Krótko

Jørn Lier Horst „Szumowiny” – zapowiedź

Napisał Blurppp

 

„Szumowiny” to nowa powieść kryminalna Jørna Liera Horsta, którego książki sprzedały się do tej pory w milionie egzemplarzy w Norwegii i stu tysiącach w Polsce. Odcięte lewe stopy wyrzucane przez fale dają początek opowieści o ludziach, dwuznacznej moralności i instynktach. Polska premiera książki 14 września.

szumowiny-300pxW małym nadmorskim Stavern jest sam środek lata. Fale wyrzucają na brzeg odciętą lewą stopę w bucie sportowym. Potem następną. I jeszcze jedną. Łącznie cztery lewe stopy w ciągu jednego letniego tygodnia. Odrąbane części ciał stanowią jądro zdumiewającej zagadki, w której ważną rolę odgrywają również skazani mordercy, ludzie ginący bez wieści, tajna organizacja stay-behind oraz ogromne ilości niezarejestrowanej broni. Rozpoczynając dochodzenie, znany polskim fanom kryminału (np. z bestsellerowego „Jaskiniowca”) inspektor William Wisting nie podejrzewa, że ta sprawa zmusi go do zakwestionowania najbardziej fundamentalnych zasad pracy policjanta.

Horst buduje wielowymiarowych bohaterów i także czytelnika skłania, aby inaczej spojrzał na świat przestępców. To dla niego nie tylko złoczyńcy, ale też ludzie. Ukształtowani przez rodzinę, środowisko, życiowe wydarzenia. Pod ich wpływem – a czasem wbrew nim – stają się złoczyńcami. Horst w charakterystyczny dla siebie sposób wykorzystuje praktyczną wiedzę o tajnikach prowadzenia dochodzeń i profilach sprawców. Choć jego powieść to fikcja, to bardzo bliska rzeczywistości.

Ale „Szumowiny” to nie tylko kryminał. To powieść rozgrywająca się na wielu płaszczyznach. Jej tematem staje się pieniądz i norweska mentalność. Odnajdziemy też wątki historyczne. Horst sięga do wstydliwego tematu bogacenia się Norwegów na niemieckiej okupacji, ale też historii siatki wywiadowczej, którą po II wojnie światowej stworzono w obawie przed Związkiem Radzieckim. Zadaje pytania o to, kiedy własną moralność można postawić ponad prawem. W końcu rozprawia się też z mitem norweskiego systemu resocjalizacji, który powszechnie uznaje się za idealny. A wszystko to czyni nienachalnie, pozwalając płynąć wartkiej kryminalnej akcji.

„Doskonały kryminał rzucony na głęboką wodę”

Morten Abrahamsen, VG

„Kolejny celny strzał Horsta”

Terje Stemland, Aftenposten

„Bardzo pomysłowy i ekscytujący kryminał, a rozwiązanie zagadki znajduje się o wiele dalej niż można by sądzić”

Kurt Hanssen, Dagbladet


Jørn Lier Horst – były policjant, norweski pisarz i dramaturg. Ma za sobą studia kryminologiczne, filozoficzne i psychologiczne, co sprzyja tworzeniu wiarygodnych charakterów, motywacji, idei i działań bohaterów. Był szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Poza cyklem o Williamie Wistingu stworzył także serię powieści kryminalnych przeznaczonych dla młodszych czytelników (CLUE), cztery z nich ukazały się w Polsce. Zadebiutował w 2004 roku powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”).

Tytuł: „Szumowiny”

Autor: Jørn Lier Horst

Tłumaczenie: Milena Skoczko

Cena: 39,99 zł

Premiera: 14 września 2016

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl