Wino i destylaty

Katalonia, D.O. Penedes I. Pares Balta Mas Irene

Pares Balta Mars Irene
Pares Balta Mars Irene
Napisał Blurppp

Pares-Balta-Mars-Irene-4

Villafranca to niespełna czterdziestotysięczne miasteczko położone 55 kilometrów na zachód od Barcelony. W świecie rozsławiły go słynny, założony w 1948 roku zespół artystów Castellers de Vilafranca. Artystów sztuki niezwykłej i jedynej w swoim rodzaju a polegającej na budowie piramid z ludzi. Ta mająca swoje korzenie w XVII wieku tradycja, a wywodząca się z Ball de Valencians, właśnie w Katalonii znalazła najbardziej plenny grunt i to tu uzyskała status tradycji narodowej. Dziś Castellers de Vilafranca liczy ponad czterystu artystów płci obojga, w wieku od lat pięć do osiemdziesięciu. Swoje wieże stawiali miedzy innymi na Placu Świętego Piotra w Watykanie czy obok londyńskiego Tower Bridge. Jednak największe spektakle, do których przygotowują się przez cały rok, dają podczas corocznego konkursu ludzkich wież w Tarragonie, odbywającym się na tamtejszej dawnej arenie korridy. Rola jaką odgrywają w miasteczku, jest tak wielka, że dorobili się pomnika a ich działalność wykroczyła poza budowę wież. Stali się ruchem społecznym prowadzącym działalność kulturalna, charytatywną a przede wszystkim dbającym o zachowanie unikalnej tradycji Katalonii.

Pares Balta Mars Irene

Pares Balta Mars Irene

Dziś wiele osób słysząc Villafranca natychmiast kojarzy to z zespołem Castellers zapominając, że to również stolica Penedes, regionu pokrywającego się z D.O. Penedes – największą apelacja Katalonii.  Apelacji tak różnorodnej i zróżnicowanej , że postanowiłem rozpisać ja na trzy wpisy. Bo winiarstwo tego regionu opiera się o trzy nogi. Każda z nich jest na tyle istotna, że opuszczenie którejkolwiek z nich uczyniło by opowieść niepełną.

Noga pierwsza, to noga na której zbudowano potęgę finansową regionu. Jest nią hiszpański specjał o katalońskich korzeniach czyli musująca cava. Jej poświecę drugi wpis, wiem to nie logiczne ale na swoją obronę mam tylko jedno, na etykietach z cava jest oznaczanie D.O. Cava a nie D.O. Penedes (co się zmienia, ale o tym w kolejnym wpisie). Nogą druga, na której dziś się skupię są aksamitne wina czerwone, tworzone w oparciu, lub ze znacznym udziałem odmian bordoskich. Wreszcie noga trzecia, jeszcze młoda, mała i niepewna. O niej dziś tylko tyle, więcej niebawem. Teraz wróćmy do czerwieni. Ale wcześniej kilka słów o nowożytnej historii win z tego regionu.

Pares Balta Mars Irene

Sielski krajobraz Penedes

Pierwsze poważne pieniądze tamtejsi winiarze zaczęli zarabiać na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Francuskie winnice niszczyła plaga filoksery, popyt na wino przewyższał podaż. Produkowano dużo wina łagodnie mówiąc pośledniej jakości. Nikt nie bawił się w butelkowanie, zarówno białe jak i czerwone wina beczkami trafiały za Pireneje. Z czasem, problem filoksery rozwiązały podkładki, francuskie winnice odbudowano a winiarze obudzili się z ręką w nocniku. Nikt nie miał pomysłu co z tym zrobić, tym bardziej, że na świecie wiele się działo. Najpierw I Wojna Światowa, po niej chwila spokoju, podczas których powstają pierwsze imperia Cavy, w tym dwa giganty czyli założony w 1920 roku przez Pedro Ferrera Frexenet i formalnie założony 12 lat wcześniej przez braci Parera Castellblanch. Potem przychodzi Hiszpańska Wojna Domowa, winnice i bodegi idą z dymem. Giną też winemakerzy, w tym Pedro Ferrera. Region będzie podnosił się ze zgliszcz do końca lat czterdziestych. Na szczęście okres po II Wojnie Światowej przynosi rosnący popyt na wina musujące. Penedes znowu zaczyna zarabiać, na dwóch trzecich z 27 tysięcy hektarów uprawia się odmiany tradycyjnie używane do produkcji cavy. Ale cava to nie champagne, tu butelki nie kosztuje po kilkadziesiąt czy kilkaset dolarów, raczej po 3-4 dolary. Do tego powstaje nadprodukcja, ceny lecą w dół. Czyżby znowu kryzys, związany z postawieniem wszystkiego na jedną kartę. Na szczęście pojawia się on, Migel Torres, pierwszy który zauważa prawdziwy potencjał regionu. Geografia jest po stronie winiarzy, Penedes oferuje warunki odpowiednie dla wszystkich odmian. Winnice ciągną się od wybrzeża Morza Śródziemnego aż do wysokości 800 m n.p.m. Trzeba tylko wybrać odpowiednie parcele i stosowne dla nich krzewy. Po eksperymentach z różnymi odmianami pada wybór na czerwone szczepy bordoskie. Za szczepami do Katalonii trafia technologia pod postacią miedzy innymi inoksowych kadzi z możliwością kontroli temperatury. Początkowo tylko do fermentacji win bazowych do cavy, z czasem również win czerwonych. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do sprzedaży trafi Torres Gran Coronas będący kupażem tempranillo i cabernet sauvignon. Wino zostaje świetnie przyjęte przez krytykę, padają opinie o hiszpańskiej odpowiedzi na supertoskany. Pierwszy raz masowy producent postawił na jakość i innowacje a nie maksymalna wydajność z hektara.

Torres Reserva Real - za 200 euro za butelkę i ty poczujesz sie jak król

Torres Reserva Real – za 200 euro za butelkę i ty poczujesz sie jak król

 

Rozpoczyna się droga która w 1995 roku doprowadzi do mentalnego przełomu. Wówczas powstanie legendarna Torres Reserva Real (kupaż bordoskich cabernet franc, cabernet sauvignon i merlota) , oficjalne wino dworu króla Juan Carlos. Czy potrzeba lepszej rekomendacji. Kolejne marzenie seniora Miguela zostało zrealizowane.Wielu narzeka, że na stole królewskim gości Francja zamiast Hiszpanii ale karawana idzie dalej. Imperium Torresa doczekuje się naśladowców. Pojawia się druga noga.

Pares Balta Mars Irene

Pares Balta. Tradycja od 1790 roku

Jednym z naśladowców staje się Joan Cusine, człowiek który jako pierwszy zrobił  produkowaną do dziś „cave co nie musuje” czyli Pares Balta Blanc de Pacs. Wino z trzech czepów parellada, macabeo i xarel-lo stanowiących klasyczną kombinacje dla cav. Tyle tylko, że jego wino nie poddano drugiej fermentacji. Wino produkuje do dziś Pares Balta, rodzinna firma działająca nieprzerwanie od 1790 roku. Przez ten czas skoncentrowana była na produkcji cav. Kiedy w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Joan Cusine przejął po ojcu zarządzanie rodzinną firmą postawił na wina czerwone. To wówczas część działek zaczęto obsadzać krzewami bordoskimi.

W roku 2000 kolejne pokolenie przejęło stery. Za firmę zaczęli odpowiadać synowie Joana Joan Junior i Josep. Zaś za wina ich żony, utalentowane enolożki  Marta Casas i Maria Elena Jimenez. Pierwszą decyzją była rezygnacja z nadmiaru chemii podczas upraw. Pozostając wierni tradycji wzbogacili ją o pierwiastki bio i eco.

Pares Balta - młode pokolenie u steru

Pares Balta – młode pokolenie u steru

Dziś firma stoi na trzech nogach, czyli tradycyjnie na cavie, aksamitnych winach czerwonych z udziałem szczepów międzynarodowych oraz na… o tym co jest trzecia noga Penedes niebawem.

Pares Balta produkuje wina w kilku liniach produktowych, okrętem flagowym jest linia Microcuvée. W jej ramach powstają małe, limitowane serie win najwyższej jakości, często w ilości poniżej 500 butelek. Łatwo rozpoznacie je na półce, nie mają klasycznych etykiet a wydrukowane na komputerze proste informacyjne naklejki. Przy garażowych ilościach nie opłaca się uruchamiać pełnej poligrafii. Jedno z win z tej serii – Mas Irena, trafiło do mnie. Jest to kupaż szczepów bordoskich, powstało mniej niż 500 butelek. Na wino wybrano ręcznie zbierane grona z dwóch pojedynczych parceli. Merlot dojrzewał na działce Cal Miret, 400 m n.p.m. a cabernet franc na parceli o nazwie Finca la Torreta 315 m n.p.m. Wina fermentowały osobno w stali, w regulowanej temperaturze 25 stopni. Potem leżakowały osobno przez 35 dni. Po tym czasie je zmieszano i wino dojrzewało w beczce z francuskiego dębu przez 13 miesięcy. Następnie 24 miesiące w butelce. Zobaczmy jak smakuje.

[stextbox id=”info”]Wino ma czerwoną, lekko przykurzoną sukienkę a na bokach pojawiają się tony ceglaste. Nos złożony, z jednej strony czarne owoce, z drugiej wołowa pieczeń do tego przyprawy i trochę mokrego drewna. Wraz z dekantacja tony drewna i mięsa odchodzą w niebyt a na pierwszy plan wysuwa się jeżyna, czarna porzeczka i słodka wiśnia. W ustach oleiste, bardzo skoncentrowane, o umiarkowanej kwasowości i drobniutkich, miękkich garbnikach. Za owoc odpowiadają czarne owoce leśne z wysforowaną na przód jeżyną. W końcówce pojawiają się tony słodkie ale też delikatnie pikantne. Wino pracuje w ustach, cały czas się zmienia, jedno co jest niezmienne to wewnętrzna harmonia i aksamitność. Posmak bardzo długi, słodkawo pikantny. Oceniam wino na bardzo dobre z plusem czyli 5,5 i daje znaczek polecam. Wino nie jest tanie, ale warto. Chciałbym takie wina pijać częściej.[/stextbox] blurppp poleca

Tym wszystkim którzy szukali tu mapek i więcej o geografii regionu chcę powiedzieć , zapraszam na kolejny wpis. Właśnie o tym będzie. Zaś wpis trzeci poświecę charakterystyce i specyfice tamtego winiarstwa. Kolejne wpisy niebawem.

I jeszcze jedno. Moje wino to rocznik 2009, nie wiem czy jeszcze dostępny. Z cała pewnością w Winezji maja rocznik 2010 którego nie miałem okazji próbować. Wiem, że ma inne proporcje kupażu.

Nazwa Pares Balta Mars Irene
Rocznik 2013
Producent Pares Balta
Kraj Hiszpania
Region Katalonia
Apelacja D.O. Penedes
Typ wina spokojne
Kolor wina czerwone
Smak wytrawne
Klasyfikacja jakościowe
Szczepy 74% merlot 26% cabernet franc
Temp. podawania Temperatura pokojowa 16-18 stopni
Podawać do Czerwone mięsa, twarde sery. Ale najlepiej wypić solo, w fotelu i cieszyc się każdym łykiem
Do kupienia w Winezja.pl
Cena 115 zł
Pojemność 0,75l
Ocena 0-6 5,5
Jednym zdaniem Aksamitne, harmonijne, głębokie i bogate
Wino otrzymałem od sklepu winezja.pl

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings