Krótko

Nik Pierumow „Magia i stal” – zapowiedź

Pierwszy raz zrobiło się o nim głośno, kiedy ponad dwadzieścia lat temu wydał „Pierścień mroku”, kontrowersyjną kontynuację „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. „Magia i stal”,  Nika Pierumowa, najlepszego rosyjskiego pisarza fantasy, w księgarniach już 21 listopada.

W wyniku kataklizmu świat zostaje podzielony na dwie krainy: Królestwo, gdzie rządzą prawa fizyki i racjonalizm oraz ziemię tajemniczych Rooskies – dziką i nieskażoną krainę magów. W Królestwie magia budzi przerażenie. Departament Specjalny gorliwie śledzi wszelkie jej przejawy i skutecznie izoluje ludzi dotkniętych tą przypadłością. Nikt nie wie, co się z nimi dzieje, dokąd się ich zabiera, co ich czeka. O ile mieszkańcy Rooskies zadowalają się tym, co zostało im dane, o tyle Królestwo potrzebuje nowych ziem, lasów, zasobów naturalnych – tego wszystkiego, w co obfituje kraj Rooskies. Zaczyna podbijać barbarzyńskie tereny i usuwać tych, którzy stoją na drodze postępu.

Molly Blackwater mieszka w Królestwie, ma dwanaście lat i pochodzi z zamożnej rodziny. Pewnego dnia dzieje się coś, czego nie umie racjonalnie wyjaśnić – w jej umyśle pojawia się obraz, w którym widzi starcie pociągu pancernego „Herkules” z oddziałami Rooskies, walkę, w której barbarzyńcy użyli… magii? Dziewczynka nie wie, czy to był sen czy naprawdę zobaczyła fragment odległej rzeczywistości. Jej świat, dotąd tak prosty, zaczyna się komplikować, zakrada się do niego strach i panika. Czy właśnie doświadczyła potężnej siły magii? Czy to możliwe, że sama posiada czarodziejskie zdolności?

Molly szybko zostaje namierzona przez patrol Departamentu Specjalnego i oskarżona o praktykowanie magii. Z pomocą wziętego do niewoli, niewiele starszego od siebie Wsiesława  z Rooskies, udaje jej się uciec. Trafia do tajemniczej krainy, gdzie zaczyna się jej prawdziwy kontakt z magicznymi siłami. Okazuje się, że Molly jest brakującym i najważniejszym ogniwem, którego Rooskies szukali od bardzo dawna.

Nik Pierumow, pisarz znany z nieprawdopodobnej dbałości o szczegóły tworzonych światów i tym razem nie zawodzi fanów wielowątkowych opowieści. „Magia i stal”, pierwszy tom z serii „Molly Blackwater” to misternie skonstruowana historia łącząca elementy fantasy, cyberpunku i steampunku, która zachwyci i pobudzi wyobraźnię nawet najwytrawniejszych fanów Fantastyki.

Nik Pierumow (Nikołaj Daniłowicz Pierumow) – jeden z najpopularniejszych rosyjskich pisarzy literatury fantastycznej. Wielki entuzjasta twórczości J.R.R. Tolkiena. Z wykształcenia biofizyk, przez blisko 10 lat pracował w tajnym Leningradzkim Instytucie Naukowo-Badawczym Preparatów Biologicznych Wysokiej Czystości. Opowiadania publikował już pod koniec lat siedemdziesiątych. Opublikowana w 1993 roku kontynuacja tolkienowskiego „Władcy Pierścieni” przyniosła pisarzowi ogromny rozgłos. Ponad 20 jego książek  w łącznym nakładzie ponad czterech milionów egzemplarzy. Na rynku rosyjskim to absolutny rekord. W 2004 roku, podczas Rosconu, największego konwentu, przyznano Pierumowowi tytuł Fantasta Roku (w 2007 roku po raz drugi). W tym samym roku podczas Europejskiego Konwentu Miłośników Fantastyki (Eurocon) został uznany za najlepszego fantastę Europy. W 1998 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wciąż pisze książki oraz pracuje w instytucie naukowym jako biolog molekularny i biofizyk.

Autor: Nik Pierumow

Tytuł: „Magia i stal”

Data premiery:  21.11.2018 rok

Cena: 39,90 zł

Liczba stron: 448

Wydawnictwo: Akurat

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa