Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Marquas d’Almeida z Biedronki

Marquas d'Almeida
Marquas d'Almeida
Napisał Blurppp
Marquas d'Almeida

Marquas d’Almeida

O mieszkańcach Beira Interior mówi się, że przez cztery miesiące mieszkają na rozgrzanej patelni a przez pozostałe osiem w zimnej lodówce. Trudno o lepszą charakterystykę tamtejszego klimatu. Lato tam jest suche i bardzo gorące, nawet jak na portugalskie standardy. Zima z kolei zimna, mokra i wietrzna. Nie są to idealne warunki do uprawy winorośli. A jednak od średniowiecza powstają tam wina. Próżno jednak szukać o nim informacji nawet w najbardziej opasłych książkach. Zainteresowany zmuszony jest na pytania skierowane do wujka Google. Od razu ostrzegam, większość odpowiedzi będzie po portugalsku, nie ma łatwo.

Oto co po kilku godzinach serfowania udało mi się ustalić. Apelację DOC Beira Interior powołano do życia prawie dokładnie 15 lat temu, 2 listopada 1999 roku. Obejmuje ona dwa niespójne obszary na południe i na północ od miasta Guarda. Od wschodu granicą regionu jest granica z Hiszpanią a od wschodu apelację ogranicza najwyższy, dochodzący do 2000 m n.p.m  masyw górski kontynentalnej Portugali, ośnieżony przez sześć miesięcy w roku i ceniony przez narciarzy Serra da Estrela.

Region dzieli się na trzy subregiony:

  • Castelo Rodrigo – wysunięty najbardziej na północny wschód, wyróżniony ze względu na relatywnie najniższą sumę opadów nie przekraczająca 500 milimetrów rocznie.
  • Pinhel – w około miasta o tej samej nazwie, winnice są tu zlokalizowane 200 metrów wyżej niż u sąsiadów czyli na wysokości około 700 m n.p.m.
  • Cova de Beira – największy, najbardziej wilgotny z subregionów.
Marquas d'Almeida

D.O.C. Beira Intetrior mapa

Cechą wyróżniającą całego regionu jest olbrzymia amplituda temperatur, zarówno dobowych jak i rocznych. W okresie wegetacji po piekielnie gorących dniach przychodzą rześkie, wręcz chłodne wieczory i noce. Co pozwala na opóźnienie okresu wegetacji. Druga ważną cechą regionu są stare winnice, większość krzewów ma 50-70 lat. Areał upraw obejmuje około 16 tysięcy hektarów i jest stały.

Uprawia się tam pięć odmian białych: malvasia fina, fernao pires, fonte cal, arinto oraz najpopularniejszy w regionie siria. Odmiany czerwone to, baga, trincadeira, jean, alfrocheiro, rufete, touriga franca oraz najistotniejszy pod względem udziału touriga nacional. Uprawia się tam również sąsiada z za wschodniej granicy zwykle kojarzony z Hiszpanią szczep tempranillo w Portugali nazywany tinta de roriz lub aragonez.

Apelacja eksportuje pół miliona butelek rocznie, a wzrost eksportu wynosi blisko 20% w stosunku rok do roku i jest najwyższym w całej Portugalii. Wina z regionu ceni się za świetną relację jakości do ceny. Było więc tylko kwestią czasu aż jakaś etykieta w końcu trafi do Biedronki, znakomicie znającej portugalskie winiarstwo.

touriga nacional

Touriga nacional najważniejszy prawdopodobnie szczep Portugalii.

No i stało się, na półkach Biedronki możecie kupić wino z  Beira Interior.  Jest nim Marques d’Almeida 2010. Jest to blend dwóch szczepów, wspomnianego już tempranillo i touriga nacional. Nim przejdę do noty degustacyjnej jeszcze kilka słów o tym klasycznej portugalskiej odmianie. Zdaniem Portugalczyków zalicza się on do  najszlachetniejszych szczepów świata, stawiają go na równi z pinot noir, cabernet sauvignon i nebbiolo. Ceni się go za skórkę wnosząca do wina intensywny garbnik i głęboki kolor oraz za aromatyczne bogactwo, wina z tej odmiany pachną ciemnymi kwiatami, czarną porzeczką i dojrzałymi malinami. W dobrych siedliskach potrafią ponadto wyekstrahować tony ziołowe i przyprawowe jak lukrecja.

A teraz zobaczmy już jak wino z tego szczepu smakuje. Co prawda nie jest to wino odmianowe ale powinno dać jakiś obraz. Wino starzono w beczce, co wyraźnie czuć ale nie wiem w jakiej ani jak długo.

[stextbox id=”info”]Ciemno czerwone z rubinową obrączką, połyskliwe. Nos jagodowo-jeżynowy, raczej powściągliwy niż nachalny. W tle mgliste tony czekolady. Niestety nos bardzo nietrwały, wystarczy odłożyć kieliszek na 5 minut a wszystko niknie. Usta miękkie, lekkie, dobrze zbalansowane, o bardzo wygładzonych taninach. Wiśniowy owoc wyrazisty, kwasowość umiarkowana ale nie mdła. Tony beczkowe są idealnie zintegrowane i nie kolidują z owocem. Pod koniec wino nabiera zdecydowania i staje się delikatnie pikantne. Wszystko w tym winie jest poukładane ale i lekko wycofane. Kulturalne, nie narzucające się wino. Raczej do jedzenia niż do picia salo ale mi smakuje, szkoda tylko że ten nos taki nietrwały. Oceniam na dobre plus czyli na 4,5.   [/stextbox]

 

Nazwa Marquas d’Almeida
Rocznik 2010
Producent Casa Agrícola Roboredo Madeira – CARM
Kraj Portugalia
Region Beira Intetrior
Apelacja D.O.C. Beira Intetrior
Typ wina Spokojne
Kolor wina Czerwone
Smak wytrawne
Klasyfikacja jakościowe
Szczepy tinta de roriz i touriga nacional
Temp. podawania Temperatura pokojowa 16-18 stopni
Podawać do Dojrzałe sery, czerwone mięso, paprykowe wędliny
Do kupienia w Biedronka
Cena 19,99 zł
Pojemność 0,75l
Ocena 0-6 4,5
Jednym zdaniem Lekkie ale z charakterem
Wino otrzymałem od Biedronki

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl