Podróże

Malta – porady praktyczne

Napisał Blurppp

Wiele osób przeglądając katalogi biur podróży widzi oferty pobytu na Malcie.  Niestety ceny odstraszają, często jest to grubo ponad 2000 zł za tydzień. Nie mam pojęcia skąd takie kwoty. Sam zorganizowałem wyjazd za dużo mniejsze pieniądze. Oto kilka rad które pozwolą zaplanować tanią ale fascynującą podróż na tę najbardziej tajemniczą z wysp morza śródziemnego. W dzisiejszych czasach naprawdę dysponując dostępem do internetu  można ograniczyć koszta takiego wyjazdu do poziomu znacznie poniżej średnich kosztów pobytu nad Bałtykiem czy w Zakopanym. Malta zaprasza obiecując krajobrazy, przyjaznych mieszkańców, lekką egzotykę, wspaniałe jedzenie i pewną pogodę. Wakacje o krok. Złam zasady zobacz Malte

Lot na Maltę

Lecieliśmy liniami Ryanair, bezpośredni lot z Krakowa.  Bilety kupowaliśmy z około 8 tygodniowym wyprzedzeniem. W chwili gdy pisze te słowa koszty loty na 4 lipca z powrotem 11 lipca wynosi 771 zł za 3 osoby.(www.ryanair.pl)

Poruszanie się po wyspie

Najprościej i najtaniej poruszać się wynajętym samochodem. Malta jest stosunkowa mała i wszędzie jest blisko. Poruszanie sie autobusami jest męczące i w sumie droższe niż wynajętym autem, ja korzystałem z usług  firmy Active koszt wynajęcia auta wraz z paliwem to około 140 euro /600 zł za tydzień. Autem realizujemy również transport z lotniska i na lotnisko

Zakwaterowanie.

Kogo stać i jest leniwy może się zdecydować na hotel w standardzie BB HB lub FB. My wzięliśmy apartamenty z samodzielnym wyżywieniem. Apartamenty nazywały się Shamrock. Ceny i zdjęcia znajdziecie tutaj Shamrock dla leniwych apartament na dobę kosztuje 39 euro czyli za tydzień zapłacimy 280 euro czyli około 1100  zł

Wyżywienie na Malcie , przykładowe ceny

Ceny produktów spożywczych są zbliżone do Polski,  nim przejdę do listy powiem o kilku daniach. w barach i restauracjach.  Kalmary smażone w głębokim tłuszczu 1,3 euro. Talerz małrz gotowanych w winie i czosnku 4,9 euro. Stek wołowy z frytkami i sałatką 7 euro. Butelka wina od 5 euro, piwo od 1 euro za pól litra.

Ceny w sklepach

Chleb – 0,75 euro

Salami pakowane (200 gram) – 1,5 – 2 ,00 euro

Butelka wina – od 1,2 euro za butelkę

Karton mleka 1 litr – 0,7 euro

Woda mineralna 1,5 litra – 0,49 euro

Cola 1,5 litra -0,99 euro

Ser z Gozo od 0,7 euro za opakowanie

Kilogram pomidorów – około 1,5 euro

Ceny wędlin w sklepach wędliniarskich są niższe niż produkty pakowane.

By jeść całkiem dobrze i by było co wypić liczcie 15 euro dziennie na osobę jedząc jeden posiłek dziennie w knajpie a dwa przygotowując na kwaterze. Jeżeli jedynie śniadanie jemy w apartamęcie a obiad i kolację w restauracji trzeba liczyć 25 ero dziennie na osobę.

Wstępy i koszty dodatkowe

W budżecie warto jeszcze uwzględnić około 20 euro na osobę przeznaczone na bilety wstępu. Kolejne 10 będzie niezbędnym na koszty przepraw  promowych jeżeli chcemy zwiedzać równierz inne wyspy w tym Gozo i Commino   Oglądać i zwiedzać jest co. Na szczęście krajobrazy są za darmo.

Podsumowanie

W wypadku grupy 3 osobowej

lot 771 zł

samochód 600 zł

zakwaterowanie 1100 zł

wyżywienie 400 euro /1600 zł  tygodniowo za 3 osoby

Koszty dodatkowe 120 zł

Razem  4191 zł za 3 osoby co daje około 1400 zł za tydzień na osobę. w wersji mocno rozrzutnej. rezygnując z alkoholu i jedzenia w restauracjach można obniżyć koszty do poziomu 900 zł za tydzień.

Polecam i życzę miłego wypoczynku.  Krajobrazy i Maltańczycy czekają

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl