Recenzje

Michel Moran „Doradca smaku 2”

Napisał Blurppp

Niby jeść każdy musi, ale w ostatnich latach Polacy polubili jeść dobrze. Śmiało możemy mówić o modzie na gotowanie. Nie mały udział w jej powstaniu mają programy telewizyjne z kucharzami i jedzeniem w roli głównej. Dziś każda z głównych stacji ma swój program kulinarny nadawany w porze największej oglądalności. W tych programach równie ważne jak jedzenie jest osobowość prowadzących.

moran-0Nie należy się więc dziwić, że gospodarze czy jurorzy programów szybko uzyskują status gwiazd i niemałą popularność. Nie inaczej było w wypadku Michela Morana – jurora nadawanego przez TVN hitu telewizyjnego „Masterchef”. Dziś ten francuski restaurator i kucharz który wybrał sobie do życia Polskę sam ma status gwiazdy i mądrze z niego korzysta poszerzając nasze kulinarne horyzonty. Jego największą akcja jest projekt Doradca Smaku, prawdziwie multimedialna akcja obejmująca sieć, telewizję, media społecznościowe i książkę. Właśnie trwa kolejna edycja akcji. Wraz z nią na księgarskie półki trafiła książka „Doradca smaku 2”.

W publikacji opublikowano prawie sto przepisów, każdy zilustrowany gotowym daniem i czterema fotografiami obrazującymi kolejne etapy przygotowania. Do tego niezbyt długie ale precyzyjne opisy  pracy. Ponadto dla wygody czytelnika receptury podzielono na trzy grupy o wszystko mówiących nazwach: „proste”, „lekkie” i „szybkie”. Do tej pory właściwie niczym nie różni się od dziesiątek innych książek kucharskich. Prawdziwą różnice stanowi dobór sugerowanych dań.

Po książce czuć że stworzono ją na polski rynek, w oparciu o szeroko dostępne i nie rujnujące portfela produkty a przede wszystkim w jakiś sposób nawiązujących do stereotypowo odbieranego „polskiego smaku”. Czasami nawet autor puszcza do nas oko i pokazuje nam jak dobrze zrobić to co wszyscy znamy od dawna, tylko że robimy to źle. Dobrym przykładem na to jest przepis na spaghetti bolognese, które jest daniem poza Polska nie znanym, do tego w większości domów przygotowywane na bazie sosów ze słoika dostępnych w każdym sklepie. Moran podając przepis nie sprzecza się z nami, nie mówi żeby nitki zastąpić rurkami jak robią to prawdziwi Bolończycy, zamiast tego pokazuje jak prawidłowo przygotować szybko i tanio sos w domu ( a tak naprawdę to nie sos a ragout warzywno-pomidorowe o konsystencji sosu). Opowiada też jakie dobrać do tego mięso i że samo „mielone z dyskontu” to za mało.

Właśnie to oko puszczone do Polaków, próba wzbogacenia wachlarza codziennych potraw a nie zamysł rewolucji jest największą zaletą tej książki. Druga jest odwołanie się do dostępnych produktów. W wyniku czego dostaliśmy przepisy nie tylko na uroczyste przyjęcia, co jest wadą wielu książek, a proste dania które można wykorzystać we wtorek i czwartek i zrobić coś fajnego co zjemy do serialu.

„Doradca smaku 2” to ładnie wydana pozycja zawierająca nie „wydziwiane” przepisy które można z łatwością zrealizować we własnej kuchni. To taka książka kucharska z której będziecie korzystać, a nie jedynie będzie zdobić waszą półeczkę. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

Autor: Michel Moran

Tytuł: „Doradca smaku 2”

Wydawca: Wydawnictwo Muza

Rok wydania: 2015

Stron: 176

Okładka: miękka

Ilustracje: kolorowe

Cena: 34,90 zł

Książkę otrzymałam od wydawcy

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl