. Portugalia słynie z rozsądnego stosunku jakości do ceny, jest miejscem gdzie wino pozostało winem, nie stając się głównie brandem, o cenach niewspółmiernych do kosztów produkcji a przede wszystkim do swojej jakości. Wina które spróbowałem oscylowały w przedziale cenowym 15-20 zł. Jedno było tańsze i jedno droższe. To droższe jak na dyskontowe standardy jest winem „więcej niż polecanym” to tańsze czyli białe Fado winem raczej przeciętnym i chyba jedynym które nie przypadło mi do gustu. Czyli za cenę piwa i paczki Marlboro można cieszyć się przyzwoitą butelka. Dlatego argument, Polacy nie piją wina bo jest zbyt drogie, uważam za nieprawdziwy. Nie obraził bym się gdyby przynajmniej dwie etykiety z Douro zagościły na biedronkowej półce na stałe, powiedzmy kosztem Carlo Rossi.

A co do tytułowego Quinta de la Rosa Douro Dourosa 2011. Sukienkę ma ciemnorubinową głęboką. Nos pełen aromatów, jest fajna porzeczka i wiśnia ale tez leśna ściółka, orna ziemia po deszczu, mokre drewno. W ustach doskonały balans kwasowości i garbników i dobry porzeczkowo-wiśniowy owoc a do tego czarny pieprz. W posmaku intensywne, lekko ściągające. Wino śmiało może poczekać jeszcze na otwarcie. Teraz warto podać je z czymś silnie białkowym, może z serem pleśniowym? A jeszcze lepiej z kozim. Dla mnie najlepsze wino oferty. Chyba kupię ze dwie butelki na zapas, otworze za rok i za dwa i zobaczę jak ewoluuje. Ale już dziś przyznaję znaczek „Polecam”.

Nazwa: Quinta de la Rosa Douro Dourosablurppp poleca

Rocznik: 2011

Producent: Quinta de la Rosa

Kraj: Portugalia

Region: Douro

Apelacja: DOC Douro

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: touriga nacional, touriga francesa, tinta barroca tinta roriz,

Temp. podawania: pokojowa 16-18 C

Podawać do: Polecam wypić samo , ale można podac do sera albo do solidnego kawałka czerwonego mięsa, tez do mięsa w sosie

Pojemność:0,75 l

Do kupienia w: Biedronka

Cena: 24,99 złotych

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: Solidne, złożone, z charakterem

Wino otrzymałem od importera

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl