Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Quinta das Setencostas z Biedronki

Quinta das Setencostas
Quinta das Setencostas
Napisał Blurppp
Quinta das Setencostas

Quinta das Setencostas

Przyszedł czas na szóstą , ostatnią z podesłanych przez Biedronkę butelek.O dziwo jest to wino półwytrawne, a ja mam do takich win podejście dość sceptyczne, nie nastawiam się jednak na nie.  Tradycyjnie już, nim zajmę się Quinta das Setencostas od Casa Santos Lima czyli najdroższą z przekazanych mi etykiet kilka słów o całej promocji.

Po pierwsze choc była to umiarkowanie udana promocja ( taki eufemizm)sporo się z niej nauczyłem. Z cała pewnością wiem dziś więcej, wiedza ta dotyczy bardziej winnego światku niż win samych w sobie. Wiem z cała pewnością, medal nie oznacza dobrego wina. Po drugie, w wypadku Biedronki oferta oparta o jeden kraj jest lepsza od promocji z winami z różnych regionów. Po trzecie Biedronka postanowiła zostać królem przedziału 10-25 zł, mam nadzieję, że przejście Lidla i jego win do innej kategorii wagowej nie zdemotywuje Biedronki i ta nie spocznie na laurach a nadal będzie wyszukiwać przyzwoite wina w jeszcze bardziej przyzwoitych cenach. Po cichu liczę też , na poszerzanie winnej oferty przez inne sieci jak Netto czy Polo Market (który dziś nawet nie przystaje do reszty sieciówek) a przez to na silną konkurencje w biedronkowym przedziale cenowym. I wreszcie po czwarte i ostatnie, owad najlepiej czuje się w Portugalii. Pewnie łatwo to zrozumieć, po pierwsze tam ma matecznik, po drugie portugalskie wina mają chyba dziś najlepszy stosunek jakości do ceny , przynajmniej wśród krajów „starej Europy”.

Co zaś do samego Quinta das Setencostas, jest ciemne prawie czarne z ciemno wiśniowym refleksem. W nosie wszystkiego po trochu, ale w fajnych proporcjach. Bo są i nuty słodko deserowe jak czekolada czy przyrumieniony naleśnik posypany cynamonem, jest trochę ciemnych kwiatów i jest ciemny owoc. W ustach za to rozłożyście, dobra idealna dla tego typu wina kwasowość, wypolerowane przez czas garbniki i dojrzałe, lekko już konfiturowe owoce. Do tego sporo dystyngowanego spokoju. Do tego gorzko-czekoladowo-kakaowy posmak. Fajne, pełne i dobrze zbudowane wino z rozsądną ilością ciała. Właśnie takie wino lubię mieć w kieliszku kiedy zapadam się w fotel z dobrą książką w rękach a za oknem siąpi deszcz. Wino na przełom listopada i grudnia, kiedy już jest zimno ale jeszcze nie mroźno.

Quinta das Setencost to zdecydowanie najjaśniejszy punkt tej promocji (może nie licząc Porto). Wino niesie ze sobą jakaś dziwną melancholie, jak muzyka fado. Chyba zaraz nastawie sobie którąś z płyt firmowanych przez Marcina Kydrynskiego i zapadnę się z fotelu. To będzie przyjemny wieczór. Nim się całkiem rozleniwię jeszcze napiszę jedno zdanie. To łagodne wino oceniam jako bardzo dobre ale za stosunek jakość /cena dodaję plusa łącznie i 5,5. Przy tej ocenie należy się słowo polecam. Jak widać wino półwytrawne też może dobrze smakować.

Nazwa: Casa Santos Lima Quinta das Setencostasblurppp poleca

Rocznik: 2009

Producent: Casa Santos Lima

Kraj: Portugalia

Region: Lizbona

Apelacja: DOC Alenquer 2009

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: półwytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: castelao, camarate, tinta miúda i preto martinho

Temp. podawania: pokojowa 16-18 stopni

Podawać do: dojrzałe sery, wołowina, pić samo.

Do kupienia w: Biedronka.

Cena: 24,99 zł

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: Wino Zen- spokój, przestrzeń, łagodność ale też wyrazistość i harmonia.

Wino otrzymałem od importera

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl