Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Mosaic Buzet z Biedronki

Mosaic Buzet
Mosaic Buzet
Napisał Blurppp
Mosaic Buzet

Mosaic Buzet

Nie często dostawcy dla Biedronki są wymieniani na łamach zarówno „Wielkiego Atlasu Świata Win” jak i monumentalnego opracowania „Wino” Andre Domine w rubryce wiodący producenci. Jedno i drugie wydawnictwo jako lidera apelacji Buzet wymienia właśnie spółdzielnie Les Vignerons de Buzet. Hugh Johnson dodaje jeszcze, że ich sztandarowe wino Chateau de Gueyze może konkurować nawet z dobrymi winami Medoc. Warto więc poznać producenta znanego z biedronkowych półek Mosaic Buzet bliżej. Historia powstania jest właściwie taka sama jak w wypadku większości kooperatyw, wraz z powojennym boomem ekonomicznym skokowo wzrósł popyt na wino. Główne regiony nie były w stanie w pełni go zaspokoić. Otwarła się szansa również dla tych oddalonych troszkę dalej od głównych ośrodków winiarskich. W 1953 roku winiarze z 27 gmin w około położonego na południowy wschód od Bordeaux miasteczka Buzet połączyli siły i postanowili zacząć robić prawdziwe wina. Dotychczas większość ich produkcji kończyła jako surowiec do produkcji armaniaku. Analiza siedliska, w szczególności bliskość Żyrondy oraz gliniasto-żwirowe gleby przesądziły o wyborze szczepów bordoskich z silnym naciskiem na merlot. Rozpoczęła się powolna praca nad jakością, zarówno w uprawie jak i produkcji. Ich starania zauważono na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Zwieńczeniem wysiłków było nadanie w roku 1973 regionowi statusu AOC. Na szczęście spółdzielcy nie spoczęli na laurach, ciągle pracują i na swoich 2000 hektarów winogradów wdrażają kolejne nowości. Ostatnio pracują nad „Strategia zrównoważonego rozwoju” czyli chcą zostawić następnym pokolenia planetę w stanie nie pogorszonym. Tyle o producencie a co do samego wina, pop pierwsze , co w wypadku Biedronki zaczyna się robić bardziej standardem niż anomalią, wino nie jest wymieniane w oficjalnym katalogu producenta. Próżno szukać znanej z biedronkowej półki etykiety pośród win wymienionych na stronie www spółdzielni. Producent nie chwali się swoim medalowym produktem, trochę to dla mnie dziwne i niezrozumiałe. Oddalmy jednak wszystkie wątpliwości i niejasności, niech wypowie się wino.

W kieliszku błyszczy jak na rasowy rubin przystało. Nos umiarkowany, śliwkowy wzbogacony lekkim tonem wiśni, szkoda że czasami trąca też alkoholem. W ustach ani ciężkie ani lekkie, taki średniak. Jest dobrze poskładane, z jednej strony odpowiednia kwasowość, z drugiej bardzo utemperowane, welwetowe wręcz taniny a na wszystkim fajna , zapowiadana przez nos śliwkowo-wiśniowa owocowość. Gdzie splatają się jakieś nuty beczkowe (przyrumieniony tost), ale są nie inwazyjne i nie zasłaniają reszty W posmaku dość długie, bez zadziorności za to z delikatnym tonem pikantny. Proste ale porządne wino do codziennych posiłków o ile codziennie jadacie zupy gulaszowe albo pieczenie wołowe, w sumie może być też makaron z mięsnym sosem lub ragout wołowe.

Mosaic Buzet to łatwe, przyzwoite wino, bez efektu wow ale i bez mankamentów do których można by się przyczepić. Kolejne dobre wino czyli na 4 a jak podacie je z jedzeniem to nawet na 4,5. Cena 19,99zł wydaje się być adekwatną do przyjemności jaka daje ta etykieta.

Nazwa: Mosaic Buzet

Rocznik: 2012

Producent: Les Vignerons de Buzet

Kraj: Francja

Region: Południowy-wschód (Sud-Ouest)

Apelacja: AOC Buzet

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: cabernet sauvignon i merlot

Temp. podawania: temperatura pokojowa 16-18 stopni

Podawać do: pieczeń wołowa, ragout wołowe makaron z mięsnym sosem

Do kupienia w: Biedronka

Cena: 19,99 zł

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Potoczyste, o welwetowych garbnikach

Wino otrzymałem od Biedronki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl