Recenzje

Paul Brannigan ,,Dave Grohl. Oto moje powołanie”

This is a call
This is a call
Napisał Blurppp
Paul Brannigan - Dave Grohl.This is a call. Oto moje powołanie

Paul Brannigan – Dave Grohl.This is a call. Oto moje powołanie

Biografia przedstawia losy człowieka, dobra biografia człowieka i jego otoczenia, biografia wybitna to człowiek, otoczenie i kontekst. Właśnie taka książką jest Paula Brannigana „Oto moje (po)wołanie” czyli biografia Dava Grohla. Jej głównego bohatera przedstawiać nie trzeba, zresztą recenzja nie jest od tego. Od tego jest biografia którą recenzuję. Jednak w skrócie i dla porządku Dave Grohl to muzyk rokowy zamieszany między innymi w takie projekty jak Nirvana i Foo Fighters. Do tego wrażliwiec i wytwór swoich czasów.Co oznacza w tym wypadku „swoich czasów” objaśnia książka.  I to jest jej największa zaleta. Autor, prywatnie przyjaciel Dava nie tylko odbył setki rozmów z ludźmi których los postawił na drodze Grohla ale dokonał analizy sporego fragmentu amerykańskiej historii. Dla przykładu, przodek muzyka, imigrant z Europy Wschodniej zmienił nazwisko by nie być kojarzonym ze swoim narodem. Tej prostej informacji towarzyszy pokaźny wykład o niepokojach na linii imigranci rdzenni mieszkańcy na początku XX wieku. Ba przytaczane są fragmenty senackiego raportu w tej sprawie. Niby pierdołaka ale wszystko wyjaśnione.

Równie szczegółowo opisano narodziny amerykańskiej sceny Punk, znajdziemy nawet opis ostatniego koncertu Sex Pistols i zapis rozmowy Erica Bouchera z przyjaciółmi gdzie zadeklarował chęć założenia zespołu. Wtedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że zespół przyjmie nazwę Dead Kennedys a sam  Eric Boucher zacznie używać scenicznego pseudonimu Jello Biafra. Kolejny smaczek, niby nie związany z losami bohatera a ważny dla całości kontekstu. Takich detali oddających atmosferę tego co w około a nie tylko będących zapisem życia Grohla są setki.

Druga silną stroną jest sporo ważnych, osobistych wypowiedzi. Do tego w pięknie lapidarny sposób oddających wielkie chwile historii muzyki rokowej. Kto inny powiedział by o wielkich koncertów zespołu ikony, zespołu legendy jakim była Nirvana „Daliśmy radę, pokazaliśmy, że nie jesteśmy gówno warci”

W książce jest radość i żal. O Nirvanie jest mniej niż się spodziewałem, pewnie dlatego że sam Dave mówi o niej niechętnie, wciąż odczuwa żal po stracie przyjaciela. Z drugiej stronie to dobrze, o tym zespole napisano już tyle słów, a dla perkusisty był to tylko jeden z etapów jego rozwoju, ważny, pełen amplitudy wzlotów i upadków ale tylko etap, kolejny krok w rozwoju. Choć dla wielu Grohl zawsze będzie miał już twarz gładkolicego dwudziestoczterolatka o subtelnej urodzie i spiętych w koński ogon długich włosach który z odmalowanym w oczach skupieniem wybija rytm na słynnym koncercie Nirvana MTV Unplugged in New York. To nie jest to jedyny wizerunek artysty, następne są chyba nawet ciekawsze. Tym bardziej warto  spojrzeć na kolejne rozdziały. Tam pojawia się Dave z bródką, piekielnie zdolny muzyk, pełen wigoru, twórczego konceptu a do tego znakomity kompozytor. Sukces Foo Fighters nie wziął się z przypadku. A tam gdzie się tworzy pojawiają się emocje, często gęste i ciemne. O tym, o emocjach i o tle na jakim powstały jest ta biografia, a właściwie książka. Biografia opisuje człowieka, a książka opisuje człowieka ale i jego czasy. Bo nie jest to opowieść dla tylko fanów, to kawał dobrej literatury. Zdecydowanie polecam.

Dla miłośników muzyki rockowej pozycja obowiązkowa.

Autor: Paul Brannigan

Tytuł: „Oto moje (po)wołanie”

Wydawca: Wydawnictwo SQN

Rok wydania: 2013

Stron: 415

Okładka: miękka

Ilustracje: kolorowe

Cena: 39,90zł

Książka otrzymałem od wydawcy.

 

Chłopak z kucykiem o skupionych oczach

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl