Krótko

Pop-up restauracja Apostrof Zero Waste

Podczas tegorocznego Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury odczarujemy resztki chleba, kawałki porzuconych warzyw i rozbudzimy kulinarną wyobraźnię. W Ogrodzie Powszechnym w Warszawie działać będzie pop-up restauracja z menu i cyklem wydarzeń inspirowanych trendem zero waste. Pomysły na to, jak nie marnować jedzenia przedstawią Maia Sobczak – autorka książki „Qmam kasze. Do ostatniego okruszka” (Wydawnictwo Marginesy) oraz Sylwia Majcher, autorka „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” (Wydawnictwo Buchmann). Otwarcie już 18 maja!

W klubie festiwalowym Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury powstanie pop-up restauracja serwująca dania, które wpisują się w trend zero waste. To bardzo kreatywne podejście do wykorzystania w kuchni wszystkiego, czym dysponujemy. Używanie resztek produktów spożywczych w kuchni wyzwala wiele nowych kulinarnych odkryć. Gotowanie staje się zabawą, a równocześnie daje poczucie niezwykłej satysfakcji z przygotowanych potraw. Umiejętność świadomego i ekonomicznego wykorzystywania składników jest niezwykle ważna, a dowodem na to są niepowtarzalne przepisy, które przedstawią Maia Sobczak oraz Sylwia Majcher. Autorki pokażą, że nie ma takiego składnika, którego nie da się w całości zjeść lub sprawić, by jego pozostałości zyskały drugie kulinarne życie.

Misją Mai Sobczak jest propagowanie zdrowego odżywiania i uważnego życia. Z pasji i z zawodu jest psychologiem, dietetykiem holistycznym oraz konsultantem Ajurwedy. Dla autorki „Qmam Kasze. Do ostatniego okruszka” kuchnia to komponowanie zapachów, tekstur, smaków, ale przede wszystkim dążenie do niemarnowania żadnego z produktów. Sylwia Majcher, choć na co dzień pracuje jako dziennikarka, z zamiłowania do kulinariów tworzy bloga i gotuje. Daje szansę resztkom w kuchni i traktuje je jako inspirację. Jej książka ma stanowić wsparcie dla wszystkich, którzy nie mają pomysłu na przetwarzanie produktów.

Pop-up restauracja Apostrof Zero Waste, stworzona we współpracy ze Stołem Powszechnym, otworzy się 18 maja o godz. 16:00 i tego dnia będzie działać do 22:00. Festiwalowa kuchnia będzie także otwarta w sobotę 19 maja oraz niedzielę 20 maja w godzinach 12:00-22:00. Poza możliwością spróbowania wyjątkowych dań wegańskich i wegetariańskich inspirowanych książkami Mai Sobczak oraz Sylwii Majcher, w tym samym miejscu uczestnicy festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem autorek. Znaczna część budowanego z tej okazji restauracyjnego zaplecza oraz wykorzystywane naczynia będą pochodzić z recyklingu.

 


Program wydarzeń:

18 maja, od 16:00, 19-20 maja, od 12:00 Kuchnia festiwalowa Apostrof Zero Waste

pop-up restauracja Zero Waste inspirowana książkami Mai Sobczak i Sylwii Majcher

restauracja czynna do 22:00

19 maja, 12:00 Bez resztek – Maia Sobczak i Sylwia Majcher

spotkanie z autorkami książek „Qmam kasze. Do ostatniego okruszka” oraz „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, prowadzenie Małgorzata Minta. W spotkaniu weźmie udział także Dorota Jezierska – Wiceprezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

19 maja, 15:00 Qmam kasze

warsztaty z aranżacji i fotografowania jedzenia na Instagram i Facebook, prowadzenie Maia Sobczak

udział w warsztacie możliwy na podstawie konkursu, szczegóły www.qmamkasze.pl/konkurs

19 maja, 16:00 Gotuję, nie marnuję. Od trzonka do korzonka

warsztaty kulinarne, prowadzenie Sylwia Majcher

obowiązują zapisy pod adresem pawel.bitowt@empik.com

20 maja, 15:00 Qmam kasze

warsztaty kulinarne z kiszonek, prowadzenie Maia Sobczak

udział w warsztacie możliwy na podstawie konkursu, szczegóły www.qmamkasze.pl/konkurs 

20 maja, 16:00 Gotuję, nie marnuję. Wiosenne wietrzenie lodówki

warsztaty kulinarne, prowadzenie Sylwia Majcher

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, 14-20 maja 2018 roku

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin

Organizator: Empik

Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Fabryka Słów, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Albatros, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Buchmann, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Prószyński i Ska, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Strefa Wolnosłowa, Stół Powszechny, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Patroni Medialni: POLITYKA, VOGUE, lubimyczytac.pl, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, cojestgrane24, TOK FM

Linki do wydarzenia 

https://www.facebook.com/events/404391530006734

www.festiwalliteratury.pl

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa