Recenzje

Lee Child „Uprowadzony” – audiobook

Napisał Blurppp

Straszyłem was, że wrzesień na blogu będzie pod znakiem Jacka Reachera, no to pora te groźby realizować. Wszystko przez wznowienie serii i równoczesne zaadaptowanie początkowych tomów na audiobooki. Dziś tom drugi – „Uprowadzony”, pierwszy w cyklu opowiedziany przez wszechwidzącego narratora. Jak wypada na tle debiutu i późniejszych części.

Lee Child „Uprowadzony”Jack ma talent do znajdywania kłopotów. Nikt tak często jak on nie znajduje się w niewłaściwym czasie i niewłaściwym miejscu. Po prostu spacerował kiedy idąca obok kobieta potknęła się. Rycersko przytrzymał jej kulę i stos odebranej z pralni odzieży. Nic więcej. Kilka sekund później stał lufa pistoletu wciśniętą pod żebra. Ktoś zaproponował mu zajęcie miejsca w samochodzie, tuz obok kulejącej kobiety. Była to propozycja z grupy tych, którym się nie odmawia.

Kilka minut później wrzucono ich obojga na tył ciężarówki. Chwile później ta ruszyła w nieznanym kierunku. Parę minut później dowiedziała się, że porwaną jest rozpoczynająca karierę agentka FBI. Nie wiedział gdzie ani dla czego zmierza. Wiedział tylko, że musi przetrwać i że ona potrzebuje jego pomocy, choć nie chce się do tego przyznać.   

Ale samo porwanie i ów przejazd to tylko część akcji. Fabuła rozwija się tu trójtorowo. Do pierwszej ścieżki szybko dołączają dwie kolejne: działania FBI i innych formacji mające za cel odnalezienie uprowadzonej, Kolejną ze ścieżek są działania podjęte przez popleczników porywaczy w miejscu ich ukrycia. Jak można się spodziewać wszystkie ścieżki w pewnym monecie się przetną.

Ale będzie miało to miejsce dopiero w finale. A właściwie w pierwszym z finałów. Bo „Uprowadzony”  zaskakuje nie jednym a dwoma punktami kulminacyjnymi. Kiedy jesteśmy prawie pewni, że wiemy już wszystko pojawia się kolejna zasłona do ściągnięcia. Lubię takie wielopiętrowe zakończenia, to też pomysł mi się podobał.

Co do reszty to to „Uprowadzony” znakomicie wpisuje się w całą stylistykę cyklu. Jest szybko, dynamicznie, z pomysłem humorem i czasami z przymrużeniem oka. Dzieje się tu więcej i szybciej niż w debiucie, i nieporównanie więcej niż w 4 ostatnio wydanych powieściach tej serii. Pomysły na kolejne sceny zaskakują, nie nużą i nie ma wtórności pojawiającej się w prozie Childa po 2015 roku.

Lee Child „Uprowadzony”

Garnet w stanie Montana, jedno z wielu tam opuszczonych górniczych miasteczek.

Choć sam jestem miłośnikiem narracji pierwszoosobowej w opowieściach o ex żandarmie to rozumiem dlaczego tu nie można było z niej skorzystać. Wielowątkowość takie rozwiązanie zwyczajnie wyklucza. Albo to albo to. Tu pomysł poszedł w stronę większej ilości bohaterów i poszerzenia pola działania. I jest to OK.

Jak wiecie recenzuje to bardziej tu raczej adaptacje na potrzeby audiobooka niż nie młode już powieści, to teraz kilka słów o samej słuchance.  Interpretacji tekstu podjął się Andrzej Hausner, lektor doświadczony i ceniony. Mnie do tej pory kojarzył się  głownie z cyklem „Galeony wojny”. Pamiętam, że w tamtych pozycjach (dwa tomy) potrafił jak niewielu budować napięcie i podbijać dynamikę.  I właśnie z tych umiejętności skorzystał i tym razem, a że „Uprowadzony” wręcz najeżona jest dynamicznymi, pełnymi napięcia sekwencjami miał co interpretować i udało mu znakomicie.

Wyszedł z tego bardzo przyjemny w słuchaniu audiobook, o tempie zbliżonym do przejażdżki rolercasterem, pełen szybkich akcji, strzelanin, momentami wojny podjazdowej słowem sensacja na najwyższym poziomie. Miłośnicy takiej estetyki będą zadowoleni. POLECAM        

Autor: Lee Childblurppp poleca

Tytuł: „Uprowadzony”

Czyta: Andrzej Hausner

Rok wydania: 2019

Czas: 14 godzin i 38 minuty

Cena: 39,90 zł

Kupicie w Audioteka.pl

Audiobooka otrzymałem od Audioteki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl