Krótko

Plan premier wydawnictwa Smak Słowa na 2017 rok

Napisał Blurppp

Początek roku to nie tylko czas podsumowań ale i obietnic, planów i ogłaszania zamiarów. Swoimi zamiarami na ten rok podzieliło się i wydawnictwo Smak Słowa. Oto co zaplanowali na ten rok. Jak widzicie okazji by zaszyć sie gdzieś z dobrą książka nie zabraknie. Szczsególnie cieszy sporo planowanych pozycji aktorstwa Jørn Lier Horsta

STYCZEŃ 2017

„Gdy mrok zapada”

autor: Jørn Lier Horst

premiera: 4 stycznia

Prawdziwa sensacja i niespodzianka dla wielbicieli stylowych kryminalnych powieści Jørna Liera Horsta. Prequel przebojowej serii o Williamie Wistingu trafia na polski rynek niespełna miesiąc po swojej listopadowej premierze w Norwegii. Czas, by czytelnicy poznali Wistinga z czasów młodości. Jest rok 1983, środek potwornie mroźnej i śnieżnej zimy. Czujność mieszkańców Stavern usypia sielankowa atmosfera zbliżającego się Bożego Narodzenia. Ale zło nie śpi, a wieść o brutalnym napadzie wstrząsa lokalną społecznością i wytrąca ją z przedświątecznego letargu. William Wisting, debiutujący w dwóch rolach – świeżo upieczonego ojca bliźniaków i ambitnego, początkującego gliniarza – niespodziewanie trafia w samo centrum dramatycznych wydarzeń, które na długie lata wyznaczą bieg jego policyjnej kariery i życiowych wyborów.

„Syn szczęścia”, 2 tom „Trylogii Diny”

autor:  Herbjørg Wassmo

premiera: 18 stycznia

Fascynująca, literacka podróż śladem nietuzinkowych bohaterów, ich zawiłych losów i namiętności. Herbjørg Wassmo zabiera czytelników w pełną emocji wyprawę do mrocznej Norwegii za sprawą „Syna szczęścia”, drugiej części kunsztownej trylogii, którą zapoczątkowała bestsellerowa „Księga Diny” – kultowa powieść, zekranizowana w 2002 roku. Akcja powieści zaczyna się w połowie XIX wieku, dokładnie w tym momencie, gdzie kończy się historia opowiadana na kartach „Księgi Diny”. Na pierwszym planie jest tu jednak nie sama Dina, a Beniamin, jej syn. Czytelnicy śledzą jego losy przez kilka dekad.

STYCZEŃ/LUTY 2017

„Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią”

autorzy: Tomasz Besta, Natasza Kosakowska-Berezecka

premiera: przełom stycznia i lutego 2017

Jak świat długi i szeroki, ludzie należą do różnych grup. Niezależnie od tego, jakie to są grupy, możemy dostrzec podobne mechanizmy, które z tą przynależnością są związane, możemy również opisać jej skutki. Poczucie, że jest się częścią grupy, działa podobnie na wszystkich. To poczucie przynależności może być pozytywnym doświadczeniem, dającym ludziom poczucie kontroli, własnej wartości i doświadczenie bycia częścią czegoś większego. Ma ono jednak pewne kłopotliwe konsekwencje. Mimo, że ludzie różnią się od siebie, należą do odmiennych plemion, grup, partii, fanklubów, często  jako osoby należące do większej wspólnoty, jadą na tym samym wózku.

MARZEC 2017

„Recepta na zdrowie. Poradnik inteligenta”

autorzy: Anders Hansen, Carl Johann Sundberg

premiera: 8 marca

Czy wiesz, że nawet mniej niż 5 minut treningu dziennie może być skuteczniejsze niż godzina ćwiczeń? Carl Johan Sundberg – lekarz i profesor fizjologii w Instytucie Karolinska w Sztokholmie oraz psychiatra i magister ekonomii Anders Jansen dają czytelnikom, popartą latami naukowych badań, receptę na długie i zdrowe życie. Piszą m.in. o prostych ćwiczeniach fizycznych, które wpływają na nasze mózgi i geny, i powodują, że czujemy się lepiej, a nawet wolniej się starzejemy. Opierając się na osiągnięciach współczesnej medycyny, pokażą, że aby zapobiegać chorobom, nie trzeba wcale być sportowcem czy maratończykiem.
„Szczera prawda o nieuczciwości”

autor: Dan Ariely

premiera: 15 marca

Większość ludzi uważa się za uczciwych, ale tak naprawdę wszyscy oszukujemy. Od Waszyngtonu po Wall Street, od szkolnej klasy po miejsce pracy. Nikt nie jest na oszustwo odporny. Jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie? Na to pytanie odpowiada Dan Ariely, profesor psychologii i ekonomii behawioralnej na Uniwersytecie Duke oraz autor bestsellerów New York Times: „Potęga irracjonalności” i „Zalety irracjonalności”. Ariely analizuje mechanizmy nieetycznego zachowania w życiu osobistym i zawodowym oraz w świecie polityki i pokazuje, w jaki sposób wpływają one na ludzi, nawet na tych, którzy uważają się za osoby o wysokich standardach moralnych.

„Ziemia kłamstw”, tom 1 tetralogii

autor: Anne B. Ragde

premiera: 22 marca

Książka przetłumaczona na ponad 20 języków i uznana za najlepszą norweską powieść dekady.„Ziemia kłamstw” to emocjonująca saga rodzinna, powieść o próbie poszukiwania korzeni, pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej niż się sądziło. Pierwsza część tetralogii – kolejne ukażą się nakładem Smaku Słowa w maju, lipcu i wrześniu 2017. 

KWIECIEŃ 2017

„Cabin Porn”

autorzy: Zach Klein, Steven Leckart, Noah Kalina

premiera: 5 kwietnia

„Cabin Porn” to projekt, który zaczął się od bloga, momentalnie ewoluował do przepięknie wydanego albumu i trafił łącznie do ponad 250 tysięcy czytelników na całym świecie. Fanów nietuzinkowej architektury, ekologii i podróży oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów, natury i prostego życia w zgodzie z jej rytmem, zainspirowały gromadzone przez Zacha Kleina fotografie tytułowych „cabin”. Niewielkie chatki, budowane własnoręcznie przez pasjonatów powstają w najodleglejszych zakątkach świata i najbardziej ekstremalnych lokalizacjach. Klein – założyciel serwisu Vimeo i właściciel jednej z takich chatek w rezerwacie Beaver Brook – kolekcjonował fotografie nadsyłane przez czytelników i umieszczał je wraz z informacjami o właścicielach na swoim blogu. Stamtąd materiał trafił na karty drukowanego albumu „Cabin Porn”. Opatrzone tekstami dziennikarza Stevena Leckarta zdjęcia, wykonane przez nowojorskiego fotografa Noah Kalinę, stały się bestsellerem gloryfikującym piękno i dziewiczość natury, proekologiczne postawy i proste życie.

„Kluczowy świadek”

autor: Jørn Lier Horst

premiera: 19 kwietnia

Książkowy debiut uznanego pisarza kryminałów Jørna Liera Horsta jest realistyczną opowieścią, zbudowaną na autentycznej historii. Preben Pramm leży martwy od tygodnia. Jest nagi, związany, a na jego ciele widać ślady wyszukanych tortur. Dlaczego oprawca zadał mu śmierć w tak brutalny sposób?

MAJ 2017

„Najmądrzejszy w pokoju”

autorzy: Thomas Gilovich, Lee Ross

premiera: 10 maja

Dwaj wybitni psychologowie na tropie najbardziej użytecznych odkryć psychologii społecznej, które każdego z nas mogą uczynić mądrym. Thomas Gilovich, profesor psychologii na Uniwersytecie Cornell oraz Lee Ross – profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda i współzałożyciel Stanfordzkiego Centrum Badań nad Konfliktem i Negocjacjami, piszą o tym, jak odkrywać motywy ludzkich zachowań i wykorzystać wiedzę o nich do lepszego zrozumienia innych oraz skutecznego wywierania na nich wpływu. W „Najmądrzejszym w pokoju” autorzy pytają: co wie osoba uznawana za mądrą i co leży u podstaw jej mądrości? Piszą o badaniach prowadzonych na gruncie psychologii społecznej i dziedzin pokrewnych, analizują mądre i niemądre słowa oraz czyny postaci ważnych w historii świata. Podają czytelnikom naukowe wytyczne do podejmowania lepszych decyzji – w roli rodziców, pracodawców lub pracowników, przyjaciół lub doradców, a nawet obywateli świata – które mogą sprawić, że to oni zostaną uznani za „najmądrzejszych w pokoju”.

„Raki Pustelniki”, 2 tom tetralogii

autor: Anne B. Ragde

premiera: 17 maja

W „Rakach pustelnikach” Anne B. Ragde przedstawia dalsze losy rodziny Neshov znanej z kart bestsellerowej powieści „Ziemia kłamstw”. Autorka przewraca do góry nogami życie swoich bohaterów. Czym jest dla siebie rodzina – podporą czy obciążeniem?

Powieść czasem nieprzyzwoita, zabawna i smutna jednocześnie.

CZERWIEC 2017

„Śmierć w Chateu Bremont”, 1 tom serii

autor: Mary Lou Longworth

premiera: 7 czerwca

Literacki hołd złożony mistrzom gatunku oraz mrocznemu urokowi Aix-en-Provence, na pozór tylko sennemu prowansalskiemu miasteczku, które Mary Lou Longworth uczyniła niemym świadkiem zbrodni, które opisuje w swojej przebojowej kryminalnej serii. Jej bohaterami są przystojny i uwodzicielski inspektor Antoine Verlaque oraz Marine Bonnet, przyjaciółka, z którą Antoine’a łączy skomplikowana uczuciowa relacja.

LIPIEC 2017

„Na pastwiska zielone”, 3 tom tetralogii

autor: Anne B. Ragde

premiera: 5 lipca

Tego lata w Byneset wiele się zmieni się , gdy tak niezwykle odmienni członkowie rodziny ponownie zbiorą się razem… W powieści „Na pastwiska zielone” śledzimy dalsze losy ludzi i gospodarstwa, których poznaliśmy na kartach „Ziemi kłamstw” i „Raków Pustelników”. Czytelników czeka zatem wiele zaskakujących momentów.

WRZESIEŃ 2017

„Zaginięcie Felicji”

autor: Jørn Lier Horst

premiera: 13 września

Obecnie w Norwegii za zaginione uznaje się 1171 osób. Za każdym zniknięciem kryje się swoiste misterium, zagadka, nad której rozwikłaniem pracują zastępy policyjnych dochodzeniowców. Na kartach „Zaginięcia Felicji” Jørn Lier Horst opowiada jedną z takich tajemniczych historii, którą rozpracowuje komisarz William Wisting.

„Przebaczenie na zawsze”, 4 tom tetralogii

autor: Anne B. Ragde

premiera: 27 września

Najnowszy tom bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej skandynawskiej serii o sekretach rodziny Neshov. To pełna napięcia i doskonale nakreślonych portretów psychologicznych wyprawa w głąb rodzinnych sekretów.

PAŹDZIERNIK 2017

„Ostatnie żniwa”, 3 tom z serii kryminałów kulinarnych

autor: Tom Hillenbrand

premiera: październik 2017

Kieliszek wina, tarta śliwkowa i krajobraz Luksemburga – wydaje się, że nic nie zmąci sielankowej atmosfery panującej w związku szefa kuchni Xaviera Kieffera i jego ukochanej krytyczki kulinarnej Valerie Gabin. W trzeciej odsłonie serii kryminałów dla smakoszy Xavier i Valerie niespodziewanie trafiają w epicentrum gastronomicznego spisku. Grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo, gdy nieznajomy mężczyzna wręcza Xavierowi kartę magnetyczną, po czym znika, a nazajutrz zostaje znaleziony martwy.

„Eksperyment Stanley’a Milgrama po latach”

autor: Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb

premiera: październik 2017

Jeden z najsłynniejszych, najgłośniej komentowanych i najczęściej odtwarzanych eksperymentów w historii psychologii staje się dla psychologów społecznych – prof.  Dariusza Dolińskiego i dr. Tomasza Grzyba przyczynkiem do rozważań nad kwestiami związanymi z presją wywieraną na ludzi przez osoby obdarzone autorytetem oraz o tym, jak bardzo fałszywe jest przekonanie jednostek, że ich działania i opinie są niezależne od wpływów innych osób. Przeprowadzony w latach 60. XX wieku eksperyment Milgrama zainspirował polskich badaczy do dyskusji na temat posłuszeństwa wobec autorytetów w dzisiejszym świecie.

LISTOPAD 2017

„Dziedzictwo Karny”, 3 tom „Trylogii Diny”

autor: Herbjørg Wassmo

premiera: listopad 2017

Dina to jedna z bohaterek, którym Wassmo poświęciła dużą część swojej literackiej twórczości. Wokół niej, jej syna Beniamina i jego córki Karny skupiają się najważniejsze dla Wassmo wątki i motywy. Po styczniowej premierze „Syna szczęścia”, wielbicieli talentu norweskiej pisarki czeka jeszcze gratka w postaci listopadowej premiery „Dziedzictwa Karny”. Choć powieści układają się we wciągającą i intrygującą opowieść o zagmatwanych losach rodziny na przestrzeni dziesięcioleci, to każdą część możemy czytać jako odrębną i równie wciągającą historię – pełną namiętności, zbrodni i łamiącą społeczne tabu, a przy tym pisaną kunsztownym i niezwykle obrazowym językiem.

„Gdy sztorm nadchodzi”

autor: Jørn Lier Horst

premiera: listopad 2017

Mgliste Stavern, wyludnione po urlopowym sezonie. Na schodach lokalnej apteki zostaje odnaleziony nieprzytomny mężczyzna. W takich zimnych i budzących dreszcz emocji okolicznościach, norweski mistrz kryminału rozpoczyna swoją inteligentną, mroczną i niezwykle pasjonującą powieść policyjną.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl