Wino i destylaty

L’Etang de Sol Picpoul de Pinet z Biedronki

L’Etang de Sol
La Cave de l’Ormarine Picpoul de Pinet L’Etang de Sol
Napisał Blurppp
L’Etang de Sol

La Cave de l’Ormarine Picpoul de Pinet L’Etang de Sol

W życiu bym nie podejrzewał, że mój pierwszy kontakt z winem co to należy do kategorii „trendy, jazzy i cool” będę miał za pośrednictwem Biedronki. A za sprawą La Cave de l’Ormarine Picpoul de Pinet L’Etang de Sol właśnie tak się stało. Do tej pory o winach z langwedockiej apelacji AOC Languedoc Picpoul de Pinet jedynie czytałem, spróbować nie było okazji. Podobno można wina z tej apelacji dostać w hipermarketach, ale jakoś nie było okazji, zresztą do win hipermarketowych mam podejście mocno powściągliwe i uważam ich za dostawców gorszych od dyskontów.

Tak czy siak za sprawą paczki z Biedronki trafiła się okazja i trzeba spróbować i czegoś się nauczyć. Najpierw sama apelacja. AOP Languedoc Picpoul de Pinet to obszar o w okolicach miasta Pinet nad Zatoką Lwią, zwana też zatoką Liońską, a mówiąc dokładniej nad laguną Etang de Thau która jest ciągiem słonowodnych jezior połączonych ze sobą, smakosze powinni kojarzyć laguna jako miejsce hodowli przemysłowej ostryg. Podłoże upraw wokół stanową gleby wapienne i piaskowe osady, lato jest tam suche, ale dzięki bryzie znad morza mniej gorące niż w głąb kontynentu. Zimy są umiarkowane, a właściwie dzięki sąsiedztwu morza wręcz ciepłe,  roczny opad wynosi 600 milimetrów. Tradycje winne sięgają czasów rzymskich. Obecnie areał upraw wynosi 1300 hektarów. Co do przepisów apelacyjnych to dopuszczony jest tylko jeden szczep, właśnie picpoul (zwany również piquepoul blanc). Dopuszczalna wydajność z hektara to 60 hektolitrów. Reszta po stronie producentów, żadnych dodatkowych obostrzeń. Rocznie powstaje tam 70 tysięcy hektolitrów wina.

L’Etang de Sol

Lokalizacja regionu AOP Picpoul de Pinet

Teraz o samym szczepie, ponieważ nie mam z nim żadnego ale to żadnego doświadczenia muszę się odwołać do literatury fachowej. Oto jak Janics Robinson w fundamentalnym „Kurs wiedzy o winie”  opisuje tą odmianę:

„Picpoul, piquepoul – tradycyjna odmiana langwedocka o wielu odcieniach. Daje dobrze zbudowane, cytrusowe wina o wysokim poziomie kwasowości, z których najlepiej znane jest coteaux du Languedoc picpoul de Pinet wyrabiane w pobliżu miasteczka Pinet”

Teraz trzy zdania o producencie. La Cave de l’Ormarine to regionalny producent działający od 1992 roku. Jednak jego korzenie są o 70 lat starsze, tak naprawdę jest pod względem formalnym i własnościowym kontynuatorem założonej w 1922 roku kooperatywy Pinet White Wine Producers’ Association. Produkują wina zarówno białe jak i czerwone, te ostatnie w ramach innych apelacji lub jako wina regionalne.  Mają opinie solidnego producenta, a ich wina (wcale nie tanie) wielokrotnie były nagradzane, w tym przez cenioną, nie tylko przeze mnie nagrodę miesięcznika Decanter. Znakiem charakteryzującym producenta są butelki z charakterystycznym, troszkę kiczowatym przetłoczeniem z logo producenta.

[stextbox id=”info” caption=”Nota degustacyjna” collapsing=”false” collapsed=”false”]Teraz już samo wino. La Cave de l’Ormarine Picpoul de Pinet L’Etang de Sol w nazwie nawiązuje do słonecznej laguny, zobaczmy czy w kieliszku odnajdziemy dużo słońca. Oko to takie wyblakłe słoneczko, barwa jest raczej jasno słomkowa niż intensywnie żółta. Nos zdominowany przez skórkę cytryny, ale jest też jabłko skropione cytrynowym sokiem. Usta bardzo zaskakujące, jest tu piękna cytryna, jest gorzkawa limona, pojawia się ładny ton kwaskowych jabłek i jak by tego było mało tony przywodzące na myśl tłuste, jak woski i oleje, w tym olej rzepakowy tłoczony na zimno o specyficznym orzechowym aromacie.  W posmaku pojawia się nuta pestkowa czy wręcz gorzkawych migdałów. Wino jest bardzo harmonijne. Warte uwagi. Zdecydowanie najlepsza, do tej pory, pozycja francuskiej gazetki Biedronki. Oceniam na bardzo dobre czyli na 5,0. Zwykle takie oceny dostają u mnie wina czteryrazy droższe, za cenę dodaje pół punktu. Ocena łączna 5,5 i znaczek polecam. Spróbujcie koniecznie, warto.  [/stextbox]

Nazwa: La Cave de l’Ormarine Picpoul de Pinet L’Etang de Solblurppp poleca

Rocznik: 2013

Producent: La Cave de l’Ormarine

Kraj: Francja

Region: Langwedocja

Apelacja: AOP Picpoul de Pinet

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: regionalne

Szczepy: picpoul

Temp. podawania: schłodzone do 6-8 stopni

Podawać do: ryby, szczególnie grilowane

Do kupienia w: Biedronka

Cena: 19,99 zł

Pojemność: 0,75l

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: zaskakujące i bardzo smaczne  

Wino otrzymałem od Biedronki

p.s. od dziś nota degustacyjna będzie wydzielana specjalnym polem barwnym, dla tych co nie chcą czyta całych tekstów a jedynie notkę.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl