Wino i destylaty

Jancis Robinson w Polsce

Napisał Blurppp

W październiku Polskę odwiedzi Jancis Robinson –  najbardziej wpływowy i szanowany krytyk winiarski świata. Jej wizyta związana jest z dwoma istotnymi wydarzeniami. Pierwszym jest odebranie przyznawanego od 2010 roku lauru „Człowieka Roku Czasu Wina”. Drugim promocja jej najnowszej książki „Jak zostać znawcą wina w 24h”. Dla winomaniaków będzie to niepowtarzalna szansa spotkania się z tym niekwestionowanym winiarskim autorytetem. Są jeszcze miejsca.

Program wizyty Jancis Robinson w Polsce

7 października 2016,

Kopalnia Wieliczkaczlowiek-roku_logo

15.00-17.30  Degustacja win z winnicy Wieliczka, zwiedzanie kopalni soli.
Spotkanie z redakcją magazynu „Czas Wina”.

8 października 2016,

Dwór Sieraków, k/Krakowa*

16.00 – 18.30 Spotkanie prasowe

18.30 – 19.00 Spotkanie ze Stowarzyszeniem Kobiety i Wino

19.00 – 23.00 GALA z okazji wręczenia tytułu Człowiek Roku 2016 magazynu „Czas Wina”

W programie Gali m.in. pięciodaniowa kolacja z winami, rozmowa z Jancis Robinson o jej nowej książce, laudacja na cześć Laureatki, atrakcje muzyczne i nie tylko. Za menu odpowiada Janusz Fic
– wielokrotnie nagradzany szef kuchni restauracji Dworu Sieraków. Dobór win – redaktorzy magazynu „Czas Wina”. Wstęp tylko z zaproszeniami.

*Możliwy dojazd do Dworu Sieraków. 17.45 – odjazd autobusu z parkingu przy hotelu Wyspiański
w Krakowie , 23.30 – odjazd z Sierakowa do centrum Krakowa. Konieczna rezerwacja miejsc:

9 października 2016,

Dwór Sieraków, k/Krakowa

9.30-10.30 Spotkanie prasowe

10.30-13.30 Seminarium poświęcone historii win polskich i win tokajskich.

Prowadzenie: Michał Bardel – redaktor naczelny magazynu „Czas Wina”. Wystąpią Wojciech Gogoliński („Czas Wina”) i Gabriel Kurczewski (Blisko Tokaju). Na zakończenie seminarium degustacja komentowana najlepszych win polskich połączona z dyskusją i prezentacją producentów. Konieczna rezerwacja miejsc – wstęp dla mediów bezpłatny. Seminarium w języku angielskim.

Polska premiera nowej książki

odbędzie się 8 października  podczas Gali w Dworze Sieraków

Jak zostać znawcą wina w 24h?

jak_zostac_znawca_wina_w_24h_maly-1Wystarczy weekend by przeczytać nowy na polskim rynku wydawniczym poradnik. Jancis Robinson zebrała w nim najważniejsze fakty dotyczące wina i nie epatując czytelnika swoją ogromną wiedzą, wybrała te informacje, które w istocie są najważniejsze dla przeciętnego “winopijcy”. Po przeczytaniu poradnika, prócz opanowania podstawowej wiedzy o regionach, apelacjach i metodach produkcji wina, dowiesz się jak czytać etykietę, dobrać wino do potrawy czy zamówić odpowiedni trunek w restauracji.  Aby zabłysnąć w towarzystwie wystarczy sięgnąć po skrócony kurs terminów degustacyjnych, uzupełniając go porcją wiedzy o podawaniu czy przechowywaniu wina. Niewielkie rozmiary książki będą zaletą dla tych, którzy zechcą zabrać ją w podróż lub poczytać w drodze do pracy. Podczas Gali autorka opowie o książce i będzie ją podpisywała. Książka w sprzedaży od 8 października.
Więcej www.czlowiek-roku.czaswina.pl

 

Jancis Robinson MW

hughjancis-082-editOd lat 70-tych pisze felietony i artykuły, redaguje i wydaje książki, tworzy filmy opisujące świat wina. W 1984 roku zdobyła – jako pierwsza osoba spoza handlowej branży winiarskiej – tytuł Master
of Wine, zaś w 2003 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Redagowany przez nią The Oxford Companion to Wine od lat stanowi najważniejszy punkt odniesienia dla dziennikarzy.
W roku 2016 umieściła w nim notkę o polskich winach (przygotowaną przez redaktora magazynu „Czas Wina” Wojciecha Gogolińskiego), wprowadzając tym samym polskie winiarstwo do światowego obiegu informacji. Jej słynny Kurs wiedzy o winie polecany jest jako jeden z najlepszych podręczników. W 2012 roku wraz z Jose Vouillamozem i Julią Harding wydała monumentalne dzieło Wine Grapes opisujące 1368 odmian winorośli używanych do produkcji wina. Jest także – wraz z Hugh Johnsonem – współautorką wielokrotnie wznawianego Wielkiego atlasu świata win. Od lat jest stałą felietonistką w „The Financial Times” i wielu innych czasopism  winiarskich – również magazynu „Czas Wina”. Prowadzi bardzo popularną stronę internetową JancisRobinson.com, a także doradza w doborze win dla piwnic królowej Elżbiety II. Prywatnie żona Nicka Landera (słynny krytyk i konsultant kulinarny), matka trójki dzieci.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl