Recenzje

Marcin Ciszewski i Krzysztof Liedel „Gliniarz” – audiobook

Marcin Ciszewski i Krzysztof Liedel "Gliniarz"
Marcin Ciszewski i Krzysztof Liedel "Gliniarz"
Napisał Blurppp
Marcin Ciszewski i Krzysztof Liedel " Gliniarz "

Marcin Ciszewski i Krzysztof Liedel „Gliniarz”

Marcin Ciszewski to autor którego polskiemu czytelnikowi przedstawiać nie trzeba. Jego policyjna seria o przygodach zespołu komisarza Tyszkiewicza czy cykl powieściowy z tytułami stylizowanymi na adresy stron internetowych odniosły prawdziwy sukces. Do tego Ciszewski jest chyba jedynym polskim autorem którego wszystkie powieści zrealizowano również w formie audiobooków. Nie inaczej stało się w wypadku najnowszego projektu autora czyli „Gliniarza”.

Jak zauważyliście nie użyłem słowa powieść. Z premedytacją „Gliniarz” nie jest powieścią, jest opowieścią i to nie opowieścią Ciszewskiego, ten tylko pomógł ubrać ja w słowa. Prawdziwym autorem, a zarazem narratorem opowiadającym nam o swoim życiu zawodowym jest Krzysztof Liedel, tytułowy Gliniarz.

Dziś jest specjalista, wykładowcą akademickim i autorem fachowych publikacji, jednak swoją karierę zaczynał jako „krawężnik” z prewencji szlifujący bruk blokowisk, potem był pluton specjalny i..no właśnie o tym co było dalej jest książka. Opowieść dotyczy czasów od 1988 roku do lata 2005 roku. Jej miejscem początkowo są ulice polskich miast, mordownie i spelunki, mieszkania samobójców, dziuple złodziei samochodowych, korytarze komend i posterunków  i wnętrze policyjnego poloneza. Miejsca gdzie działa polski policjant przełomu XX i XXI wieku. Z czasem przenosimy się do centrów szkoleniowych, zarówno polskich jak i zaprzyjaźnionych służb. Widzimy różnice podejścia, mentalności i narzędzi technicznych. Autorzy nie oceniają, podają fakty, czytelnik wnioski wyciąga sam.

W tej opowieści nie ma fikcji, wszystko co opowiedziano wydarzyło się naprawdę. Wydarzenia mają różną rangę i różny zasięg. Czasami jest to „usadzenie na tyłku” lokalnego rozrabiaki w Polsce Powiatowej, innym razem zamach terrorystyczny w europejskiej stolicy. Taki z dużą ilością ofiar o którym przez wiele dni trąbiły wszystkie media. Bez względu na skalę, zawsze jest to opowiedziane ze swadą, ale i precyzją oraz wiarygodnością.

Połączenie dwóch autorów, Ciszewskiego jako specjalisty od fabuły, języka i konstruowania opowieści i Liedela który to wszystko przeżył i chce się z nami tym podzielić dało znakomity efekt. Powstała książka nie banalna, z jednej strony jak najbardziej emocjonująca, rozrywkowa i łatwa w odbiorze. Z drugiej strony mądra i pokazująca kulisy działania „organów”. To z niej dowiedziałem się jak przebiega proces szkolenia młodego policjanta, jego hartowanie, dojrzewania i wreszcie co sprawia, że dochodzi u niego do wypalenia i odejścia z zawodu. Gorzką refleksję wywołuje też od czasu do czasu obecna w publikacji uwaga o wpływie bieżącej polityki na działanie służb. Nie miejsce i czas by się nad tym rozwodzić, ale po przeczytaniu pewnie wielu z was się nad tym zastanowi. Po przeczytaniu, bo w trakcie nie będzie na to czasu, dzieje się tu zbyt dużo i to na raz. Są pościg policyjnymi polonezami, jest nawalanka batonem czyli policyjną pałką ale są tez pojedyncze wystrzały z popularnej tetetki. Do tego świadomość, że dzieję się w miejscach nam znanych, można powiedzieć tu i teraz ,a często odnosi się to do spraw, które znamy z medialnych przekazów, jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność książki.

Ja tej książki nie przeczytałem, ja wysłuchałem, dostępna jest jako audiobook w znakomitej interpretacji Krzysztofa Banaszyka. Ponad 10 godzin nagrania bardzo umiliło mi długie godziny w typowych krakowskich korkach. Bardzo polecam, nawet tym którzy nie przepadają za literatura faktu.

Na koniec jeszcze jedna refleksja, nie wiem jak to jest możliwe, że w tak niebezpiecznych czasach, nasza ukochana ojczyzna sprawia, że ludzie o takiej wiedzy i doświadczeniu jak Krzysztof Liedel są odsuwani od bieżących działań i spychani na akademicki margines. Nie świadczy to dobrze o naszych rządzących.

Autor: Marcin Ciszewski i Krzysztof Liedelblurppp poleca

Tytuł: „Gliniarz ”

Wydawca: Znak

Rok wydania: 2013

Czas nagrania: 10godzin i 43 minuty

Okładka: nie dotyczy

Ilustracje: nie dotyczy

Cena: 29,49   www.empik.com

Książkę to mój własny zakup

Do zilustrowania wpisu użyłem grafik i okładek wydania książkowego. Wydanie dźwiękowe jest identyczne

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl