Krótko

Nina Lykke „Nie, po prostu nie” – zapowiedź

Egzystencjalna wściekłość i życiowe frustracje w dobie konsumpcjonizmu  oraz globalizacji widziane z perspektywy zarówno pokolenia trzydziesto-, jak i pięćdziesięciolatków. „Nie, po prostu nie” Niny Lykke to powieść przepełniona czarnym humorem w stylu „Dnia świra”, dedykowana wszystkim, których dopada poczucie życiowego niespełnienia. Premiera już 19 września.

Ingrid i Jan są małżeństwem z dwudziestopięcioletnim stażem. Mieszkają w pięknym domu w Oslo, mają dwóch dorosłych synów i poczucie stabilizacji, zarówno życiowej jak i zawodowej. Prowadzą spokojne życie do czasu, kiedy Jan nawiązuje romans z dużo młodszą, trzydziestoczteroletnią Hanne. Dla niej odchodzi od żony. Zdradzona i opuszczona Ingrid przeżywa załamanie nerwowe i musi nauczyć żyć się od nowa. Jan dochodzi do wniosku, że oficjalny związek z młodą kochanką nie cieszy go już tak jak ukrywany, ekscytujący romans. Również Hanne stwierdza, że nie tego dla siebie pragnęła, czuje się głęboko rozczarowana i oszukana.

Nie, po prostu nie” to błyskotliwy, przejmujący i mocny dramat z trójkątem miłosnym w tle. To przepełniona gorzkim humorem powieść o utraconych marzeniach i zmęczeniu codziennością. Śmiech przez łzy może stanowić główny powód, dla którego warto sięgnąć po tę książkę. To powieść o nieuniknionej tęsknocie za tym, co nieosiągalne.

Jeśli w ogóle uznać, że istnieje kategoria komicznej powieści o zwyczajnym rodzinnym życiu, to ta książka do niej właśnie należy. Czytelnik widzi w tym tekście siebie do tego stopnia, że nie wie, czy się śmiać, czy płakać.”

Inger Bentzrud, Dagbladet, Najlepsze książki 2016

 

„Nina Lykke serwuje nam bezlitosną satyrę na nasze życie.”

Rune Hallheim, Aftenposten

 

„Niezwykle dobrze napisana, zabawna i śmiała książka, w której z zażenowaniem odnajdziemy nas samych.”

Helene Uri, VG, Najlepsze książki 2016

Nina Lykke (ur. 1965 w Oslo) – pisarka i graficzka norweska. Zadebiutowała w roku 2010 docenionym przez krytyków zbiorem nowel Orgien, og andre fortellinger (Orgia i inne opowiadania”), nominowanym do Ungdommens kritikerpris (Nagroda Młodych Krytyków). Nie, po prostu nie” to jej trzecia książka, która w Norwegii cieszy się dużą popularnością. Jej twórczość wpisuje się w nurt współczesnych powieści egzystencjalnych.

Autor:  Nina Lykke

Tytuł: „Nie, po prostu nie”

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska

Data premiery:  19.09.2018

Wydawnictwo:  MUZA SA

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa