Krótko

Katarzyna Misiołek „Julia zaczyna od nowa” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Wolność i szczęście czekają tuż za rogiem. Nowa powieść Katarzyny Misiołek niczym drogowskaz przypomina o najważniejszych wartościach w życiu. „Julia zaczyna od nowa” trafi do księgarń już 6 grudnia.

Julia, czterdziestosześcioletnia rozwódka, balansuje pomiędzy potrzebą zadbania o siebie a nieustającymi problemami własnej rodziny. Ma na głowie dwie dorosłe córki, narcystyczną i bardzo absorbującą matkę, nękaną poczuciem winy siostrę i byłego faceta, który zdaje się nie rozumieć słowa „koniec”. Praca, dom, spełnianie życzeń córek i opieka nad mamą sprawiają, że dni Julii są niemal bliźniaczo do siebie podobne.

Pewnego zimowego wieczoru jakiś impuls, a może przyjaźń z mieszkającym po sąsiedzku ekscentrycznym muzykiem, sprawia, że Julia zaczyna myśleć o czymś więcej. O czymś tylko dla siebie, o życiu, w którym można odciąć się od całego świata i powiedzieć: „teraz ja!”. O chwilach samotności, która porządkuje myśli i o dalekiej podróży, do miejsca gdzie nikt nie będzie jej mówił, co ma robić, jak żyć i kim być. I Julia w tę podróż wyrusza, ale czy tęsknota za wolnością wygra w niej z poczuciem obowiązku i miłością do rodziny? Czy można nagle popędzić przed siebie, nie oglądając się na swoich bliskich, czy ta upragniona wolność naprawdę smakuje aż tak słodko?

Osiem dni do Bożego Narodzenia… Kiedyś uwielbiałam święta. Zapach jedliny przemieszany z aromatyczną wonią cytrusów, tartej skórki pomarańczowej, goździków i wanilii, babcia przygotowująca kutię, tato z książką w dłoni i rudym kotem na kolanach sączący poncz, ubierana wspólnie z dziewczynkami choinka i kilometry łańcuchów z kolorowego papieru. Tyle ciepłych chwil, tyle wspomnień… Moje córki latami produkowały całe pudła ozdób, których nigdy nie pozwoliły mi wyrzucić. A później dorosły, spoważniały, są nawet nieco cyniczne. Moi rodzice się rozeszli, ja rozstałam się z Erykiem, dziewczyny poszły na swoje, a święta stały się zbędnym rytuałem, niemal przeszkodą w ich luzacko zaplanowanej codzienności.

– fragment książki

„Julia zaczyna od nowa” to emocjonująca opowieść o naszych pragnieniach, tęsknotach i codziennych wyborach. Katarzyna Misiołek sugestywnie kreśli historię kobiety, która uświadamia sobie, że w życiu nie zawsze trzeba godzić się na kompromis.

Niezwykłość pisarstwa Katarzyny Misiołek, doceniana przez polskich czytelników, spotyka się z uznaniem również poza granicami kraju. W bieżącym roku prawa do jej wcześniejszej powieści „Ostatni dzień roku” zakupili wydawcy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Potwierdza to unikalną psychologiczną głębię twórczości Katarzyny Misiołek, która podbija serca czytelników niezależnie od szerokości geograficznej.


Katarzyna Misiołek – krakowianka i filolog polski z wykształcenia. Przez kilka lat mieszkała w Rzymie. Po powrocie do kraju rozpoczęła współpracę z wydawnictwami prasowymi, wcześniej bywała tłumaczką, radiową pogodynką i hostessą. Interesuje się turystyką, psychologią, medycyną niekonwencjonalną i tarotem. W wydawnictwie MUZA dotychczas ukazało się jej pięć powieści: „Niekochana” (2014), „Ostatni dzień roku” (2015), „Dziewczyna, która przepadła” (2016), „Ironia losu” (2017) i „Nie podchodź bliżej” (2017).

Autor: Katarzyna Misiołek

Tytuł: „Julia zaczyna od nowa”

Premiera: 6 grudnia 2017

Cena: 39,90 zł

Wydawnictwo: MUZA SA

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl