Krótko

Pierre Lemaitre „Trzy dni i jedno życie” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Pierre Lemaitre, laureat Nagrody Goncourtów, jak nikt inny potrafi wzruszać czytelnika i zadawać mu katusze. Tajemnicza śmierć sześciolatka, nieletni morderca, a w tle zamknięta społeczność małego miasteczka to świat najnowszej powieści mistrza francuskiego kryminału. Nieplanowana zbrodnia popełniona w dzieciństwie jest piętnem, którym główny bohater będzie naznaczony do końca życia. Premiera książki „Trzy dni i jedno życie” już 27 września.

Mieszkańcy niewielkiego francuskiego miasteczka żyją niespiesznie, pogrążeni w rutynie. Kiedy sześcioletni Rémy znika bez śladu, mnożą się plotki i podejrzenia. Prawdę zna tylko dwunastoletni Antoine, który pod wpływem emocji dopuścił się zbrodni. To niezamierzone przestępstwo kładzie się cieniem na całym życiu bohatera. Odtąd już nigdy nie zazna spokoju i poświęci wszystko, by jego czyn nie wyszedł na jaw. Kto ostatecznie odpowie za śmierć dziecka? Czy morderca może być również ofiarą?

„Nie ma dziś w europejskiej literaturze lepszych kryminałów niż te, które pisze Pierre Lemaitre. Podziwiam go, a jednocześnie szlag mnie trafia, że nie ja je wymyśliłem” – mówi o twórczości autora Zygmunt Miłoszewski. W książce „Trzy dni i jedno życie” Lemaitre powraca do formy krótkiej powieści psychologicznej z gatunku noir. Wartka akcja, mrożące krew w żyłach zdarzenia, zawiła konstrukcja, zaskakujące rozwiązania – to tylko kilka cech powieści Lemaitre’a, które sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

W ostatnich dniach grudnia 1999 roku spadła na Beauval zaskakująca seria tragicznych wypadków, na czele oczywiście ze zniknięciem małego Rémiego Desmedta. W tym pełnym lasów, żyjącym niespiesznym rytmem regionie nagłe zniknięcie dziecka wywołało szok i przez wielu mieszkańców zostało wręcz uznane za zapowiedź przyszłych katastrof. Dla Antoine’a, który znalazł się w centrum tego dramatu, wszystko zaczęło się od śmierci psa. Ulissesa. Nie szukajcie powodu, dla którego jego właściciel, pan Desmedt nadał temu płowemu, chudemu jak patyk kundlowi o długich łapach imię greckiego herosa, bo to kolejna zagadka w całej tej historii.

 – fragment książki


Pierre Lemaitre – francuski pisarz, autor bestsellerowych powieści, laureat Nagrody Goncourtów w 2013 roku za powieść „Do zobaczenia w zaświatach”. Do tej pory nakładem wydawnictwa MUZA SA ukazało się pięć jego powieści: „Ślubna suknia” (główna nagroda czytelników Goutte de Sang d’encre, Wiedeń 2009), „Zakładnik” (Prix Le Point du polar européen 2010) oraz trylogia o komisarzu Camille’u Verhoevenie, na którą składają się następujące części: „Koronkowa robota”, „Alex” (CWA International Dagger 2013) i „Ofiara”. Utwory Pierre’a Lemaitre’a przetłumaczono na trzydzieści trzy języki.

Autor: Pierre Lemaitre

Tytuł: „Trzy dni i jedno życie”

Tłumaczenie: Joanna Polachowska

Data premiery: 27.09.2017

Wydawnictwo: MUZA SA

Liczba stron: 287

Cena: 34,90 zł

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl