Krótko

,,Lampiony” Katarzyny Bondy zapłoną już 28 września

Napisał Blurppp

Mroczny klimat Łodzi, nieobliczalny podpalacz, osobliwi mieszkańcy i tajemnicze łodzkie podziemia – to wszystko będzie można znaleźć w najnowszym kryminale Katarzyny Bondy. Kolejnej części patronuje żywioł ognia. Autorka obiecywała, że podpali Łódź. Jak tego dokona dowiemy się już 28 września.

lampiony_okladkaProfilerka, Sasza Załuska na polecenie swoich przełożonych przyjeżdża do Łodzi, by zająć się serią tajemniczych podpaleń. Ma pomóc łódzkiej policji w ustaleniu profilu seryjnego podpalacza, którego niszczące działania przybierają na sile i stają się coraz bardziej niebezpieczne. W trakcie śledztwa okazuje się, że nic nie  jest tak proste jak mogło by się wydawać, a sporządzenie profilu podpalacza wcale nie zajmie Załuskiej dwudziestu czterech godzin, tak jak oczekują tego jej przełożeni. Pojawiają się kolejne tropy, kolejne osoby, którym może zależeć na zniszczeniu Łodzi – bomber, terroryści, nieuczciwi właściciele kamienic, odrzucony i znieważony artysta. Załuska odkrywa, że miasto jest w rękach szaleńca. A może szaleńców? W Łodzi wybucha panika. Nieobliczalny podpalacz terroryzuje i paraliżuje miasto. Nie wiadomo która ulica, budynek, kamienica będą następne. Mnożące się pytania i wątpliwości, pojawiają się nowe ślady. Co skrywają łódzkie podziemia? Czy można dokonać zbrodni z miłości do miasta?

,,Lampiony” to też kontynuacja losów głównej bohaterki całego cyklu – Saszy Złuskiej, która musi zmierzyć się nie tylko z ogniem, którego panicznie się boi. Profilerkę dręczą koszmary z przeszłości, coraz bardziej komplikuje się jej relacja z bliskim mężczyzną. Załuska oddaje się pracy, by zapomnieć o problemach osobistych, jednak wkrótce będzie musiała stawić czoła sytuacji, która będzie dla niej jednym z najtrudniejszych życiowych wyzwań.

Katarzyna Bonda po mistrzowsku buduje napięcie, wprowadza czytelnika w mroczny klimat łódzkich ulic, malowniczych zaułków, starych kamienic, strychów, loftów i tajemniczych bram. Zwodzi misternie skonstruowaną fabułą i doprowadza do zaskakującego finału. Autorka po raz kolejny ujawnia swój talent do czerpania z lokalnego kolorytu i zasłyszanych opowieści. Oswaja i ożywia Łódź. Pokazuje jej nieznane oblicze – miasta pełnego dysonansów, które posiada jedyny w swoim rodzaju mroczny urok i zagadkową historię. Nikt tak do tej pory nie opisał Łodzi – zapomnianego miejsca z charakterem, na wskroś wielokulturowego, pięknego i pociągającego w swej brzydocie.

Pisarka musiała poznać Łódź, by z zachowaniem tak dokładnej topografii opisać to miasto. Autorka, jak zawsze, skupia się na detalach, na tym, by oddać prawdziwy klimat tego miejsca. Wybór takiej przestrzeni nie jest oczywiście przypadkowy – jak zawsze u Bondy to perfekcyjnie przemyślany element – Od początku wiedziałam, że będzie to najbardziej awanturnicza, zwariowana, niepoważna, ale i najbardziej polifoniczna opowieść, jaką przyszło mi napisać. Potrzebowałam jedynie odpowiedniego miejsca akcji, gdyż nigdy nie wybieram go przypadkowo, ani z chwilowej potrzeby, pod wpływem emocji. To zawsze wybór świadomy i na zimno.

Katarzyna Bonda ma na swoim koncie ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy. ,,Pochłaniacz”, pierwsza część jej tetralogii kryminalnej, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników 2015 r. Drugi tom cyklu, ,,Okularnik” był najlepiej sprzedającą się książką 2015 i został nagorodzony ,,Bestsellerem Empiku 2015” w kategorii literatura polska.

Katarzyna Bonda – autorka bestsellerowych serii kryminalnych, najpopularniejsza polska pisarka kryminałów, scenarzystka, dokumentalistka. Ma na koncie trzy powieści, których bohaterem był psycholog policyjny: w tym „Sprawę Niny Frank” (2007), nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru, a także powieści „Pochłaniacz” i „Okularnik”, których bohaterką jest profilerka Sasza Załuska. Bonda zajmuje się też dokumentem kryminalnym, jest autorką książki „Polskie morderczynie” (2008) i „Zbrodnia niedoskonała” (2009). Dziennikarka z wykształcenia (Uniwersytet Warszawski); była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Przez 12 lat pracowała dla najbardziej prestiżowych tytułów prasowych oraz realizowała krótkie formy telewizyjne dla TVP. Obecnie zajmuje się pisaniem książek i scenariuszy filmowych.

Autor: Katarzyna Bonda

Tytuł: ,,Lampiony”

Wydawnictwo: Muza SA

Datar premiery: 28.09.2016 r.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl