Krótko

Już niebawem: Kino w kuchni vol. 5. Niebo w gębie

Napisał Blurppp

 

Świetny film, wyśmienite jedzenie przygotowane przez artystów sztuki kulinarnej, cydry rzemieślnicze, wyjątkowe miejsce i grupa ludzi zafascynowanych kuchnią i kinem– to składniki, z których organizatorzy kolejnej edycji imprezy „Kino w kuchni” przyrządzą wyjątkowe wydarzenie. Gotować będą: Jadwiga Lorek i Przemek Błaszczyk a na ekranie „Niebo w gębie”.

  • O Kinie w kuchni mówimy: projekt 5D, bo doświadczamy go w pięciu wymiarach: towarzyskim, wizualnym, kulturalnym, intelektualnym i oczywiście zmysłowym. To impreza dla smakoszy filmowych i kulinarnych, poszukujących nieoczywistych doznań na styku tych kilku poziomów na raz – mówi Małgorzata Błaszczyk, organizatorka wydarzenia. Tym razem Kino w kuchni zabiera nas w podróż jednocześnie w dwa kierunki. Najpierw, za sprawą filmu „Niebo w gębie” – do Francji, gdzie prezydent Francois Mitterand dzięki Hortense Laboire, kucharce z Perigordu, powraca do smaków dzieciństwa i rozważa porzucenie polityki na rzecz wielogodzinnych rozmów o kuchni.Kino-w-kuchni-5

W kolejnej części przewodnikami będą wybitni kucharze. Jadwiga Lorek, znawczyni kuchni dobrej; serce, mózg i ręce Koziarni – gospodarstwa agroturystycznego w Szczyrzycu w Beskidzie Wyspowym. Roześmiana i pełna energii, ze stanowczością i charyzmą najlepszych szefów zarządza kuchnią Koziarni. Równocześnie wspiera męża Marcina i syna Kubę w kolejnych inicjatywach związanych z jedzeniem i cydrem a z jej rad i doświadczenia korzystają ludzie odpowiedzialni za menu najlepszych restauracji w Polsce. Kto raz skosztuje jej wyśmienitych serów, rosołu i dżemu z czarnej porzeczki, ten zakocha się po uszy. Przemek Błaszczyk piastuje stanowisko Chef Mańana Bistro. Jest reprezentantem nowej fali polskich kucharzy. Wychowany przez Kurta Schellera, gromadził doświadczenie i rozwijał się podczas podróży po Europie. Jest kulinarnym kosmopolitą, rozmiłowanym w tradycji i lokalnych produktach. Efektem tej fascynacji jest oficjalna rekomendacja Slow Food Polska dla Mańana Bistro, którą posiada zaledwie 20 restauracji w cale Polsce. W 2014 i 2015 roku Bistro Chefa zostało ocenione na 2 czapki w międzynarodowym przewodniku kulinarnym Gault&Millau oraz zdobyło nagrodę Poland 100 Best Restaurants przyznawaną w kategorii Najlepsza Restauracja w Polsce BEST OF AWARD OF EXCELLENCE – 2 widelce.

Do zaproponowanych przez kucharzy potraw podany zostanie Cydr Smykan – to cydr rzemieślniczy, który powstaje w Beskidzie Wyspowym z najlepszych odmian jabłek lokalnych sadów. Jego twórcami są Kuba Lorek, Bartosz Gałka i Łukasz Sobór ze Slow Flow Group.

W menu tego wieczoru znajdziemy: tatara wołowego, ziemniaki z ogniska z białym serem/z sardynką, jaja faszerwane, ragoût z koźliny, szarlotkę Jadwigi (beskidzka), cydry Slow Flow Group.

28.04.2016, czwartek, godzina 19, Barka ul. Podgórska 16.

Udział w degustacji: 129 zł, pokaz filmowy nieodpłatny.

Rezerwacje i kontakt: Paulina Bandura kontakt@facethetaste.com T 606 40 74 74


Na podstawie materiałów organizatora 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl