Krótko

“Król Lear” Williama Szekspira – teraz też jako audiobook

Gosztyła, Żmuda Trzebiatowska, Cieślak, Landowska, Bonaszewski, Opania, Woronowicz i inni. Klasyczny tekst, w interpretacji najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, z dodatkowymi efektami dźwiękowymi. Do usłyszenia już od 15 września!

fonopolis_krollear_l1_v3Zdrada, obłęd, intrygi i rodzinna tragedia.To wielkie emocje, które rzucają losami bohaterów. Wyrachowanie i fałsz, czy oddanie i miłość? Które uczucia zwyciężą i zasiądą na tronie królestwa? “Król Lear” to jedna z bardziej znanych sztuk Szekspira, która doczekała się już wielu adaptacji. Teraz do miłośników jego twórczość trafia słuchowisko wyprodukowane przez Fonopolis. Zrealizowane z największą dbałością o detale, pobudza wyobraźnię i przenosi słuchacza w inny wymiar obcowania ze sztuką.

  • Przez lata śnił mi się po nocach „Król Lear”, ale reżyser podejmuje się pracy nad tym tekstem, gdy ma aktora, który mu zagra mówi Janusz Kukuła, reżyser słuchowiska.Ja mam to wielkie szczęście, że zgodził się ze mną pracować Krzysztof Gosztyła i mam nadzieję, że Państwo zrozumieją, na czym to szczęście polega, kiedy zaczną słuchać tego utworu – dodaje.

W słuchowisku obok Gosztyły występuje plejada gwiazd polskiego kina i teatru: Żmuda Trzebiatowska, Cieślak, Landowska, Bonaszewski, Banaszyk, Opania, Woronowicz, Troński, Wakuliński, Barbasiewicz, Marzecki, Lewandowski, Czebotar, Knothe, Bauman, Brudny, Suszyński, Wieprzewski, Duryasz, Szczesny. Artyści mierząc się z tekstem i formą, prezentują słuchaczom prawdziwy kunszt aktorski i pełen wachlarz emocji. Na oddzielną uwagę zasługuje także muzyka skomponowana przez Łukasza Targosza, która nadaje nastrój słuchowisku i współgra z emocjami bohaterów. Pieśni do tekstów Błazna skomponował i wykonał Marian Opania.

Realizacja “Króla Leara” przygotowana przez Fonopolis idealnie wpisuje się w obchody światowego roku Williama Szekspira związane z 400-setną rocznicą śmierci dramatopisarza. Pokazuje, że słuchowisko, jako forma, jest nadal atrakcyjne dla współczesnej publiczności zdominowanej kulturą obrazkową. Duża w tym zasługa nowoczesnej technologii dźwiękowej, która w połączeniu z uniwersalnością tekstu i wybitną grą aktorską, tworzy bogaty wachlarz środków wyrazu z powodzeniem zastępujący obraz i pobudzający naszą wyobraźnię.

Pycha, chciwość, pożądliwość, zazdrość, kłamstwo, zdrada, okrucieństwo, nienawiść, przyjaźń, oddanie, litość, poświęcenie, czułość, wierność, miłość.

Jak łatwo napisać te słowa i jak trudno wyrazić ich sens. Jedne otwierają otchłań zła, drugie prowadzą na brzeg oceanu dobra. Wyobraziłem sobie, że każdy człowiek z tej sztuki utożsamia jedno z tych słów, chociaż wiem, że przyjaźń może kłamać, że miłość może zdradzać, że oddanie potrafi zazdrościć, że poświęcenie może pożądać, a litość dotyka czasem okrucieństwa.

Tylko On jest każdym z tych słów. On – Lear. Król, żebrak, wygnaniec, wariat. Jest jeszcze jednym słowem. Trudnym, najtrudniejszym, dziecinnym i wiecznym: dlaczego? Próbujemy na nie odpowiedzieć. Przyłącz się do tej próby i słuchaj. Nie, nie nas. Słuchaj siebie.

Janusz Kukuła, reżyser


William Szekspir, Król Lear

Tłumaczenie: Józef Paszkowski

Reżyseria: Janusz Kukuła

Muzyka: Łukasz Targosz

Występują:

LEAR – KRÓL BRYTANII – Krzysztof Gosztyła

BŁAZEN – Marian Opania

GONERYLA – Dorota Landowska

REGANA – Marta Żmuda Trzebiatowska

KORDELIA – Anna Cieślak

KRÓL FRANCUSKI – Marek Barbasiewicz

KSIĄŻĘ BURGUNDZKI – Marcin Troński

KSIĄŻĘ KORNWALII – Tomasz Marzecki

KSIĄŻĘ ALBANII – Marek Lewandowski

HRABIA KENT – Adam Woronowicz

HRABIA GLOUCESTER – Krzysztof Wakuliński

EDGAR – Mariusz Bonaszewski

EDMUND – Krzysztof Banaszyk

KURAN – Robert Czebotar

DOKTOR – Stefan Knothe

OSWALD – Adam Bauman

STARZEC – Stanisław Brudny

RYCERZ – Zbigniew Suszyński

SZLACHCIC – Mirosław Wieprzewski

SŁUGA – Wojciech Duryasz

OFICER – Paweł Szczesny

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl