Krótko

Monika Góra „Miasteczko zbrodni” – zapowiedź

Dwadzieścia lat temu sprawą zabójstwa Iwony Cygan ze Szczucina żyła cała Polska. W dziennikarskim śledztwie Monika Góra powraca do tego tematu i zastanawia się też, jak to się stało, że sympatyczna uczennica liceum została brutalnie zamordowana przez swoich sąsiadów, znajomych rodziców, ojców jej koleżanek?

Czy to opowieść o zakątku diabła? Czy jednak o zwykłych ludziach, którzy życie drugiego człowieka mają za nic? Książka Moniki Góry zadziwia drobiazgową dokumentacją, imponuje odwagą, ale przede wszystkim poraża i smuci. Autorce udała się rzecz w reportażu najtrudniejsza: zamordowana Iwona Cygan jest nam tak bliska, jak bliska może być córka albo siostra. Czytając Miasteczko zbrodni dołączamy do tych, którzy, po tylu latach, upominają się o prawdę i o sprawiedliwy sąd.

Wojciech Tochman

Zło istnieje naprawdę…

Szczucin. Mała wieś w pobliżu Tarnowa. To spokojne miejsce, w którym wszyscy się znają i czują się bezpiecznie. 13 sierpnia 1998 roku to kolejny upalny dzień tego lata. Nikt nie spodziewa się jeszcze, jak tragiczny okaże się dla Iwony Cygan. Siedemnastolatka spotyka się jak zwykle ze swoją przyjaciółką, ale do domu już nie wraca. Rano miasteczko budzi informacja o makabrycznej zbrodni.

Sprawa Iwony Cygan wstrząsnęła całą Polską. Do tej pory budzi ogromne emocje, choć minęło ponad 20 lat od tego tragicznego dnia. Z każdą odsłoną to brutalne morderstwo nastolatki okazuje się bardziej okrutne i nieprawdopodobne. Znikające dowody, tajemnicze śmierci świadków, podejrzane układy i niesamowita opieszałość policji. Pieniądze, władza i polityka tworzą tu zabójczą mieszankę. Kto więc tak naprawdę stoi za oskarżonymi?

Jak doszło do zabójstwa Iwony Cygan? Dlaczego do tej pory sprawcy byli bezkarni, a sprawa nabrała rozgłosu dopiero teraz? Czy to możliwe, że śmierć nastolatki jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, a za wszystkim stoi tzw. grupa trzymająca władzę? Jakie tajemnice skrywają mieszkańcy Szczucina?

Miasteczko zbrodni to wstrząsająca historia pełna znaków zapytania. Czy układ szczuciński zostanie w końcu rozbity i dowiemy się prawdy?


Monika Góra – dziennikarka i scenarzystka. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracowała przy realizacji serialu dokumentalnego „Pamiętnik rodzinny. Pierwszy krzyk” w reż. Wojciecha Szumowskiego dla TVP 1. Zrealizowała reportaż „Mateusz” dla Ekspresu Reporterów w TVP 2 i kilkadziesiąt reportaży dla programu „Uwaga”
w telewizji TVN. Autorka ponad stu scenariuszy telewizyjnych, współautorka scenariusza filmu fabularnego „Oszukane”. Laureatka I nagrody za scenariusz filmu dokumentalnego w konkursie Trzy Korony Małopolska Nagroda Filmowa 2015. Współpracuje z magazynem „Duży format” Gazety Wyborczej, w którym opublikowała serię reportaży na temat zabójstwa Iwony Cygan.

FRAGMENT:

„Powietrze jest rześkie po burzy. Gorąca po upalnym dniu ziemia intensywnie paruje. Wierzby płaczące rzucają cień na poruszające się nad rzeką osoby. Jest mokro.
Z drzew spadają ostatnie krople deszczu. Mężczyźni otwierają drzwi jasnego poloneza, wyciągają ciężko pobitą dziewczynę wprost na trawę. Rozglądają się za czymś. Iwona resztką sił wstaje. Jeszcze próbuje uciekać. Biegnie kilkadziesiąt metrów w stronę wsi.
W stronę domostw, ludzi.

– Kurwa! – krzyczy jeden z nich.

Dziewczyna wdrapuje się po wale, ale jest ślisko, trawa jest mokra. Przewraca się. Wtedy do niej dopadają. Mocne uderzenie drewnianą sztachetą w tył głowy powala ją na ziemię. Iwona upada na twarz. Traci przytomność. Za nogi ściągają ją w dół.

Jeden z mężczyzn, wielki i zwalisty, podchodzi do ogrodzonego wybiegu dla zwierząt. Odrywa z niego dwa długie drewniane patyki i stalowy drut, lekko skorodowany. Podchodzi do Iwony, klęka nad nią okrakiem. Pozostali stoją obok, patrzą. Mężczyzna owija drut wokół szyi dziewczyny. Zamaszyście kręci jednym kołkiem, coraz mocniej naciskając na tętnicę. Zardzewiały drut wrzyna się w ciało. Iwona przestaje oddychać. Mężczyzna skręca węzeł z drutu na karku.

– Już – pada z widowni.”

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa