Krótko

Mika Rissanen, Juha Tahvanainen „Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Czy historii można się uczyć przy piwie? Oczywiście. A czy da się ją opowiedzieć przy pomocy piwa? Jak najbardziej. Wystarczą 24 pinty różnych rodzajów, gatunków i marek. Każda z nich wiąże się z jakimś kluczowym epizodem lub rozdziałem europejskiej historii. Również historii Polski.

Ten kto pije piwo, dobrze śpi. Ten, kto dobrze śpi, nie grzeszy. Ten kto nie grzeszy, pójdzie do nieba – powiedział podobno Marcin Luter, który był wielbicielem złotego trunku. Piwo doceniał też święty Kolumban (któremu przypisuje się cud jego rozmnożenia na potrzeby mnichów w Burgundii). Piwo było pierwszym towarem przewożonym transportem kolejowym, miało wpływ na przebieg kampanii wojennych i rozwój sztuki. Ludwik Pasteur nigdy nie stworzyłby szczepionek na choroby bakteryjne, gdyby wcześniej nie prowadził badań nad produkcją piwa. W pubie, przy kuflu piwa, po raz pierwszy publicznie została zaprezentowana trylogia Władca Pierścieni Tolkiena. W 1991 roku do Sejmu dostała się Polska Partia Przyjaciół Piwa – był to jedyny taki przypadek w Europie.

Ten kto pije piwo, dobrze śpi. Ten, kto dobrze śpi, nie grzeszy. Ten kto nie grzeszy, pójdzie do nieba

Dwadzieścia cztery rozdziały Spienionej historii Europy pokazują związki piwa z kulturą różnych epok, ideami, przemianami społecznymi i życiem gospodarczym. Książka przedstawia zdarzenia z różnych części Europy w okresie od wczesnego średniowiecza do XXI wieku, gdy piwo miało znaczący wpływ na bieg historii. Na zakończenie każdego rozdziału prezentowana jest szczegółowo jedna marka związana z danym wydarzeniem.

Z książki płynie jeden – pienisty – wniosek: piwo jest najważniejszym trunkiem prawdziwego Europejczyka. Znane przysłowie mówi: in vino veritas, in aqua sanitas, ale najwyraźniej  to właśnie przy piwie ważyły się losy naszego kontynentu.

Wznosimy kufle i zapraszamy czytelników na miłą, piwną wycieczkę!

Okazuje się, że ludzie prawdopodobnie nauczyli się wcześniej warzyć piwo, niż piec chleb. I o ile można się z tym spierać, to niewątpliwie złoty trunek miał znaczący wpływ na bieg historii. Jaki? Tego dowiecie się z tej książki. Po jej przeczytaniu każdy wypity „browar” nabierze dla Was zupełnie innego znaczenia. Polecam wszystkim miłośnikom dobrego piwa i wciągających historii.

Kamil Pawelski, autor bloga ekskluzywnymenel.com

Wydanie polskie zostało rozszerzone o rekomendacje piwne Pawła Leszczyńskiego, certyfikowanego sędziego piwnego i współorganizatora Warszawskiego Festiwalu Piwa.

Tytuł: Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa

Autorzy: Mika Rissanen, Juha Tahvanainen

Premiera: 7 czerwca 2017

Oprawa twarda

cena 39,99  zł

Wydawnictwo Agora

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl