Podróże

25 obrazków za które pokochałem Porto

Napisał Blurppp

Porto to jedno z tych miast o których trudno się pisze, a przynajmniej trudno pisze się mnie. Przede wszystkim dla tego, że budzi o no we mnie ambiwalentne uczucia. Z jednej strony mnie zachwyca z drugiej wprowadza w stan całkowitego niezrozumienia. Mój umysł człowieka północy nie potrafi choćby zaakceptować całych kwartałów pięknych budynków które opuszczono dając im czas by same obróciły się w ruinę. A to tylko jeden z przykładów.

To też o Porto nie będę pisał, raczej postaram się wam pokazać kilka obrazków, które zarejestrował mój aparat i postaram się kilka słów o każdym z tych obrazków powiedzieć.

1

Czasem trzeba się zgubić, żeby znaleźć coś intrygującego. Idąc od jednego placu do drugiego placu postanowiłem skrócić sobie drogę i wszedłem w szeroką na rozstaw ramion ulicę.  Tak trafiłem w świat mini domków w mini ogrodami powstałymi z zestawienia roślin doniczkowych

2

W samym centrum miasta, o kilka kroków od najbardziej reprezentacyjnej Av. dos Aliados można zrobić zakupy na dwupoziomowym, mocno odstającym od dzisiejszych standardów Mercado do Bolhão. Kupicie tam oliwki, kwiaty, pamiątki, ale też chleb w kształcie penisa albo żywy drób.  

3

Dworzec São Bento to nie tylko miejsce, z którego pociągiem można wybrać się choćby do Lizbony to także wspaniałe azulejos przedstawiające historię Portugalii

4

Największy problem miałem z zaakceptowaniem setek ruin i pustostanów w ulokowanych często w bardzo prestiżowych częściach miasta. Zrobiły na mnie większe wrażenie niż zdobne w azulejos fasady.

5

Azulejos to oczywiście jeden ze znaków rozpoznawczych Porto, nie sposób ich nie umieścić w tym zestawieniu.

6

Skoro pisze o Porto to muszą paść dwa słowa o winach porto. Te z formalnego punktu widzenia powstają po w Vila Nova de Gaia czyli bliźniaczym mieście położonym po drugiej stronie Douro. Więcej o moim poszukiwaniu Porto pisałem w tekście „Szukając porto w Porto” ale i tak muszę tu wrzucić przynajmniej dwa zdjęcia z drugiej drugiego brzegu.

7

Porto to miasto leżące nad Atlantykiem, i nie zmieni tego ani fakt, że plaże tak raczej kamieniste, a nie to, że od ścisłego centrum do oceanu to ponad godzinny spacer.

8

Porto jak każde szanujące się miasto ma Park Miejski. z tym że tamtejszy jest naprawdę daleko od centrum, za to robi wrażenie.  

9

Porto to stare zabytkowe miasto, ale nie brakuje i przykładów nowoczesnej architektury czy nie ortodoksyjnego podejścia do tradycji.

10

Porto pięknie wygląda w słońcu, ale najbardziej podoba mi się po zmroku, kiedy sprytna gra światłem pozwala wyeksponować to co w tym mieście najfajniejsze – unikalną atmosferę.

Porto

Do Porto wybierzecie sie miedzy innymi z Biurem Podroży Itaka 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl