Krótko

Nowości wydawnicze Oficyny 4 eM na jesień 2018

Urzędnik – Sławek Michorzewski

Premiera: 03.10.2018

„Urzędnik” to komedia kryminalna z elementami absurdu i satyry. Rozbawia, oszałamia, wystrasza.

Marian Sopel to typowy przedstawiciel bezkarnej kasty urzędników kontroli skarbowej – wychodząc do pracy idzie tam tylko po to, żeby komuś zniszczyć jego poukładane życie. Kolejna rutynowa kontrola głównego bohatera zapoczątkuje serię nieprzewidywanych zdarzeń, które odkrywają jego prawdziwe oblicze.

„Urzędnik” to dziejąca się w zawrotnym tempie historia, pełna absurdalnych wydarzeń i nietuzinkowych, zwariowanych postaci.

  • Dziewięćdziesiąt osiem złotych proszszszę. Razem z winem policzyłam
  • powiedziała, wkładając do siatki zakupy Sopla.

Sopel podał banknot stuzłotowy, poczekał cierpliwie na resztę. Otrzymane dwa złote spokojnie włożył do portfela. Poczekał jeszcze kilka sekund, wbijając przekrwione oczy w ekspedientkę. Zaskoczona nieco jego zachowaniem ekspedientka trzymała nadal lewą ręką za uszko reklamówki. Jak każdy sprzedawca z monopolowego niejedno widziała, więc mimo że pieniądze otrzymała, nadal była czujna niczym Żyd w Bagdadzie. Tymczasem Sopel włożył rękę do wewnętrznej kieszeni płaszcza, wyjął legitymację i przystawił pod nos kobiecie.


Strefy Cyberwojny – Agnieszka Kaźmierska,, Wojciech Brzeziński

Premiera: 17.10.2018

Jakie dane zbiera o nas Facebook, komu i w jakim celu je sprzedaje? Czy to możliwe, że ktoś manipuluje opiniami na Twitterze, jaki z tym wszystkim związek ma Rosja i dlaczego niektóre algorytmy na giełdzie zachowują się, jak stado nietoperzy? W „Strefach cyberwojny” znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Samouczący algorytm dostosuje informację do naszego nastroju, a wpisy znajomych myślących inaczej ukryje pod stertą postów ze zdjęciami śmiesznych kotków. W tych komfortowych przestrzeniach, gdzie funkcjonujemy, staliśmy się towarem. Stertą danych, w której wszystko jest na sprzedaż. Znając nasze nawet nieuświadomione pragnienia i lęki, można budować polityczny kapitał i wygrywać wybory.

Jeden cwaniak goniący za łatwym zyskiem może wysadzić w powietrze nowojorska giełdę. Inny, dla odmiany sabotażysta, jest w stanie kliknięciami powalić na kolana duży, europejski kraj. Nie w przyszłości. Tu, teraz.

 


To jest taki Russian Style – Michał Chlabicz

Premiera: 17.10.2018

„To jest taki Russian Style!” nie jest klasyczną książką podróżniczą. Nie jest relacją z podróży, choć o podróży opowiada. Podróży pełnej nieplanowanych zwrotów i przypadków.

Maciej Stroiński, pojechał na koniec kontynentu, aż do Magadanu nad Morzem Ochockim. Koleją Transsyberyjską i autobusem. Choć nie jest podróżnikiem, to świadomie zrezygnował z wygód, które gwarantuje samolot. Stroiński, jako rasowy reporter, uważnie obserwuje świat, który znika na naszych oczach i barwnie go opisuje.

Te obrazy mają różne odcienie. Jest feeria barw syberyjskiej przyrody, ale zaraz obok zdarta niebieska farba ze ścian porzuconych budynków, w których kiedyś toczyło się życie. Prawdziwy koloryt tej książki jednak tworzą ludzie. Opowiadają swoje historie i pokazują swój świat. Zapraszają do niego Stroińskiego, który koduje każdy szczegół, czytelnikom podpowiadając hasła potrzebne do zrozumienia tytułowego „russian style”.

Maciej Stroiński nie jest zakochany w Rosji. Nie jest także jej antagonistą. Jest obserwatorem, który próbuje zrozumieć zjawiska. Brutalnie nazywa absurdy, którymi ten potężny kraj otacza mieszkańców, ale gdy jest ku temu okazja, pisze o kraju Puszkina, Lenina i Putina z prawdziwą sympatią. Choć można chwilami odnieść wrażenie, że najczęściej występującym odczuciem autora jest… niedowierzanie.


Męskie zwierzenia- Agnieszka Gozdyra

Mistrz świata w sztukach walki, popularni politycy, aktor, dziennikarz i satyryk, kultowy muzyk, znany tancerz oraz choreograf, co łączy ich wszystkich poza pasją zawodową i pasją do życia?

Wielka miłość do naszych braci mniejszych i zaangażowanie w walkę o ich prawa.

To książka, która odczarowuje stereotyp, zgodnie z którym postrzega się panów jako nieczułych i skrywających emocje. To książka w której Robert Biedroń, Janusz Chabior, Tytus i Zbigniew Hołdysowie, Szymon Majewski, Andrzej Rozenek, Marcin „Różal” Różalski oraz Leszek Stanek w wyjątkowych rozmowach udowadniają Agnieszce Gozdyrze, że także twardziele wzruszają się i reagują na krzywdę tych, którzy sami nie mają głosu i nie są w stanie się obronić.

Przy powstawaniu książki nie ucierpiało żadne zwierzę ani człowiek, za to wiele osób się wzruszyło i poszerzyło horyzonty.

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa