Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Recenzje Wino i destylaty

Jancis Robinson „Jak zostać znawcą wina w 24 godziny”

Napisał Blurppp

Ten wpis właściwie mógłby nosić tytuł „Kup im to pod choinkę”. Prawda jest bowiem taka, że niedawno wydana przez Czas Wina książka Jancis Robinson „Jak zostać znawcą wina w 24 godziny” to idealny prezent dla wszystkich chcących rozpocząć swoją winną przygodę. Autorka, osoba powszechnie uważana za najbardziej szanowanego krytyka winiarskiego świata, na chwilę zeszła z winnego parnasu i rozpoczęła pracę u podstawa.

Zacznę od ostrzeżenia, jeżeli czytasz mojego bloga od przynajmniej kilku miesięcy, to prawdopodobnie wszystkie a może prawie wszystkie informacje zawarte w tej pozycji znasz. Dlatego pewnie nie jest to książka dla ciebie, ale dla twoich bliskich albo przyjaciół. Stąd też zaraz na początku odwołanie do prezentu.

A co pomiędzy okładkami znajdzie obdarowana, ano to wszystko czego potrzebuje by czuć się pewnie w sklepie z winami, w restauracji czy przy własnym stole – gdy stanie na nim wino. Dowie się jak kupować, co kupować, na co zwracać uwagę. W szczególności jak czytać etykiety, jaką obietnice smaku niosą najpopularniejsze szczepy, jak dobrać kieliszki (swoją drogą tu autorka ortodoksom wycięła niezły numer) itd. Jest kilka podstawowych ale wystarczających dla poczatkującego informacji doborze i łączeniu wina z jedzeniem. Nie zabrakło też kilku stron na temat winnej geografii, w sam raz tyle ile potrzeba komuś kto zaczyna myśleć o winie poprzez pryzmat siedliska czyli jako o owocu ziemi a nie produkcie fabrycznym. Wreszcie jest słowniczek pojęć degustacyjnych i branżowego slangu. A wiadomo nic nie czyni ekspertem w takim stopniu, jak wplatanie w rozmowę słów i zwrotów „branżowych”. Jednym słowem winne ABC.

Całość wiedzy rozpisana na raptem 134 strony i rozsądnie podzielona na kilkanaście bardzo krótkich rozdział. Do tego napisano to fajnym, potoczystym językiem- tu należą się duże brawa dla odpowiedzialnego za polskie tłumaczenie Michała Bardela.  To się świetnie czyta i na zapoznanie się z treścią potrzeba godzinki z hakiem, a wiadomości wbrew pozorom w głowie zostaje sporo.    

Do tej pory na polskim rynku nie było książki która by w tak krótkiej formie i na tak niewielu stronach wprowadzała w uniwersum wina. Większość pozycji jest znacznie bardziej rozbudowana, przez co dla wielu zbyt obszerna. Tu wybrano esencję, ewidentnie zadziałało liczone w dekadach doświadczenie Jancis Robinson. Potrafiła ona z całego oceanu winnej wiedzy wybrać te kilka kropel które stanowią jej esencję. Ta bardzo przemyślana selekcja informacji jest niewątpliwym wyróżnikiem tej pozycji.

Autograf pani Robinson złożony na egzemplarzu, który kupiłem dla mojej dwudziestoletniej córki Aleksandry. I która tą książkę również poleca

„Jak zostać znawcą wina w 24 godziny” oczywiście w swoim tytule niesie niemożliwą do zrealizowania obietnicę. Po jej przeczytaniu nikt nie zostanie znawcą, do tego potrzeba lat doświadczenia i wiedzy wynikającej nie z książek a z tysięcy zdegustowanych butelek. Z drugiej strony, wszystko jest względne. Poziom wiedzy winnej w narodzie, patrząc na to generalnie jest tak nikły i tak przesiąknięty szkodliwymi stereotypami (wino in starsze tym lepsze, czianti (sic) to nazwa klasy win – sam słyszałem zapytanie o białe czianti), że ktoś kto pozna te pozycje, na tym tle rzeczywiście może uchodzić za znawcę.  

Niżej podpisany ubrany w garnitur, co jest rzadkością samo w sobie, odbiera od Jancis Robinson dedykację dla córki Zdjęcie dzięki uprzejmości Domu Wina

Dlatego szczególnie teraz, tuż przed Gwiazdką kupujcie te pozycje, zawijajcie w ozdobny papier i wkładajcie pod choinkę. Adresatem tej pozycji może być absolutnie każdy, eksperci ucieszą się z nieortodoksyjnego podejścia i przybliżenia wina do codziennego stołu, a początkujący znajdą tam wszystko co potrzebują wiedzieć by na początku swojej winnej przygody nie zbłądzić. To też, jeżeli zauważyłeś kiedykolwiek, że ktoś z twoich bliskich przy winnej półce w sieci handlowej zatrzymuje się na więcej niż 7 sekund, to już wiesz co mu sprezentować.  

Ze swojej strony bardzo te pozycję polecam, promujmy kulturę wina w Polsce, a to wymaga zbudowania podstaw. „Jak zostać znawcą wina w 24 godziny” jest świetnym narzędziem ku temu.

Autor: Jancis Robinsonblurppp poleca

Tytuł: „Jak zostać znawcą wina w 24 godziny”

Wydawca: Wydawnictwo Czas Wina

Rok wydania: 2016

Stron: 134

Okładka: miękka

Ilustracje: czarnobiałe

Cena okładkowa: 32,99 zł

Książkę to mój własny zakup

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl