Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Podróże Recenzje

Justyna Dżbik-Kluge „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek” – audiobook

Napisał Blurppp

Część z was wie, że od ponad 20 lat jestem związany z branżą turystyczną. Pracuje po tej stronie przyjazdowej czyli zajmuje się osobami odwiedzającymi Kraków. Do tego jak większość z was bywam turystą. Czasami takim podróżującym na własną rękę a czasami korzystam z tradycyjnych pakietowych wakacji pobytowych. To też mam podwójne spojrzenie na zachowania wakacjuszy. Kiedy więc dowidziałem się, że jest taka pozycja jak „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek” czyli próba analitycznego spojrzenia na zachowania turysty.

Justyna Dżbik-Kluge „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”

Justyna Dżbik-Kluge „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”

Za sprawę wzięła się radiowa dziennikarka Justyna Dżbik-Kluge, która słuchaczom znana jest głownie  tego, że rozmawia ze słuchaczami. I to doświadczenie prowadzenia rozmów wykorzystała. Na potrzeby tej pozycji przeprowadziła kilkadziesiąt rozmów z osobami od dawna związanych z turystyka. Z dumom dodam, że kilku z tych rozmówców znam osobiście. A potem uzyskane informacje uszeregowała w kilka bloków tematycznych.

Dowiemy się między innymi jak wygląda praca rezydenta, przewodnika czy pilota wycieczek. Jakie zachowania turystów sprawiają im trudność a jakie ich cieszą i dają satysfakcje z wykonywanej. Jest też bardzo interesujący rozdział poświęcony rujnującemu wpływowi pracy poza domem na relacje i życie rodzinne. To jeden z aspektów, o jakim turysta często nie pamięta.

Dowiem się z „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek” też o różnych typach turystyki, od tej pobytowej najbardziej masowej przez pełne wyzwań trekkingi aż po luksusowe, płacone z korporacyjnych budżetów incentive travel. Przy okazji fachowcy zajmujący się tymi segmentami zdradzają sekrety organizacji takich wyjazdów i opowiadają o ich uczestnikach. A ich zachowanie często dalekie jest od racjonalnego.

To dlatego, że „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek” to też lustro, i to wcale nie krzywe. Możemy się w nim jako społeczeństwo przeglądnąć i z pewnego dystansu, ale bez przymrużonego oka zobaczyć samych siebie w wakacyjnych okolicznościach. I nie jest to obraz może aż tak szokujący jak prezentowany w memach z nieśmiertelnymi Grażyną i Januszem, ale daleki od sielankowego.

Z drugiej strony mamy tez rozdział o zagranicznych turystach odwiedzających Polskę i jest szansa spojrzeć jak wyglądamy na tak zwanym tle. Wnioski z tego porównania każdy powinien wyciągnąć sam.    

W „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek” jest też jeden element, który to wyciąganie wniosków ułatwi. Są to wplecione w rozdziały rozmowy z psychologiem Piotrem Mosakiem. Dużo one tłumaczą. Pewnie podświadomie to czuliśmy, ale mało kto z nas jasno to deklarował – wakacje to czynność szalenie stresująca. Warto o tym pomyśleć obserwując wakacjuszy.

Justyna Dżbik-Kluge „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”

Autorka na spotkaniu autorskim w księgarni Zgody 7

Warto dodać, ze pozycja ukazała się zarówno w tradycyjnym wydaniu papierowym jak i jako ebook i audiobook. Zdecydowałem się na te ostatnią formę. Tym co na początku mnie zdziwiło, to lektor. Tekst interpretuje Motylski Maciej czyli mężczyzna. Tymczasem spora część książki jest w pierwszej osobie, a autorka jest jednak kobietą i fajnie byłoby gdyby zamiast lektora była lektorka. Na szczęście przeszkadza to jedynie przez pierwszy kwadrans. Potem na pierwszy plan wychodzi treść i pojawia się prawdziwa frajda ze słuchania.

Słucha się szybko, pozycja choć jest literaturą faktu wciąga jak najlepszy thriller. Nie pełne 8 godzin nagrania mija niezwykle szybko, ale nie pozostawia uczucia niedosytu. Temat został ogarnięty kompleksowo i wielostronnie. I przede wszystkim autorka, choć pojawiają się żartobliwe anegdoty, nie zrobiła z tego krotochwilnej kpiny z turysty z reklamówką. To naprawdę znakomita analiza i bardzo prawdziwy obraz Polaka na wakacjach. Dlatego zdecydowanie POLECAM.

Autor: Justyna Dżbik-Klugeblurppp poleca

Tytuł: „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”

Czyta: Maciej Motylski 

Czas: 7 godzin i 40 minut

Cena: 23,90 zł zł

Kupicie w: Empik Go

Audiobooka wysłuchałem w ramach abonamentu w Empik Go

Sponsorem mojego abonamentu jest Empik Go   

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl