Krótko

Jorn Lier Horst „Kluczowy świadek” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Jorn Lier Horst odsłania kulisy jednego z najbardziej brutalnych morderstw Norwegii. „Kluczowy świadek” to oparty na faktach, pierwszy tom bestsellerowej serii o komisarzu Williamie Wistingu. Tu wszystko się zaczyna! Polska premiera książki już 26 kwietnia.

Preben Pramm jest martwy od tygodnia. Leży nagi, związany, a na jego ciele widać ślady wyszukanych tortur. Jego dom jest wywrócony do góry nogami. Nie wygląda jednak na to, aby zabójcy znaleźli to, czego szukali. Pramm nie miał krewnych, przyjaciół i prawdopodobnie żadnego kontaktu z ludźmi. Uznany autor kryminałów Jorn Lier Horst w swojej pierwszej książce misternie buduje zagadkę. Jaka była tajemnica Pramma? Czemu musiał umrzeć w tak brutalny sposób?

Ale „Kluczowy świadek” to nie tylko fikcja literacka – świetnie napisana powieść policyjna. To realistyczna opowieść zbudowana na autentycznej historii. O tym zabójstwie mówi się, jak o jednym z najbrutalniejszych i najdziwniejszych w najnowszej, kryminalnej historii Norwegii. Pierwszy dzień pracy Horsta w policji to ten sam, w którym Ronald Ramm został znaleziony zgwałcony i zamordowany we własnym domu, w rodzinnym mieście przyszłego pisarza. Horst szybko pojawił się na miejscu przestępstwa. Podążanie tropem nieznanego mordercy, baczne przyglądanie się śladom bezlitosnej walki na śmierć i życie po latach spowodowało narodziny kultowej dziś postaci komisarza Williama Wistinga.

Autor w „Kluczowym świadku” pozwala czytelnikowi zerwać policyjne taśmy i doprowadza go do miejsc dostępnych wyłącznie śledczym. Wielbiciele stylowych kryminałów Jorna Liera Horsta mają szansę dostrzec merytoryczną, ponadprzeciętną dokładność i wiarygodność. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Smak Słowa ukażą się trzy pierwsze tytuły bestsellerowej serii. Poza „Kluczowym świadkiem”, także „Zaginięcie Felicji” oraz „Gdy sztorm nadchodzi”.

„Kryminał absolutnie wart przeczytania”

TV2

„Jedna z najbardziej wiarygodnych historii, jakie miałem okazję przeczytać od bardzo, bardzo dawna”

Aftenposten


Jorn Lier Horst – były policjant, norweski pisarz i dramaturg. Ma za sobą studia kryminologiczne, filozoficzne i psychologiczne, co sprzyja tworzeniu wiarygodnych charakterów, motywacji, idei i działań bohaterów. Był szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Poza cyklem o Williamie Wistingu stworzył także serię powieści kryminalnych przeznaczonych dla młodszych czytelników (CLUE), cztery z nich ukazały się w Polsce. Zadebiutował w 2004 roku powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”).

Autor: Jorn Lier Horst

Tytuł: „Kluczowy świadek”

Przekład: Milena Skoczko

Wydawca: Wydawnictwo Smak Słowa 

Cena detaliczna: 39,99 zł

Premiera: 26 kwietnia 2017

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl