Wino i destylaty

Mainegra Cava Rosado Extra Brut

Mainegra Cava Rosado Extra Brut
Mainegra Cava Rosado Extra Brut
Napisał Blurppp
Wyśrodkuj mapę
Znajdź drogę
Mainegra Cava Rosado Extra Brut

Mainegra Cava Rosado Extra Brut

Urlop, urlop i po urlopie, niestety wszystko co fajne szybko się kończ. Osoby śledzące moje profile na Facebooku i Istagramie zasypywałem zdjęciami, wiem, dla wielu z was było ich zbyt wiele, ale ja się po prostu, jak zawsze zresztą cieszyłem chwilami w podróży.
Ale teraz to już tylko wspomnienia, pora wracać do codzienności. Lato trwa nadal czyli ciągle jest czas na wina orzeźwiające. Większość winomaniaków gasi pragnienie prosseco a ja z jakiegoś powodu nie potrafię prosseco pokochać. Owszem lubię, ale jeżeli jest taka możliwość jest to u mnie wino drugiego wyboru. Wybór pierwszy to musiak powstały metodą klasyczną. Z wiadomych powodów jest to  częściej cava niż szampan.
Nie inaczej było w miniony duszny i gorący weekend. Na sobotnie popołudnie wybrałem Mainegra Cava Rosado Extra Brut z Navary. Przypomnę w tym miejscu, że choć cava kojarzona jest głównie z Katalonią, to D.O. Cava obejmuje kilka regionów w prawie całej Hiszpanii, i bardziej określa typ wina i metodę winifikacji aniżeli wiąże musiaka z miejscem powstania. Szerzej pisałem na ten temat w tekście poświęconym Cava Artemayor i tam was odsyłam.

Warto jednak tamte informacje wzbogacić o klasyfikacje cav pod względem zawartości cukru. Wygląda to mniej więcej tak:

Brut natural od 0 do 3g/l
Extra brut od 0 do 6 g/l
Brut od 0 do 12g/l
Extra Dry od 12 do 17 g/l
Dry od 17 do 32 g/l
Semi Dry od 17 do 50 g/l
Secco powyżej 50 g/l

I choć pewnie nie warto pamiętać dokładnych informacji liczbowych to warto zapamiętać, że coś co jest oznaczane jako Extra Dry w wypadku win spokojnych było by winem pół wytrawnym a Dry to wina półsłodkie. Miłośnicy tonów czystych, nie zmąconych cukrem powinni więc sięgać po cavy klasy brut. Warto też zwrócić uwagę, na to, że większość cav będzie pod względem zawartości cukru raczej bliżej górnej niż dolnej granicy. W praktyce oznacza to, że kawa brut będzie pod względem zawartości cukru oscylowała raczej w przedziale 6-12 g/l niż 0-6. W tym drugim wypadku oznaczono by je jako Extra Brut. Taka Hiszpańska logika. Tyle teorii, teraz pora opisać butelkę.

Mainegra Cava Rosado Extra Brut to blend dwóch czerwonych odmian: garnacha i monastrel. Zarówno maceracja na skórkach jak i pierwsza fermentacja w tym wypadku odbywała się osobno, dopiero druga, ta w butelkach to fermentacja zmieszanych szczepów. Ten musiak, jak wiele innych nie jest winem rocznikowanym, co oznacza że wina bazowe mogły być nawet z różnych roczników. Teraz już odpowiedź na najważniejsze pytanie, jak ta cava smakuje.

W kolorze bardzo ciemno różowa, o intensywnej piance. Nos to czerwone letnie owoce z odrobina piekarskiego zakwasu. W ustach tony które pamiętam z wakacji na wsi czyli placek drożdżowy z malinami i truskawkami. Gdzieś w tle pojawia się nuta ziół. Wszystko spięte świeżą kwasowością. W posmaku pojawia się delikatna goryczka nie do końca dojrzałych wiśni nadająca winu dodatkowy element orzeźwiający. Wino jest bardziej złożone w smaku niż popularne prosecco, głownie za sprawą obecnych nut piekarsko-chlebowych urozmaicających usta. Piłem ja mocno schłodzoną, w idyllicznych warunkach w upalne popołudnie i byłem z tej butelki bardzo zadowolony. Nie jest prostacka, ale nie jest też to wino medytacyjne. Jest w sam raz na letnie spotkanie z przyjaciółmi. Zdecydowanie warte swojej ceny. Oceniam na 5.0 czyli bardzo dobra.

Nazwa: Mainegra Cava Rosado Extra Brut

Rocznik: nie rocznikowane

Producent: Mainegra S.A.

Kraj: Hiszpania

Region: Navara

Apelacja: D.O. Cava

Typ wina: musujące

Kolor wina: różowe

Smak: wytrawne/extra brut

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: garnacha, monastrel

Temp. podawania: schłodzone

Podawać do: jako aperitif

Do kupienia w: www.wineandyou.pl i w sklepach importera: Milanówek; ul. Piasta 18a oraz

Warszawa; ul. Malczewskiego 6 i Warszawa, Aleja KEN 36

Cena: 36 zł

Pojemność: 0,75l

Ocena 0-6: 5,0

Jednym zdaniem: Szlachetniejsza i głębsza w smaku niż prosseco , a w podobnej cenie    

Wino otrzymałem od Wine and You

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl