Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Recenzje

Olga Drenda „Ducholożka na tropie” – podcast nie tylko na trudne czasy

Napisał Blurppp

Trudne czasy zawsze generują niezliczoną ilość plotek, pogłosek czy jak byśmy dziś powiedzieli fejkniusów. Nie inaczej jest i dziś. Ale uspakajam was, jest na to lekarstwo. Z jednej strony warto każdą wiadomość weryfikować w kilku niezależnych źródłach, z drugiej warto poznać mechanizm powstawania takich wyssanych z palca informacji. I tu przychodzi z pomocą świetny podcast „Ducholożka na tropie” w którym Olga Drenda właśnie o tym mówi.

Olga Drenda „Ducholożka na tropie”

Olga Drenda „Ducholożka na tropie”

Autorka jest antropologiem kultury, etnografką i folklorystką, od lat zajmuje się badaniem czegoś co można w pewnym uproszczeniu nazwać legendami miejskimi. Od lat publikuje na ten temat. Jednak w przeciwieństwie choćby do klasycznej już pozycji Marka Barbera i Wojciecha Orlińskiego nie szuka ich genezy czy historycznych faktów stojących u ich podstaw, nie weryfikuje ich prawdziwości.

Olga Drenda prezentuje bardziej antropologiczne podejście. Opowiada o ludzkich reakcjach, o okolicznościach powstania, o oddźwięku w społeczeństwie. Wszystko to opiera o bardzo solidny reaserch obejmujący wydawnictwa prasowe czy strony internetowe. Słowem bardziej sformalizowane środki przekazu niż „jedna pani drugiej pani”.

Dokonuje też chyba najciekawszej z mojego punktu widzenia analizy, pokazuje mianowicie ewolucję mitu i jego powolne acz stałe dostosowywanie się treści do współczesnych realiów. Jako, że wiele z wciąż krążących opowieści sięga swoim rodowodem głęboko w przeszłość fajnie jest ten proces zauważyć. Dla przykładu w jednym z popularnych mitów woźnica staje się kierowcą ciężarówki. Ale to nie jedyne zmiany. Świetnie pokazano dostosowanie przekazu do nowych mediów. Łańcuszków już nie przepisujemy na maszynie, nie wysyłamy go pocztą, po prostu wklejamy w mediach społecznościowych albo w komunikatory internetowe. To podejście „instant” pozwala na ich szybkie mutacje i dostosowanie do aktualnej sytuacji.

Ale to nie jedyne obserwacje jakie w swoim podcaście umieszcza Olga Drenda. Jej wiwisekcja mitów pokazuje też ukryty, podskórny przekaz, to co zbiorowość za ich sprawą ma do przekazania, czego są wyrazem. W tych niespokojnych czasach warto taką wiedzę mieć, pozwoli to na własne analizy coraz częstszych pogłosek.

Ale „Ducholożka na tropie” to też dużo rozrywki, tego świetnie się słucha, trochę jak wykład a trochę jak gawędę charyzmatycznego bajarza. Do tej pory ukazało się pięć około trzydziestominutowych odcinków. W każdym z nich obejmuje pewną grupę mitów i legend połączonych wspólnym tematem. Odcinek piąty jest bardzo na czasie, bo mówi o pogłoskach czasów zarazy.

blurppp poleca

Jako, że „Ducholożka na tropie” jest podcastem a nie audiobookiem to nijako z definicji autorka jest też lektorką. I w tej roli Olga Drenda też sprawdza się znakomicie. Potrafi przykuć swoją opowieścią uwagę słuchacza, a o to chodzi. Wspiera ja w tym kilka dźwiękowych „przeszkadzajek” ilustrujących lub rozdzielających kolejne fragmenty opowieści. Realizator mądrze z nich korzysta, również dlatego, że robi to z umiarem. To też nie ma ryzyka niepotrzebnego rozproszenia uwagi.

Mocno wam ten podcast polecam, a sam czekam na kolejne odcinki. Z wielką przyjemnością będę ich słuchał również w spokojniejszych czasach.
Podcast jest dostępny w ramach pakietów abonamentowych Empik Go.

Sponsorem mojego pakietu jest Empik Go

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl