Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Krewni rieslinga, degustacja w Krakowie

Napisał Blurppp

Kiedy na Facebooku odnotowałem swoją obecność na tradycyjnej letniej degustacji win niemieckich napisałem „Wraca normalność, znów można spotkać się nad kieliszkiem”. I choć od samej degustacji minęło już prawie 10 dni nic lepszego na opisanie nie przychodzi do głowy. Bo choć jak zawsze podczas degustacji organizowanych przez Niemiecki Instytut Wina nie zabrakło zacnych win, o których poniżej, doskonałej prezentacji i świetnej atmosfery to nieustannie najbardziej cieszy mnie ów „powrót do normalności”.

Ta tęsknota pewnie w znacznym stopniu wynika z tego jak wyglądał mój kalendarz degustacyjny w latach 2020 i 2021. Na początku roku 2020  miałem okazję wziąć udział w prezentacji win węgierskich, potem w „przerwie pandemicznej” właśnie w letniej degustacji win niemieckich 2020. I to był tyle. Kolejna okazja by usiąść nad kieliszkiem trafiła się dopiero teraz czyli  w tradycyjnej już, uświetniającej riesling weeks degustacji.

Te degustacje w krakowskim świadku obrosły już niemal legendą. Odbywają się co roku, co roku maja inny temat przewodni, zawsze prowadzi je Mariusz Kapczyński do spółki z Anną Gmurczyk i zawsze są w pięknych miejscach. No i co roku towarzyszy im piekielny upał, choć na to ostatnie organizatorzy pewnie wpływu nie maja. Za to świetnie wyciągają z tego wnioski i edycja 2021 odbyła się nad wodą, a ściślej na wodzie do w restauracji Barka, a ta jak sama nazwa wskazuje jest ulokowana na barce przycumowanej na Wiśle przy Bulwarze Kurlandzkim.

Za to niezmiennym było, że jak co roku na degustacji pojawiły się chyba wszystkie znacząc osoby krakowskiej branży. Nie zabrakło też przedstawicieli regionu. Pojawili się również goście ze Śląska. I dla mnie była to szansa by po roku zobaczyć się po raz pierwszy.

Tyle informacji „organizacyjnych”, pora spojrzeć na zaserwowane wina. Jak zawsze, jako że to riesling weeks w centrum stał rieslingi, ale tym razem line up rozszerzono o wina powstające ze szczepów z rieslingiem spokrewnione. Zdegustowaliśmy 9 win.  Wszystkie interesujące. Oto one.

Gut Hermannsberg Deutscher Sekt Riesling

Ten musiak z Nahe idealnie orzeźwił nas na początku degustacji. Oparty o znakomity balans wysokiej kwasowości i wyraźnie obecnego cukru resztkowego w połączeniu z umiarkowaną aromatycznością, rześka owocowością i kremową faktura sprawia, że doskonale się sprawdzi jako wino toastowe. Udana pozycja.

Weingut Fuchs Riesling Alte Reben 2018

Zrodzone ze starych krzewów, pochodzące z Hesji Nadreńskiej.  W nosie mirabelkowo-morelowe, w ustach lekko oleista, skoncentrowane, o wysokiej kwasowości i jak na rieslinga wysokim alkoholu – 13,5%. Dobrze smakuje samo, ale przy tłustej rybie pokazało by prawdziwy pazur. Bardziej gastronomiczne niż tarasowe. Mnie przekonuje.

Weingut Petri Herxheimer Honigsack Riesling Kabinett 2019

Bardzo klasyczna ekspresja rieslinga z Palatynatu. Nos bardzo aromatyczny, o cytrusowo-brzoskwiniowym owocu. Usta owocowe, rześkie, z wyraźnym wskazaniu na kwasowość. Wino ma lekką mineralność kojarząca się z górskim wodospadem. Zarówno na taras jak i pod letnie sałatki. Bardzo przyjemne.

Weingut Kloster Eberbach Steinberg Riesling 2018

Jak na miejsce w którym ponoć riesling rozpoczął swoja światową karierę wypada duża klasa. Nos miodowo brzoskwiniowy, jak na Rheingau przystało, wsparty na delikatnej mineralności. W ustach znakomita koncentracja, po raz kolejny wyraźne wskazanie na kwasowość ale i soczysty owoc ładnie podkreślony cukrem resztkowym. Następna modelowa wręcz ekspresja rieslinga. Bardzo fajna  pozycja, a przy tym dostępna w Polsce za 59 zł- Fine Wine

Weingut Markus Molitor Riesling Alte Reben QW 2018

Ten przedstawiciel Mozeli to kolejna ekspresja emblematyczna dla swojego regionu. Znów mamy tu żółty owoc wyraźnie skropiony cytryną, a w ustach krystaliczna czystość, wysoka koncentracja sporo cukru resztkowego i przejmująca kwasowość.  Pije się to wspaniale nie tylko w upały. W Polsce odnajdziecie to wino w katalogu Winkolekcji.

Weingut Muller-Catoir Scheurebe trocken 2018

Pierwszy z krewnych rieslinga. Tu scheurebe czyli krzyżówka rieslinga z silvanerem w wersji wytrawnej, co nie jest częstym, bo ten szczep ze względu na zdolność akumulowania cukru często stanowi bazę win słodkich. A ze ma przy tym zdolność zachowywania wysokiej kwasowości, nie może to dziwić.

I chyba ta kwasowość stanowiła ładnie manifestuje się w tym winie i znakomicie koresponduje z tropikalnymi owocami i ziołowymi aromatami obecnymi tak w nosie jak i ustach. Prawdopodobnie delikatnie muśnięte beczką co manifestuje się pod postacią przypraw korzennych i wanilii. Bardzo pijalne przyjemne. W Polsce dostępne w ofercie Merloteki.

Weingut Schlos Proschwitz Goldriesling 2019

Wino ze szczepu będącego skrzyżowaniem riesling x malingre precoce. Etykieta pochodząca z Saksonii.

Wino bardzo lekkie, łatwe o tak zwanym niskim progu wejścia. W nosie pachnie owocami egzotycznymi. W ustach struktura przypominająca wytrawne vinho verde, bardzo lekkie, o dość wysokiej kwasowości i niskim cukrze resztkowym. Idealne na piknik , działking, balkoning. Polski importer: Chefculinar.

Weingut Burgerspital Wurzburger Muller Thurgau 2020

Jak wskazuje nazwa wino reprezentuje Frankonię. Szczep też jest doskonale znany, choć pewnie nie wszyscy wiedzą, że jednym z jego rodziców był riesling, skrzyżowany z madeleine royale ( szczepu dziś uprawianego głownie w Belgi i na Wyspach Brytyjskich).

Wino nie odbiega od wzorcowych ekspresji, nos bardzo słodki, kwiatowy, o lekko przyprawowym i ziołowym zabarwieniu wynikającym z dojrzewania w beczkach. W ustach lekko tłuste, delikatnie pikantne, troszkę żywiczne. Raczej nie moja stylistyka. W Polsce obecne w katalogu Frank Wines & Shop.

Weingut Divino Kerner Kabinett Feinherb 2020

Degustacjo zakończyło wino z wyższym cukrem resztkowym, ponownie z Frankonii, i ponownie z krzyżówki rieslinga. Drugim rodzicem kernera jest ciemny trollinger. Ten potomek podobnie jak scheurebe ma wrodzoną zdolność do zbierania cukru i utrzymywania kwasowości.  To też sporo powstających z niego win to propozycje z wyższym cukrem resztkowym.

Wino okazało się bardzo fajne, pachnące pieczonym jabłkiem, morelą, brzoskwinia ale i sokiem z cytrusów. W ustach cukier świetnie zamaskowany przez wybijającą się na pierwszy plan kwasowość. Do pełni sukcesu brakuje tylko by było odrobine dłuższe. Reszta jest na poziomie. Wino niezobowiązujące, przymilne i łatwe. Fajne na letnie ciepłe wieczory. Kupicie w MP Wina.    

Jeśli nie zaznaczyłem, t wino nie jest obecne w Polsce, a producent poszukuje importera.


Po degustacji czekał na nas wspaniały lunch. Ale tu musza wam wystarczyć zdjęcia.

Uczestniczyłem na zaproszenie Niemieckiego Instytutu Wina.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl