Recenzje

Pierre Lemaitre „Alex”

Pierre Lemaitre Alex
Pierre Lemaitre "Alex"
Napisał Blurppp
Pierre Lemaitre Alex

Pierre Lemaitre „Alex”

Przez całe lat na rynku kryminałów panowali autorzy z kręgu języka angielskiego, potem ta hegemonia została złamana przez Skandynawów. Ale u drzwi stoją już Francuzi, którzy też chcą wyrwać coś dla siebie. Przejawem tej ofensywy jest powieść autorstwa Pierre Lemaitre „Alex”, który ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa Muza.

Młoda, piękna kobieta zostaje brutalnie porwana, porywacz przejawia wyjątkowe okrucieństwo, chodzi o zemstę a nie o okup czy polityczne żądania. Gdy ofiara pyta dlaczego ją porwał odpowiada „chcę patrzył jak zdychasz szmato”. W czasie gdy ofiara rozpaczliwie walczy o życie, rozpoczyna się śledztwo. Prowadzić je będzie zespół dowodzony przez policjant po przejściach, do tego z obarczonego wadą rozwojową. Kim jest porywacz, a kim ofiara, dlaczego nikt nie zgłosił zaginięcia. To pytania na jakie w pierwszej kolejności muszą odpowiedzieć prowadzący dochodzenie. Wkrótce okaże się, że to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe odpowiedzi są ukryte w mrocznych głębiach przeszłości.

„Alex” to bardzo brutalna opowieść, pokazująca gatunek ludzki w jak najgorszym świetle. Część z nas jawi się w nim jak bestie w ludzkiej skórze. Czy jesteśmy tacy czy okoliczności sprawiły, że musimy tak się zachowywać. Ta książka budzi absolutnie dwuznaczne odczucia, z jednej strony podczas lektury włos się jeży, wywołuje trudne do opanowania emocje, często negatywne. Z drugiej strony nie można się od niej oderwać, każda strona, każdy rozdział przynosi kolejne pytania.

Narracja prowadzona jest dwutorowo, równolegle poznajemy dwa strumienie zdarzeń. Działania policji są przeplatane opisem poczynań porwanej Alex. Tempo akcji punktowane jest krótkimi kilku stronicowymi rozdziałami. Początkowo obie ścieżki fabularne zdają się podążać równolegle, z czasem zbliżając się do siebie by w końcu stać się jedną.

Autor gra z emocjami czytelnika, najpierw wzbudza w nas strach, potem obrzydzenie brzechoczące w oburzenie by płynnie przejść w żałość. Nie ma tu spektakularnych pościgów, super agentów ze strzelającymi zapalniczkami. Wszystko odbywa się na normalnych ulicach, knajpkach, pokojach hotelowych. Jest brudno albo elegancko. Jest tak, jakim jest świat w około. Nikt nie ma tu nadprzyrodzonych zdolności ani specjalnych talentów. Jest prawdziwe, tak jak prawdziwe jest zło, to pochodzące z nas ludzi.

„Alex” to książka z pogranicza kryminału i thrillera psychologicznego. Napisana z potężna skromnością, bez efekciarskich wodotrysków, bez zaskakujących sztuczek stylistycznych, przez co jeszcze bardziej wyrazista. Jest całkowicie skupina na bohaterach, na tym co dzieje się w ich głowach i o tym jak bagaż przeszłości ich ukształtował, jakie odcisnął piętno i o tym jak to piętno wpływa na ich codzienność.

Gdzieś w drugiej warstwie jest też pytanie o oczyszczenie, o odcięcie, o katharsis. Czy jest ono w ogóle możliwe, czy da się zapomnieć przeszłość a może jedynym wyzwoleniem jest śmierć. Czy możliwym jest podjęcie wyboru, zejście ze ścieżki która wybrali dla nas inni.

Od dawna żadna książka z szeroko rozumianego nurtu „literatury rozrywkowej” nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Przez cały czas lektury towarzyszyła mi ambiwalencja odczuć, z jednej strony powieść mnie wciągnęła, wessała do środka i trzymała do ostatniej strony, do zaskakującego, niemożliwego do przewidzenia finału. Z drugiej strony kilkukrotnie miałem ochotę książkę odłożyć, choć nie jestem typem wrażliwca, niektóre opisy były dla mnie zbyt mocne, zbyt precyzyjne zaś refleksje nad kondycja człowieka, nad jego moralnością zbyt przykre. Fabuła jednak trzymała mnie, nie pozwoliła odejść na krok. Myślę, że podobne odczucia będzie miało wielu czytelników.

Pierre Lemaitre „Alex” to znakomicie zbudowana powieść osadzona na tle moralnym i społecznym z wyrazistymi bohaterami. Pewnie nie zostanie uznana za wydarzenie literackie ale żaden miłośnik „męskiej literatury” nie może przejść koło niej obojętnie. Ta powieść wami wstrząśnie, obiecuje i polecam.

Autor: Pierre Lemaitreblurppp poleca

Tytuł: „Alex ”

Wydawca: Wydawnictwo Muza S.A

Rok wydania: 2013

Stron: 350

Okładka: miękka

Ilustracje: brak

Cena: 34,99

Książkę otrzymałem od wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl