Krótko

Marek Orzechowski „Europolis, czyli diabeł mieszka w Brukseli” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Rolą dziennikarza jest zadbać o obiektywny ogląd rzeczywistości. Marek Orzechowski, autor książek, między innymi, „Mój sąsiad islamista” i „Belgijska melancholia” przedstawia skomplikowane realia Europy przełomu XX i XXI wieku. Premiera „Europolis, czyli diabeł mieszka w Brukseli” już 25 października.

Europa w czasach strachu

Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie wiadomości bez twittów, relacji na żywo i pasków na dole ekranu telewizora. Świat newsów przyspieszył, czytelnicy, słuchacze i widzowie są bombardowani kolejnymi tragediami i skandalami. Spora część wiadomości dotyczy Brukseli, siedziby instytucji Unii Europejskiej oraz NATO. To tu zapadają decyzje wpływające na kraje Wspólnoty i Sojuszu, tutaj ścierają się państwowe, lokalne i regionalne interesy polityczne oraz finansowe, tu mogą rozpocząć się lub zakończyć zarazem zażarte kłótnie, jak i trwałe sojusze. Wreszcie to miasto było w 2016 roku celem brutalnego zamachu terrorystycznego wymierzonego w „serce Europy”. Marek Orzechowski, pracując jako belgijski i niemiecki korespondent, był świadkiem wydarzeń, które zdefiniowały współczesność.

„Europolis” zapewnia intrygujący wgląd w stan dzisiejszej Europy, widzianej oczami reportera. To  kompilacja wnikliwych tekstów ukazujących procesy społeczne i polityczne, które zmieniły oblicze Starego Kontynentu. Opisana w książce seria tragicznych ataków terrorystycznych jest tylko jednym ze zjawisk, które boleśnie dotknęły Europejczyków. Marek Orzechowski, ceniony publicysta i reporter podjął się trudnego zadania uchwycenia status quo Europy. Autor przypomina swoje wywiady i reportaże, które pojawiły się na przestrzeni lat w polskiej prasie, lecz nie tracą nic ze swojej ważności. W książce znalazły się również nowe, wcześniej niepublikowane artykuły Marka Orzechowskiego, które dopełniają współczesnego obrazu europejskiego tygla.

„Pisałem te teksty w Bonn i Brukseli. Teraz, zebrane w jeden tom są jeszcze jednym dowodem na to, że nie jesteśmy sami na świecie. Większość z nich nie jest – niestety – tekstami o ludzkiej miłości, zaufaniu, poświęceniu, brakuje w nich nuty szczęścia, optymizmu, bezwarunkowej nadziei. Opisują nieprzyjemne sytuacje, konflikty, są refleksją nad kryzysami, które nas osaczają, próbują je wyjaśnić. Większość, widzę to dziś, ociera się o najbardziej ekstremalne i ostateczne wyzwanie – wojnę, i tę minioną i tę gdzieś obok obecną i tę, która stoi za drzwiami. Wypełnione są potencjałem zagrożenia, uświadamiają w jak niebezpiecznym otoczeniu i czasie żyjemy, i jak sami przykładamy do nich rękę” – pisze autor o nowej książce.


Marek Orzechowski – dziennikarz, publicysta i pisarz. Ma w swoim dorobku wywiady z czołowymi politykami Europy, setki komentarzy, artykułów i reportaży, w tym z wojny na Bałkanach. Nakładem wydawnictwa Muza ukazały się jego książki: „Belgijska melancholia”, „Zdarzyło się w Berlinie”, „Holandia. Presja depresji” oraz „Mój sąsiad islamista”.

Autor: Marek Orzechowski

Tytuł: „Europolis, czyli diabeł mieszka w Brukseli”

Premiera: 25 października 2017

Cena: 44,90 zł

Wydawnictwo: MUZA SA

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl