Recenzje

Michał Gołkowski „Komornik II. Rewers” – audiobook

Napisał Blurppp

Zdarza mi się zastanawiać, skąd we mnie takie umiłowanie do audiobooków. Najcelniejsza odpowiedzią wydają się być moje dzieciństwo i młodość. Ich najwierniejszym towarzyszem było radio. To tam spotkałem się z radiowym teatrem jak choćby niezapomniany trójkowy Teatrzykiem Zielone Oko. I to tam pierwszy raz usłyszałem choćby prozę Artura Conan Doyla. I wrażenie było tak duże, że potem książki z przygodami Sherlock Holmes wydawały się jakieś płaskie i emanowały niedosytem, brakowało im dźwięku. Teraz to uczucie powróciło, odpowiada z to „Komornik II. Rewers” Michała Gołkowskiego brawurowo zinterpretowany do formy audiobooka przez Grzegorza Pawlaka.

„Komornik II. Rewers”Kilka dni po wysłuchaniu tego tytułu, będąc w księgarni przewertowałam klasyczne papierowe wydanie. Odnalazłem fragmenty które robiły na mnie spore wrażenie kiedy ich słuchałem i okazało się, że są OK ale to wszystko. Nie było w nich ognia, który jeszcze niedawno tak pieścił moje uszy. Były jak by czegoś pozbawione.

Czegoś co dodał od siebie Grzegorz Pawlak. A trzeba przyznać, że zrobił robotę. Zamiast odczytać powieść przerobił ją na monodram, jasne autor dał mu taką szansę pisząc w pierwszej osobie. W ten sposób obaj panowie stworzyli cudowny teatr wyobraźni w najlepszym stylu. Dynamiczny, pełen nieoczekiwanych zwrotów, często nieoczywisty i absolutnie nieobliczalny. To w jaki sposób lektor gra tu nastrojem, jak przeskakuje pomiędzy pełną napięcia walka po niemalże melancholijne a na pewno pełne refleksji wspomnienia bohatera zasługuje co najmniej na uznanie, a być może- pozostając przy metaforach teatralnych – na owacje na stojąco.

Równie dobrze jest w warstwie opisowej, której nie ma więcej niż to konieczne, ale jak na pozycje epicka trochę jest.  Gołkowski musiał przedstawić nam świat w którym obsadził bohaterów. Na szczęcie te opisy nie nudzą, raczej zachęcają do eksploracji. I czytelnik wiedziony głosem Pawlaka z każdą chwilą w ten świat głębiej w ten świat wchodzi. Z czasem słuchawki zamieniają się w jakieś magiczne urządzenia które zabierają nas z Tu i Teraz do Tam. Do świata wymyślonego przez autora a powołanego do życia przez lektora. I nie mamy ochoty z tamtą wracać, przynajmniej przez 14 godzin z minutami. I to, że Tam jest miejscem raczej mało przyjemnym, pełnym bestii, stworów i złych ludzi  nie ma znaczenia.

Chyba od czasu „Dolores Claiborne” Stephana Kinga i niesamowitej interpretacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej nie spotkałem się z takim przeniknięciem się treści z odegraniem. I tu i tam było jak z kolacją do której idealnie dobrano wino jeden plus jeden dało trzy. Pojawiła się nowa wartość.

Choć „Komornik II. Rewers” w wersji audio to nie jest superprodukcja, choć nie ma tu w tle efektów specjalnych, nikt to nie dobierał specjalnie muzyki mającej na celu podbić to czy tamto. Całość odegrana jest przez jednego aktora, co wcale nie znaczy, że jednym głosem, to jest jeden z najlepszych audiobooków jakie odsłuchałem w ciągu ostatnich miesięcy.  

Niestety nie jest to dzieło pozbawione rys. A właściwie rysy, na szczęście ma ona charakter czysto techniczny. Ja rozumiem, że sugestywne odegranie tak nasyconej akcją powieści wymaga przez aktora zastosowania całego spektrum narzędzi. W tym oczywiście operowania głośnością wypowiedzi. Ale przecież gdzieś za konsoletą jest ktoś kto przesuwa „heble” i powinien jakoś to kontrolować. Tu ta kontrola była nie wystarczająca. W efekcie są momenty bardzo ciche, kiedy słuchać musi docisnąć słuchawki i przesunąć wskaźnik volume do pozycji MAX by cokolwiek słyszeć. Po chwili pojawia się scena tak głośna, że na tych samych ustawieniach powoduje fizyczny ból a nawet ryzyko uszkodzenia słuchu. Przy audiobookach, często słuchanych jako towarzyszące te akustyczne ekstrema zamiast pomagać przeszkadzają.   

Pomimo tej ewidentnej niedoróbki, a może celowego działania, którego zamysłu nie rozumiem, „Komornik II. Rewers” to audiobook po który sięgnąć powinni nie tylko miłośnicy post apo, fantasy czy literatur rozrywkowej. To doskonały przykład tego jak działa teatr wyobraźni. Zdecydowanie Polecam. I jeszcze drobiazg, bo pewnie większosć z was interesuje właśnie ta informacja. Tom drugi cyklu jest lepszy niż “Komornik” czyli tom pierwszy. 

Autor: Michał Gołkowskiblurppp poleca

Tytuł: „Komornik II. Rewers”

Czyta: Grzegorz Pawlak

Rok wydania: 2017

Czas: 14 godzin i 38 minut

Cena: 39,90 zł

Kupicie w Audioteka.pl

Audiobooka otrzymałem od Audioteki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl