Wino i destylaty

Plantaze Crnogorski Vranac

Plantaze Crnogorski Vranac
Plantaze Crnogorski Vranac
Napisał Blurppp
Plantaze Crnogorski Vranac

Plantaze Crnogorski Vranac

Duży to ma łatwiej, może sobie pozwolić na dywersyfikację produkcji. A jak jest się największym z dużych to można robić naprawdę szeroką dywersyfikację. Jak wielkim producentem jest Plantaze i jak wygląda słynne Cemovsko Polje (fotografia w galerii) pisałem we wpisie poświęconym Plantaze Crnogorski Krstac. Przy takim winogradzie surowca im nie brakuje, ilość gron liczy się w tysiącach ton. Spora część z tego przypada na najważniejszy szczep Czarnogóry czyli vranac. W takiej sytuacji rozsądnym jest postawienie na więcej niż jednego konia. To też niech nikt się nie dziwi, że katalog zawiera pięć wina z tego szczepu. Pieć kompletnie różnych etykiet, o innej filozofii tworzenia i adresowane do klientów o różnych gustach i różnych portfelach. I mam tu na myśli jedynie wina monoszczepowe z gron vranac.

Top drabiny to Premijer, produkowany tylko w najlepszych rocznikach, dojrzewający 4 lata częściowo w stali a częściowo w dębinie i kolejne 5 w szkle. Przy cenie około 300 zł za butelkę jest produktem segmentu premium, niestety nie miałem okazji spróbować. Troszkę niżej swoje miejsce zajmuje Reserve Vranac, dojrzewający przez 3 lata w stali a nie w beczce i kolejne 4 w butelce. I wreszcie półka środkowa zajęta przez trzy etykiety. Najpierw beczkowy Crnogorski Vranac Barrique, dalej najpopularniejszy Vranac Pro Corde, będący właściwie koniem pociągowym sprzedaży. Nastawiony na owoc, ale nie pozbawiony tonów beczkowych. I wreszcie bohater tego wpisu, stworzony całkowicie metodą unoaked Crnogorski Vranac. Wino które, podobnie jak dwa powyższe, pierwszy raz spróbowałem na tegorocznym Enoexpo. Zrobiło na mnie na tyle pozytywne wrażenie, głównie świeżym soczystym owocem, że postanowiłem do niego wrócić. Poznajmy je bliżej.

Ciemno rubinowe z fioletowym refleksem. W nosie bardzo intensywne, jeżyny, maliny i czereśnie. Usta lekkie ale wyraźne, silnie owocowe choć czasami w sposób typowy dla win z południa pojawia się nuta gotowanych owoców. Taniny są raczej delikatne a kwasowość trzymana w ryzach. Posmak jest ciepły, południowy i pasujący do całości. Znakomitym pomysłem było całkowite zrezygnowanie z beczki, w wyniku czego dostaliśmy czyste wyraźne tony owocowe będące niezaprzeczalnym atutem tego wina. Kiedy na targach rozmawiałem z przedstawicielem importera dowiedziałem się, że zwyczajowo to czerwone wino podawane jest do grillowanych adriatyckich ryb. Jakoś nie mogę sobie tego smakowo wyobrazić, chyba muszę tam pojechać by spróbować. Wino prawie bardzo dobre, tak pomiędzy 4,5 a 5,0. Ponieważ jednak wszystkie wątpliwości powinny być interpretowane na korzyść osądzanego, wino dostaje 5,0.

Nazwa: Plantaze Crnogorski Vranac

Rocznik: 2010

Producent: Plantaze

Kraj: Czarnogóra

Region: Podgorica

Apelacja: Kontrolisana Oznaka Porijekla (Kontrolowana Nazwa Pochodzenia) Podgorica

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: 100% vranac

Temp. podawania: schłodzone 8-10 stopni

Podawać do: do mięs grillowanych, do wędlin długodojrzewajacych i do ryby z grilla ???

Do kupienia w: U importera Balkan Direction i w sklepach współpracujących.

Cena: 35,50 zł

Ocena 0-6: 5,0

Jednym zdaniem: Lekkie ale wyraziste, bardzo owocowe.

Wino otrzymałem od importera

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl