Krótko

Marcin K. Schirmer „Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Kto był twórcą pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia stereoskopowego? Jak poznali się Nela i Artur Rubinstein? Kogo nazywano polskim Orsonem Wellesem jako pioniera rodzimej fantastyki naukowej? Dlaczego obrazy Jerzego Kossaka bywają podpisane imieniem jego ojca Wojciecha?  Kto uchodził za najdowcipniejszą kobietę II Rzeczpospolitej? Siedem niezwykłych rodzin, kilkadziesiąt fascynujących historii. „Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę” w księgarniach od 22 listopada.

Estreicherowie, Lilpopowie, Kossakowie, Curie, Młynarscy i Rubinsteinowie, Lutosławscy, Żuławscy – książka Marcina  K. Schirmera  prezentuje historie wybitnych rodzin inteligenckich, które  współtworzyły od wielu dekad polską i światową kulturę i naukę. Wśród ich przedstawicieli, obdarzonych wieloma talentami, byli: pisarze, malarze i architekci, naukowcy, inżynierowie, przedsiębiorcy, znawcy literatury i sztuki.

Czytelnicy poznają historię wybranych członków rodzin: Curie – genialnych uczonych i noblistów, których badania nad promieniotwórczością były kamieniem milowym w dziejach nauki; Estreicherów – niedoścignionych badaczy polskiego piśmiennictwa i tropicieli zaginionych polskich dzieł sztuki; Kossaków – od malarza Juliusza po znaną biolożkę Simonę Kossak; Lilpopów – słynnych zegarmistrzów, przemysłowców, prekursorów fotografii i reprezentantów elit kulturalnych na emigracji; Lutosławskich – działaczy politycznych, społecznych, ekonomicznych, artystów; Młynarskich i Rubinsteinów – genialnych muzyków; Żuławskich, o których utalentowanych przedstawicielach: literatach, malarzach, charyzmatycznych mówcach i przede wszystkim miłośnikach gór niejednokrotnie mówiono „wybrańcy bogów”.

Książka nie tylko przypomina o ich osiągnięciach, lecz także opowiada czym zajmowali się w czasie wolnym od zdobywania nagród Nobla, dokonywania przełomowych odkryć, tworzenia ważnych dzieł czy publikacji. Co sprawiało im radość, z jakimi przeciwnościami losu się zmagali, jakie otrzymali wychowanie, jakie były ich korzenie. Jacy byli jako dzieci, matki lub ojcowie, żony lub mężowie.

A odkąd wyjechałaś, czuję, że pracownia jest pusta. Z wielką mocą odczuwam, że jestem najbardziej przywiązany do laboratorium tylko wtedy, gdy Ty w nim jesteś. Nie wrócę do niego szczęśliwy, póki Cię tam nie będzie.

Frédéric Joliot w liście do żony Ireny Joliot-Curie, za: D. Brian, Rodzina Curie, Warszawa 2006


Marcin Konrad Schirmer – historyk sztuki, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. W kręgu jego zainteresowań pozostaje kultura materialna i dzieje ziemiaństwa polskiego oraz polskich elit historycznych. Interesuje się także historią architektury, ze szczególnym uwzględnieniem założeń rezydencjonalnych XVIII-XX wieku. Badacz i popularyzator wiedzy o polskich dworach i ich znaczeniu dla historii Polski. Autor książek: „Dwory i majątki ziemskie w okolicach Łomży”, „Arystokracja. Polskie rody”, „Dwory i dworki w II Rzeczypospolitej” oraz „Wybitni przedstawiciele ziemiaństwa łomżyńskiego XIX i XX wieku. W służbie dla regionu i kraju”. Stały współpracownik magazynów o tematyce historycznej, autor wielu artykułów.

„Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę”

Autor: Marcin K. Schirmer

Premiera: 22.11.2017

Cena: 49,90 zł

Wydawnictwo: MUZA SA

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl