Recenzje

Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz”

Napisał Blurppp

Od 16 stycznia na półkach księgarskich znajdziecie wydany nakładem WAB thriller „Cokolwiek wybierzesz” autorstwa Jakuba Szamałka. I nie będę ukrywał, że ucieszyło mnie to niezwykle. Choć podobno szanse na to były niewielkie autor wraca do pisania. Milczał od 2016 roku, kiedy to ukazał się trzeci, kończący opowieść tom cyklu „Leochares”, a z obozu autora dochodziły głosy, o zakończeniu pisarskiej przygody i skoncentrowaniu się na innych aktywnościach. Na szczęście Pan Jakub zmienił zdanie i wrócił do pisania.

„Cokolwiek wybierzesz”

„Cokolwiek wybierzesz”

Do powrotu podobno Szamałka przekonał osobiście Zygmunt Miłoszewski, a łatwo ponoć nie było. Wszak Pan Jakub to nie tylko pisarz, powiem więcej pisarzem raczej bywa, świat zna go z zupełnie innych działań, ze znaczącej roli przy powstaniu największego polskiego hitu eksportowego wszech czasów czyli gry Wiedźmin 3. A udział ten był niebagatelny, nie dość że przypadła mu rola producenta, to jeszcze był współscenarzystą i współtwórcą scenariusza gry. Tak, to on zadbał o to by nie było tam questów typu zanieś-przynieś.

Ale ta recenzja nie o tym, a o powieści „Cokolwiek wybierzesz”. I to wybaczcie ale rozpłynę się w zachwytach. W tej pozycji podoba mi się wszystko, no prawie wszystko, nie przekonuje mnie okładka, cała reszta jest znakomita. Począwszy od pierwszych stron na których lekko sfrustrowany grafik jest świadkiem nietypowego wypadku samochodowego po zaskakujący finał śledziłem fabułę z wypiekami. Tak „nieodkładalnej” pozycji nie miałem w rękach od kilkunastu miesięcy.

Akcja pędzi w sposób typowy dla gier komputerowych, ale przy tym wciąż pozostaje spójna i zgodna z tak często niedocenianą zasadą następstwa przyczynowo skutkowego. Mówiąc inaczej nie ma tu żadnych diabełków z pudełka, żadnych deus ex machina, jest logicznie i spójnie.

Prócz fabuły są tu też znakomicie narysowani bohaterowie. Pewnie tak jak ja bardzo szybko polubicie Julitę Wójcicką, młodą dziennikarkę, warszawskiego słoika, dziewczynę z czasami zbyt wielkimi ambicjami, ale i równie wielką determinacją. Z pewnością więcej niż zaintryguje was postać Ryszarda Buczka, ofiary tajemniczego wypadku. Człowieka znanego dziatwie od Bałtyku po Tatry, legendarnego Pana Migdała, kiedyś gwiazdę programów dla najmłodszych, dziś gwiazdę sieci i reklamy. Człowieka o wielu obliczach. A to tylko dwoje z wielu.  

Świetnie i precyzyjnie odmalowana też dekoracje, a są nimi nowe technologie, Internet i to wszystko co można znaleźć w po jego mrocznej stronie. Nie są to tematy o których łatwo opowiadać laikowi, ale autorowi to się udało. Z jednej strony sporo z „Cokolwiek wybierzesz” można się dowiedzieć, z drugiej nie ma nudy wykładu. I choć to, o czym momentami opowiada Szmałek wydaje niemożliwym, to wszystko istnieje, a my niestety nie mamy tego świadomości. Nie bez powodu autor poprzedził całość jednozdaniowym przedsłowiem „To nie jest powieść science fiction”. Na początku czytelnik tego nie rozumie, ale po skończonej lekturze brzmi złowrogo.

Nie bez znaczenie jest też język. Szamałek świetnie posługuje się polszczyzną i to czuć w każdym momencie lektury. To się porostu dobrze czyta, a w brew pozorom wcale nie jest to takie powszechne w polskiej literaturze. Tu wszystko jest jasne i dobrze podane. Nie trzeba się zastanawiać co autor miał na myśli. I w znacznym, porównywalnym z fabułą stopniu, dzięki temu „Cokolwiek wybierzesz” tak świetnie się tę opowieść odbiera.    

I na sam koniec o pewnym zabiegu formalnym. Przebieg akcji poznajemy za sprawą różnych bohaterów. To też mamy kilka połączonych ze sobą opowieści, a to dało autorowi szansę na przynajmniej kilka cliffhangerów. A wiadomo, to właśnie taki chwile sprawiają, że książka jest nieodkładalna. Prosty zabieg a jakże skuteczny, sam oczywiście też dałem się na to złapać.  

W „Cokolwiek wybierzesz” wszystko jest poukładane, na miejscu i wymierzone z aptekarską dokładnością. Sprawdzone sztuczki doprawiono tu nowymi świeżymi pomysłami i dostaliśmy brawurowy fabularny koktajl, który oczaruje każdego czytelnika.

A wiecie co jest najlepsze, prawdopodobnie to nie koniec tej opowieści, podtytuł „Ukryta sieć #1” nie trafił na okładkę przypadkowo. Czekam z niecierpliwością na #2. #1 POLECAM.

Tytuł: „Cokolwiek wybierzesz”blurppp poleca

Autor: Jakub Szamałek

Rok wydania: 2019

Stron: 446

Cena okładkowa: 39,99 zł

Wydawca: WAB

Książkę otrzymałam od wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl