Krótko

Kino Agrafka i FILMS for FOOD serdecznie zapraszają na pokaz filmu „BOGINIE JEDZENIA”.

Na widzów czekać będzie spotkanie z Paniami związanymi z krakowskimi i małopolskimi kulinariami oraz kieliszek wina i drobny poczęstunek

Gośćmi pokazu będąJadwiga Lorek | Gospodartwo Agroturystyczne KOZIARNIA, RestoBar Ogień 
Agnieszka Sendor | Pstrąg Ojcowski
Karolina Milczanowska | Redaktor naczelna Have a Bite Kraków
Spotkanie poprowadzi Maja Dutkiewicz ( Przystanek Kulinarny, Radio Kraków)

20 kwietnia ( piątek) | 19:00

Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8, Kraków
BOGINIE JEDZENIA, reż. Vérane Frédiani, Francja 2016, 106’
W filmie „Boginie jedzenia” poznajemy wpływowe i twórcze kobiety, które działają w kulinarnym świecie: szefowe kuchni, cukierni, sommelierki, barmanki – od fine-diningu i restauracji z trzema gwiazdkami Michelin aż do streetfoodu. Pokazują, że poprzez gastronomię można zmieniać świat i, że kobiety mają tu do odegrania bardzo istotną rolę. Bohaterki filmu pochodzą z różnych miejsc, ale łączą je podobne motywacje i podobne troski. Traktują gastronomię jako platformę komunikacji z innymi, możliwość edukacji, promowania różnych kultur i tradycji, a także wspierania lokalnego biznesu. Dlaczego często trudniej jest im przebić się w świecie gastronomii niż mężczyznom? Czy rządzą nim równe reguły?
Bilety: 22 zł ( dostępne w kasie kina oraz online)

FILMS for FOOD to inicjatywa, która łączy świat sztuki filmowej z kulinariami. To cykliczne pokazy najlepszych filmów (fabularnych
i dokumentalnych) o jedzeniu oraz towarzyszące im spotkania z ekspertami, naukowcami, artystami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami.
Projekcje i dyskusje uzupełniają wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy, warsztaty i akcje kulinarne oraz działania artystyczne.
Twórcy FILMS for FOOD rozwijają kulturę kulinarną w Polsce, traktując film jako narzędzie edukacji i nośnik zmian społecznych. Filmy prezentowane są tu w formie cyklu wędrującego po kinach i przestrzeniach artystycznych całej Polski.
Poza pokazami w kinach FILMS for FOOD zorganizowało w 2017 roku przeglądy filmów kulinarnych w ramach festiwalu Europa na Widelcu we Wrocławiu, Poznań Food Days oraz sekcję kina kulinarnego na Podlasie Slow fest w Supraślu.
W październiku 2017 FILMS for FOOD było współorganizatorem Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Głodnemu film na myśli.
O filmowych reprezentacjach jedzenia”.
Inicjatywa powstała w listopadzie 2016 organizując polską premierę filmu „Noma: My Perfect Storm” – filmu o René Redzepim, szefie kuchni słynnej restauracji Noma w Kopanhadze. Pierwszy pokaz filmu uświetniło spotkanie z kucharzami, którzy współpracowali z Redzepim, zaś w restauracjach Atelier Amaro i Bez Gwiazdek odbyły się specjalne kolacje inspirowane filmem i kuchnią Nomy.
Pomysłodawcami FILMS for FOOD i organizatorami pokazów cyklu są: filmoznawczyni i animatorka kultury Lucyna Zembowicz, która w latach 2009 – 2014 współorganizowała Kuchnia+ Food Film Fest oraz dziennikarz kulinarny Jakub Gutek. Zespół współtworzy również Roman Gutek – ceniony dystrybutor i organizator festiwali filmowych.
Partnerzy pokazu:

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa