Krótko

Podinspektor Roman Medyna powraca

Napisał Blurppp

Co zrobić gdy niebezpieczna przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, a bycie policjantem to nie tylko zawód, a uzależnienie na całe życie? „Pójdź na sąd boży”, drugi tom cyklu ELEMENTY ZBRODNI Mariusza Ziomeckiego, już w księgarniach.

Barbara i Roman, główni bohaterowie kryminalnego cyklu, pozornie radzą sobie dobrze. On powoli dochodzi do siebie po postrzale, a dwa lata po otwarciu pensjonat Urokliwa Skarpa nad Zalewem Zegrzyńskim wychodzi na mały plus. Właściciele harują w nim od rana do nocy, ale czerpią z tego satysfakcję. Medyna dodatkowo łapie zlecenia detektywistyczne, co łagodzi jego tęsknotę za dawną pracą i wspomaga rodzinny budżet. W trudnych chwilach Barbara jest dla męża ogromnym wsparciem. Jednak małżeństwo przechodzi kryzys: podejrzliwość kobiety nie jest bezzasadna, a obustronne próby przełamania emocjonalnego impasu tylko pogarszają sytuację.

Niespodziewanie wydarzenia przyspieszają. Wśród drzew za domem Roman trafia na niebezpieczną pułapkę, a jego brat Witold wpada na pomysł jak oskubać warszawskiego potentata na rynku nieruchomości. Detektyw staje przed ciężkim dylematem – z jednej strony nie chce się angażować w szemrane sprawy brata, z drugiej jednak nie chce dopuścić, by Witold został wykąpany w wannie z kwasem. Przychodzi też pozornie banalne zlecenie od człowieka leżącego na łożu śmierci. Medyna ma ustalić, czy piękna kobieta, która kilka lat wcześniej szokowała miasteczko rozwiązłością a mężczyzn doprowadzała do seksualnej gorączki, została spalona żywcem przez zazdrosnego męża, czy przez kogoś innego, do dziś ukrytego w cieniu.

Mariusz Ziomecki łączy doskonały kryminał ze świetnie skonstruowaną powieścią obyczajową. Kreuje bardzo sugestywne portrety psychologiczne głównych postaci – bohaterów z krwi i kości. Autor głębiej niż wielu innych autorów tego typu powieści wkracza w intymne obszary kobiecej psychiki. Kolejna część cyklu charakterystyczny i rozpoznawalny styl Ziomeckiego – szorstki realizm, precyzyjnie skonstruowaną kryminalną zagadkę, uderzające obserwacje i inteligentne dialogi. Książką „Pójdź na sąd boży” Ziomecki potwierdza znakomitą formę jako jeden z twórców polskiego kryminału.


Mariusz Ziomecki – warszawiak z urodzenia i upodobania, pisarz i dziennikarz, pracuje w językach polskim i angielskim. Lubi wędrować po mrocznych życiorysach i słonecznych krajobrazach, i pracować na leżąco, z komputerem na brzuchu. Źle znosi etaty i sztampę. Gdyby nie przyjaciele i życzliwość kobiet, dawno popadłby w pracoholizm.

Autor: Mariusz Ziomecki

Tytuł: ,,Pójdź na sąd boży”

Wydawnictwo: Akurat

Liczba stron: 494

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl