Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Pół serio

Podcasty pozwalające zrozumieć politykę. Te międzynarodową i te krajową

Napisał Blurppp

Jak zapewne wiecie ja to jestem bardziej radiowy niż telewizyjny. Głownie dla tego, że radio tak bardzo nie angażuje. W pokoju w którym pracuję mam zestaw do słuchania i właściwie zawsze jak tu jestem to w tle leci coś z głośników. Tak na oko przez 80% czasu jest to Radio 357, przez kolejne 10% muzyka ze Spotify. Głównie wtedy gdy czytam albo gdy chcę sobie przypomnieć jakiś album. Pozostały czas poświęcam na podcasty. Słucham ich sporo, ale cztery z nich słucham z wielką regularnością, bo pomagają mi czuć się doinformowanym i chyba dzięki nim lepiej rozumiem świat.


Chcę wam te listę przedstawić i namówić do ich słuchania. Wszystkie dotyczą szeroko rozumianej polityki w wymiarze krajowym i zagranicznym. Wszystkie mają nieporównywalny z niczym innym dostępnym w polskim Internecie poziom merytoryczny i produkcyjny. Zawsze są przy tym aktualne.

Moje ulubione podcasty o sprawach międzynarodowych

Na pierwszy rzut oka sprawy międzynarodowe nie mają wpływu na nasze życie. To bardzo mylące i złudne spojrzenie. Świat się zmienia a do tego jest mniejszy niż nam się wydaje. Dlatego jak coś się dzieje gdzieś daleko to pewnie niebawem zacznie się dziać i u nas, albo odczujemy tego konsekwencje. To też warto patrzeć szerzej, podcasty w tym bardzo pomagają. Oto podcasty które w tym pomogą.

Raport O Stanie Świata Dariusza Rosiaka

Pod tym tytułem kryje się już właściwie instytucja. Stoi za nią wyrzucony w zeszłym roku z Polskiego Radia Dariusz Rosiak. Ekspert do spraw międzynarodowych, dziennikarz, pisarz a przede wszystkim człowiek potrafiący rozmawiać ze swoimi gośćmi. Doceniła to branża i w zeszłym roku został on wybrany dziennikarzem roku.

Dziś, już na własny rachunek, wraz z gronem współpracowników pośród których na pierwszy plan wybija się Agata Kasprolwicz, tworzą podcasty. Użyłem liczby mnogiej, bo oprócz sztandarowego, dwugodzinnego programu publikowanego w każdą sobotę w południe jest jeszcze publikowany w środy około 15:00 „Raport Na Dziś” czyli 30 minutowe krótsze wydanie o sprawach najbardziej aktualnych. A w każdy drugi poniedziałek miesiąca ukazuje się długa, też często prawie dwugodzinna audycja „Raport O Książkach”.

A co w trakcie audycji. Zawsze są to rozmowy z ekspertami na szeroko rozumiane tematy zagraniczne. I nie dotyczy to jedynie bliskiej zagranicy ale również tej goszczącej na polskiej antenie rzadziej. Wierzcie mi, po wysłuchaniu tych podcastów wasza wiedza na tematy międzynarodowe wzrośnie znacząco.

Dział zagraniczny

Drugi z podcastów poświęconych sprawą międzynarodowym. Z tym, że tu jego autor Maciej Okraszewski zajmuje się rzeczami które podobno „polskiego odbiorcy nie interesują”. Pan Maciej w swoich treściach koncentruje się na Ameryce Łacińskiej, Azji i Oceanii. Choć goszczą tu i sprawy europejskie ale zawsze z ciut innej perspektywy niż ta w głównych programach informacyjnych. Jestem skłonny wręcz zaryzykować tezę, że część tych tematów to niemalże ciekawostki, z tym że podane na poważnie i z szerokim, często historycznym i społecznym kontekstem. I choć nie raz są to tematy bardzo niszowe to słucha się tego rewelacyjnie.

Większości odcinków ma formę wywiadu z ekspertem, choć pojawiają się też podcasty w których Maciej Okraszewski opowiada o jakimś zagadnieniu sam.

Podcast ukazuje się o poranku w każdy czwartek.

Moje ulubione podcasty o polityce krajowej

Wiem, że dla wielu osób polska polityka jest nie do zniesienia ale trzeba wierzyć. Jak mawia porzekadło jak nie interesujesz się polityka to polityka z pewnością zainteresuje się tobą. Ostatnie lata są na to dobitnym dowodem. Dlatego warto wiedzieć co w niej słychać.

Stan Po Burzy

Pierwszym z podcastów który objaśnia nam zawiłości polskiej sceny politycznej. Do tego robi to ludzkim językiem i w bardzo, momentami żartobliwej formie. Podcast jest rozmową dwojga znanych publicystów politycznych Agnieszki Burzyńskiej i Andrzeja Stankiewicza. Z tym, że w tym podcaście pokazują się z zupełnie innej strony. Andrzej Stankiewicz znany z bardzo eleganckiego outfitu tu jest ewidentnie bez krawata, to też i język jest leciutki, momentami wręcz frywolny.

A do tego w programie nie brakuje spojrzenia pod włos, relacji z nigdy nie publikowanych rozmów z politykami, przecieków, plotek a czasami też korytarzowych plotek. Do tego autorzy zachowują zdrowy balans i po głowie tak samo dostają przedstawiciele władzy jak i opozycji. Dla mnie punkt obowiązkowy tygodnia.

Podcast publikowany jest w sobotnie popołudnia.

Polityka Insigth Nasłuch

Nasłuch to jeden z kilku podcastów publikowanych przez serwis Polityka Insigth. Jak przystało na serwis ekspercki jest on dużo poważniejszy od poprzednika. Ma też bardziej analityczny charakter. Każdy z odcinków skupia się na jednym, raczej wąskim wycinku działalności władzy lub opozycji. Analizy są głębokie, rzetelne, nie raz wielokierunkowe.

Gospodarzem programu jest Andrzej Bobiński, któremu często towarzyszy Wojciech Szacki. Obaj panowie stanowią wzorzec dziennikarskiej obiektywności. Ich rozmowy, jak również rozmowy z zaproszonymi gośćmi wyjaśniają bardzo wiele a przede wszystkim odkrywają mechanizmy zakulisowych rozgrywek. I nie chodzi tu o teorie spiskowe ale o tym jak polityczna walka buldogów pod dywanem naprawdę wygląda. I co ważne prognozy i przewidywania autorów co do przyszłych wydarzeń najczęściej się sprawdzają.

Podcast ukazuje się w środy lub w czwartki.

Wszystkie wspomniane tu podcasty są darmowe i można znaleźć je w serwisie Google Podcasts i w aplikacji o identycznej nazwie oraz serwisach podcastowych.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl