Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Krótko

Mark Boyle „Offline” -zapowiedź

Napisał Blurppp

Nie ma bieżącej wody, samochodu ani niczego, co wymaga elektryczności: internetu, telefonu, pralki, radia, żarówek. Mieszka w drewnianej chacie i prowadzi niewielkie gospodarstwo na skraju świerkowego lasu. Brzmi jak wyimaginowany świat daleki od XXI wieku? Być może, ale takie właśnie życie pozwoliło Markowi Boyle – 40-letniemu Irlandczykowi odnaleźć spokój i szczęście. Premiera książki “Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście” już w lipcu.

Z dala od pieniędzy, Facebooka i konta bankowego

Mark Boyle, Irlandczyk, absolwent ekonomii, znany na świecie jako „człowiek bez pieniędzy”, postanowił zacząć żyć bez dochodów i technologii w 2008 roku. Początkowo miał to być jedynie roczny eksperyment, który ostatecznie potrwał trzy lata. Boyle samodzielnie zbudował dom, nauczył się rozpalać ogień i czerpać wodę ze strumienia. Idealnie odnalazł się w prostym życiu. Zaczął kąpać się w rzece, za papier toaletowy doskonale sprawdziła się makulatura z pobliskiego sklepu a zamiast pasty do zębów zaczął używać kości rybnej i ziaren włoskiego kopru. Ten powrót do źródeł wzbudza głęboką refleksję nad istotą człowieczeństwa w czasach, kiedy granice między człowiekiem i maszyną coraz bardziej się zacierają. Zdaniem Boyle’a nie jesteśmy świadomi tego jak wielki wpływ nasze codzienne wybory mają na całą planetę.

„Jeśli uprawialibyśmy własne jedzenie, nie marnowalibyśmy 1/3 tego co dzisiaj. Jeśli zbudowalibyśmy swoje krzesła i stoły, nie wyrzucalibyśmy ich podczas zmiany wystroju. Jeśli mielibyśmy oszczyszczać dla siebie wodę pitną, pewnie byśmy jej nie zatruwali” – podkreśla Mark Boyle.


 Mark Boyle (ur. 1979 r.) – irlandzki działacz i pisarz. Bez pieniędzy zaczął żyć w listopadzie 2008 roku. Przeprowadził się do przyczepy, która stoi na jeden z organicznych farm i żyje w niej do dziś. Jest twórcą Freeconomy Community – międzynarodowej wspólnoty, której celem jest pomóc odejść od życia podporządkowanego pieniądzom.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl