Recenzje

Polska specjalność, przekuć wiktorię na porażkę

W bieżącej polityce dzieje się aż za dużo, nie chce mi się tego komentować. Jak to wygląda każdy widzi. Mogę za to powiedzieć a właściwie przewidzieć, że jutro a może nawet dziś wieczorem PiS nie pozostawi na Komorowskim suchej nitki, bo znowu nie stał koło Miedwiediewa. Do tego właśnie sobie oglądnąłem na Onecie przemówienie Jarosława Kaczyńskiego skierowane do Rosjan, i nie dam się  sprowokować, nie będę tego komentował. Co sprawiło że dziś my jesteśmy gdzie jesteśmy a Rosja jest gdzie jest. Jak pisałem kilka dni temu za ciągle pytam “Dlaczego?”

Wydaje mi się że zdecydowały Trzy Wielkie Pomyłki. Za wszystkie trzy odpowiadają dwie nasze cechy, Pierwszą z nich jest przeświadczenie o własnej wyższości. My Polacy, Przedmurze Chrześcijaństwa, Naród Wybrany, Sarmaci czyli najprościej jesteśmy lepsi i z byle kim gadać nie będziemy. Drugą z naszych cech narodowych jest wierność kościołowi a dokładnie Rzymowi czy dziś by być precyzyjnym Watykanowi. Od razu się zastrzegam nie toczę wojny z Bogiem ale nie podoba mi się ulęgłość wobec hierarchii czy wprost wobec państwa kościelnego z jakim mieliśmy odczynienia w minionych stuleciach. Kończąc ten zbyt długi wstęp przedstawiam Trzy Wielkie Pomyłki.

Pierwszą z nich jest nie wykorzystanie Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Za kilka tygodni będziemy z hukiem obchodzić militarny sukces Jagieły. Szkoda że nie poszły za nim działania strategiczne w tym szturm na Malbork i faktyczna likwidacja Krzyżaków oraz wcielenie tych ziem do Korony. Nie stało się tak z dwóch powodów, pierwszym z nich było parcie możnych na powrót z wyprawy bo czas żniw. Wszak tak wzrosło nasze ego że pojawiła się myśl, że Krzyżakowi łupnia można dać co rok a żniw utracić a więc i zysków nie można. Sprawa Krzyżacka to sprawa państwowa, sprawa żniw to sprawa prywatna, tak jak i zyski ze sprzedaży zboża. Do tego nacisk Rzymu żeby Rycerzy Świętej Panienki nie ruszać. Efekt to wzrost Prus. Co on oznaczał dla nas w ciągu poprzedzających tę fatalną decyzję 600 lat wie każde dziecko. Przypomnę tylko że Polskę rozebrały nie Niemcy a Prusy.

Druga pomyłka którą nazywamy Victorią to obrona Wiednia w 1683 roku. Chwała polskiego oręża, geniusz Sobieskiego i pytanie na które nie ma i nie było odpowiedzi „A po co to nam?”. Miast neutralności z lekka sympatią dla Turków mieszanie się w nie swoją wojnę. Skrajni analitycy alternatywnych rzeczywistości mówią nawet by stworzyć drugi front i podzielić Europe na Strefę Turecką i Strefę Polską. Ja tak daleko nie idę , należało po prostu nie interweniować. Pozwolić Austrii Habsburgów na wykrwawianie się, podobnie pozwolić Francji i Prusą na finansowanie tej wojny a samemu dbać o własne interesy, choć by za cenę przyjęcia Islamu. Czemu ten scenariusz się nie ziścił? Zapytajcie biskupów. Polska obrońca chrześcijaństwa. W efekcie wyhodowaliśmy sobie kolejnego sąsiada który podczas rozbiorów przyjął swój kawałek Rzeczpospolitej. Lojalność wobec sąsiadów, nacisk Kościoła i przeświadczenie o tym, że tylko my potrafimy uratować Europę okazał się być kolejnym gwoździem do trumny. Kolejna Wiktoria która w dłuższej perspektywie stałą się klęską.

Datę trzeciej z pomyłek podąć nie sposób choć możemy przyjąć dat umowną a właściwie umowny czasookres 1648-1655. Wiadomo już chodzi o Powstanie Chmielnickiego czyli bunt Ukrainy przeciw Koronie. Dlaczego do tego buntu doszło ? Bo polska nie chciała być Królestwem Trojga Narodów miast Dwojga. Wystarczyło Kresy przestać traktować jak paznokcie które należy co jakiś czas przycinać (z głowy mi autor tych słów wyleciał). Wystarczyło nadąć Ukraińcom prawa równe Polakom i Litwinom. Skanalizować dla własnych celów rodzący się potencjał i myśl narodową wschodu. Nie doszło do tego przez dumę i pychę. Na takie działania była zgoda kościoła. Nie na darmo w 1596 roku zawarto Unie Brzeską która nadawało zwierzchnictwo rzymskie nad członkami kościoła Prawosławnego, do dziś wielu prawosławnych zamieszkujących na ziemiach polskich ( choć by w Komańczy) to unici czyli kościół greko-katolicki. Nie podlegają oni Patriarsze Moskwy jak inni prawosławni. Połączenie tych potencjałów tworzyło potęgę która miał szansę być pierwszą siłoą Europy.  Ale my wszystko co na wschodzie uważamy za gorsze a wobec tego co na Zachodzie , choć by złe było mamy stosunek bezkrytyczny więc…

Po co dziś na początku XXI wieku pisze te słowa, poco grzebie się w przeszłości. Głównie by pokazać, że pewne zachowania się nie zmieniły. Ciągle są partię które twierdza że Polacy są lepsi Kościół Hierarchiczny powinien być szkieletem narodu. Które to partie , a no te które kościół popiera. Radzę się zastanowić i odpowiedzieć sobie na to pytanie przed wrzuceniem karty do urny wyborczej.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl