Krótko

Kobiety, które nie znały litości. 

Napisał Blurppp

Arystokratki, służące i prostytutki. W odradzającej się Polsce dzieliło je niemal wszystko. Połączyła je zbrodnia. Z miłości, z zazdrości, z chęci zemsty. Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz dotarli do sensacyjnych i bulwersujących spraw, którymi w dwudziestoleciu międzywojennym żyła cała Polska. „Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego” już wkrótce w księgarniach.

Bezlitosne-Najokrutniejsze_kobiety-1Zabójstwa dokonywane przez zazdrosne kochanki w kawiarniach, podszywanie się pod arystokrację, szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu, spektakularne kradzieże – repertuar kobiecej zbrodni był nieskończenie szeroki.

Przestępstwa, które popełniały, nie schodziły z pierwszych stron bulwarowej prasy i z ust rozplotkowanych czytelników. Warszawa, Łódź, Lwów, Wilno – cała Polska była areną, na której rozgrywało się pasjonujące widowisko: najpierw przestępstwo, potem śledztwo i pościg, wreszcie proces sądowy i wyrok.

Polska odradzająca się po latach niewoli to kraj pełen kontrastów – postępującej modernizacji towarzyszą zacofanie i przesądy, a raj, o który walczyły emancypantki, niekiedy bardziej przypomina piekło.

Przewodnikiem po świecie zabójstw, oszustw, szpiegostwa i pospolitych kradzieży dokonywanych przez kobiety jest codzienna prasa dwudziestolecia międzywojennego, łatwo i szybko ferująca wyroki, wynosząca na piedestał i strącająca w niebyt społecznej pamięci kobiety, które dopuściły się zbrodni.

Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz – kulturoznawcy i wykładowcy akademiccy. Zajmują się wszelkimi aspektami rzeczywistości realnej i wyobrażonej sprzed 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem tematów fascynujących czytelników ówczesnych bulwarówek: wirujących stolików, szalonych wynalazków, krwawych morderstw, wizji przyszłości oraz mózgu Józefa Piłsudskiego. Autorzy antologii zapomnianych przedwojennych tekstów fantastycznych „Śniąc o potędze” (Warszawa 2013), stali publicyści „Nowej Fantastyki”, współpracują z Cyfrową Biblioteką Narodową Polona. Swoje historyczne odkrycia prezentują codziennie w ramach projektu „Fantastyka z lamusa” na www.facebook.com/lamusowo


Na podstawie materiałów wydawcy

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl