Recenzje Wino i destylaty

Kevin Zraly „Wino. Kurs wiedzy”

Napisał Blurppp

Nikt nie potrafi tak popularyzować wiedzy jak Amerykanie. Musza ich tego uczyć albo mają jakiś wrodzony talent. Nie ważne czy chodzi o psychologie , zarządzanie czy fizykę kwantową podręczniki napisane przez Amerykanów nie mają sobie równych. Nie inaczej jest z wiedzą o winie. Świetnym przykładem tego jest „Wino. Kurs Wiedzy” Kevina Zraly.

Kevin-ZralyNa półce nad moim biurkiem stoją chyba wszystkie wydane nad Wisłą poważne książki o winie. Jest Andre Domino i Hugh Johnson, mam książki Jancis Robinson i Andrewa Jefforda. Z polskich autorów oczywiście Sławomir Chrzczonowicz. Mam też kilka niepoważnych pozycji jak „Wino dla opornych”.  Teraz moja kolekcja została poszerzona o „Wino. Kurs Wiedzy” Kevina Zraly. Książkę zupełnie inna od wymienionych wyżej.  O ile wszystkie powyższe to podręczniki czy kompendia winnej wiedzy to tu mówimy o zapisie kursu. O materiale dydaktycznym dla samouków.

To zapis lekcji czy raczej mini wykładów, czytając mamy wrażenie brania udziału w stacjonarnym porządnie poprowadzonym kursie. Nie może to dziwić jeżeli spojrzymy bliżej na osobę autora. Kevin Zraly  to jeden z najlepszych, niektórzy twierdzą, że wręcz najlepszy nauczyciel wiedzy winnej. Od 1976 roku nieprzerwanie naucza kultury wina. Swoje przebogate doświadczenie dydaktyczne połączył z fachową wiedzą i stworzył unikatowy podręcznik adresowany do osób rozpoczynających winną przygodę. Z werwą i humorem przeprowadza on czytelników przez najważniejsze regiony winiarskie świata, choć uczciwie mówiąc czasami zbyt wiele miejsca poświecą wina z Nowego Świata, przez ich geografię, podział apelacyjny, style i rodzaje wina. Warto dodać, że uwzględniono również wino polskie, wszystko za sprawą suplementu przygotowanego do polskiej edycji przez Wojciecha Bońkowskiego.

Kevin-Zraly-3

Każdy rozdział to osobna, autonomiczna lekcja pozwalająca na zebranie podstawowej wiedzy. W moim odczuciu ciut zbyt podstawowej, ale jak napisałem akapit wyżej jest to pozycja adresowana do rozpoczynających swoją winną przygodę. I tak jak to w szkole bywa , po każdej paczce informacji czytelnik odnajdzie mini test sprawdzający, który pozwoli sprawdzić ile zapamiętaliśmy i ewentualnie powrócić na wskazaną stronę celem nadrobienia. Do tego momentu wszystko w książce jest właściwie idealne. Potem pojawia się problem. Nauka wina to przede wszystkim degustacja a nie wkuwanie na pamięć nazw apelacji. Autor doskonale o tym wie. Dlatego po każdej części poświęconej torii proponuje nam zajęcia praktyczne. Pokazuje jakie wino otworzyć, z jakim je porównać, na co podczas próbowania zwrócić uwagę. Wszystko to  fajne, tylko jest mały szkopuł. Większość sugerowanych etykiet nie jest w Polsce dostępna, lub wymieniane roczniki dawno już wyszły ze sprzedaży. Dla przykłady w polskiej edycji ćwiczenia z win białych bazują na rocznikach 2004-2007. Nie można się temu dziwić. Leżący przede mną egzemplarz to wydanie drugie poprawione z jesieni 2011 roku, czyli już liczące sobie jakiś czas. I w tym, w tej delikatnym zdezaktualizowaniu się listy materiałów do ćwiczeń praktycznych widzę największy mankament publikacji.

Z mojego punktu widzenia,  informacja mogła by być ciut bardziej wnikliwa, ale ja już jakaś choćby symboliczną wiedze posiadam. Dlatego przez większość lektury, zawłaszcza w rozdziałach poświęconych winiarstwu europejskiemu, czułem że to książka napisana z myślą o innym czytelniku, o kimś kto zaczyna swoje winne przygody. Natomiast w częściach poświęconych winą z Nowego Świata, zwłaszcza wina z USA odnalazłem informacje których nie byłem świadom. Przez cały czas jednak dobrze się bawiłem, podobał mi się jeżyk, bezpośrednie zwracanie się do czytelnika odwołania do elementów i anegdot pochodzących z prawdziwych kursów w szkole autora.

Podsumowując , jeżeli szukasz dobrego przewodnika po świecie wina, kogoś kto cię w ten mikrokosmos wprowadzi i chcesz by była to pozycja nie tylko wartościowa merytorycznie ale i ładnie wydana to z całego serca ci polecam właśnie „Wino. Kurs wiedzy”.

Sam daje znaczek „Polecam” z wyraźnym zastrzeżeniem, to jest entry level czyli coś co dla 99% społeczeństwa zwyczajnie wystarcza.

Autor: Kevin Zraly

Tytuł: „Wino. Kurs wiedzy”

Wydawca: Wydawnictwo Explanator

Rok wydania: 2011

Stron: 352

Okładka: twarda

Ilustracje: kolorowe wysokiej jakości

Cena: w zależności od miejsca zakupu od 75 zł

Książkę otrzymałam od wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl