Wino i destylaty

Pardes Harslevelu Late Harvest

Pardes Harslevelu Late Harvest
Pardes Harslevelu Late Harvest
Napisał Blurppp
Pardes Harslevelu Late Harvest

Pardes Harslevelu Late Harvest

Kiedy Warszawa żyje Konwentem w Krakowie odbywa się kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej. Odbywają się koncerty, wykłady , warsztaty a nawet degustacje win z Izraela. Po krakowskich ulicach znowu chodzą Żydzi. I to ci prawdziwy w jarmułkach i oczywiście obrzezani a nie kibolstwo Cracovi których potocznie nazywa się Żydami. Z myślą o tej klienteli w kartach wielu barów i restauracji znalazły się wina oznaczone kosher. Jedna z takich butelek, Tokaji Pardes Harslevelu Late Harvest 2008 trafiła też na mój stół.

Wino powstało w niewielkiej wytwórni „Andrassy Pinceszet” działającej od 1999 roku i posiadającej 19 ha winnic w obrębie gminy Tarcal, na południowo-zachodnich stokach góry Tokaj w historycznym regionie winiarskim Tokaj. Wina koszerne w tym zaczęły pojawiać w regionie tokajskim na początku XIX weku, kiedy osiedliło się tam wielu Żydów pochodzących z Galicji. Część z nich zaangażowała się w handel winem i w winiarstwo. Od lat sześćdziesiątych XIX wieku głównym dostawcą win tokajskich dla winiarni Fukiera w Warszawie była firma Emanuela Teitelbauma z Abaujszanto.

Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, wraz ze wzrostem populacji Żydów w Europie centralnej w ogólności a na Węgrzech w szczególe zaczęto przywracać produkcję tego asortymentu.

Reguły koszerności są dość skomplikowane i nie miejsce by je tu wymieniać, wspomnę tylko, że krzewy musza być starsze niż 6 lat oraz że przy produkcji , na żadnym jej etapie, nie mogą brać udziału kobiety. Warto dodać, a zdaje się o tym nie wiedzieć większość krakowskich Restauratorów, koszernego wina nie może otwierać ani podawać kobieta ( kelnerka) bo tym samy przestaje ono być koszerne. Bo w koszerności 90% to mistyka a tylko 10% surowce i produkcja.

Wracając do ocenianego Pardes. Jest to wino umiarkowanie słodkie (53 g/l). Powstało z późnego zbioru gron harslevelu.

W kieliszku jest ciemno złote. W nosie .. i tu zaczyna się kłopot. Zaraz po otwarciu butelki pojawia się dziwny, warzywny ton o silnie wysuniętej nucie selera naciowego. Powiem szczerze, mocno mnie ten zapach zbił z tropu. Nie tego się spodziewałem. W ustach jest lekko słodko i miodowo, ale jest też kwasowość która sprawia że wino nie zalepia ust, jest ton świeżej brzoskwini i kandyzowanych owoców. Posmak długi ,słodkawy, z ciepłym alkoholem, taki trochę likierowy.

Teraz uwaga bo ważne, po 15 minutach nalałem sobie drugi kieliszek. Warzywa ulotniły się całkowicie. Wino się otworzyło oferując nuty miodu i moreli oraz brzoskwini czyli tak jak być powinno. Zamawiamy słodkie wino i słodkie smaczne wino dostajemy. Jeżeli nie jesteś Żydem, o koszerności możesz nie pamiętać, Pardes to fajne wino na lato do miski z owocami czy placka z malinami. Jest OK

 

Nazwa: Pardes Harslevelu Late Harvest

Rocznik: 2008

Producent: Andrassy Pinceszet

Kraj: Węgry

Region: Tokaj

Apelacja: Tokaj/ późny zbiór

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: słodkie

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy harslevelu

Temp. podawania: schłodzone 8-10 stopni

Podawać do: owoce letnie, pasztety , wątróbka na maśle

Pojemność:0,5 l

Do kupienia w: Rafa Wino

Cena: 55 zł

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Fajne wino słodkie, za rozsądne pieniądze. Tylko odkorkujcie je 15 minut przed podaniem. 

Wino otrzymałem od importera

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl