Podróże

Jak wybrać hotel – porady

Hotel, jak go wbrać
Hotel, jak go wbrać
Napisał Blurppp
Hotel, jak go wybrać

Hotel, jak go wybrać

Jedną z najbardziej pracochłonnych a właściwie czasochłonnych czynności poprzedzających każdy wyjazd jest wyszukanie hoteli. Jak wybrać hotel najbardziej nam odpowiadający i adekwatny do typu wyjazdu. Nabrałem w tej kwestii już pewnego doświadczenia, do tego od wielu lat pracuję w branży turystycznej to też mam parę przemyśleń którymi chciałbym się z wami podzielić. Zagadnienie składa się z kilku podtematów i wszystkie one są dość istotne a niektóre wymagają zmagania z tłumem idiotów. No i trzeba podjąć kilka istotnych decyzji.

Tranzytowy czy pobytowy

Jedna opcja to mały budynek wciśnięty w rząd kamienic, a w nim 30 pokoi, długi ciemny wąski korytarz i zapadający w drzemkę recepcjonista za odrapanym kontuarem. Może jednak  wolisz hol wielkości boiska piłkarskiego z kryształowym żyrandolem i hektary ogrodów w którym stoją kolejne dwupiętrowe budynki z setkami pokoi. Ten pierwszy to typowy budżetowy hotel tranzytowy w dużym mieście. Ten drugi to równie typowy hotel pobytowy w nadmorskim kurorcie. Oba potrzebne ale w różnych celach, oba mogą nawet być w jednym mieście. Jeżeli wybierasz się na przykład do Barcelony to trafisz tam na oba typy. Który wybrać? By odpowiedzieć sobie na to pytanie najpierw musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie, a po co tam jedziesz. Jeżeli zwiedzać to ten pierwszy, jeżeli chcesz odpocząć i cieszyć się urokami morza ten drugi. Hotel jednak hotelowi nie równy, na co zwrócić uwagę.

Hotele tranzytowe

W środku dużego miasta

W środku dużego miasta

Jeżeli robisz sobie „city break” czyli chcesz spędzić weekend albo kilka dni w jakimś mieście albo regionie,nastawiasz się na zwiedzanie to twój dzień będzie wyglądał w sposób następujący. Wstajesz, śniadanie wychodzisz zwiedzasz, wracasz do hotelu wieczorem albo późno w nocy po knajpianym szaleństwie, bierzesz prysznic idziesz spać. Następnego dnia tak samo albo przejazd do innego miasta gdzie rytuał się powtórzy. W takiej sytuacji potrzebujesz taniego hotelu tranzytowego. Nie daj się wkręcić w opisy typu stylowe meble i dizeajnerski wystrój. Zapłacisz za to grubą kasę a nie będziesz miał czasu na podziwianie zdobień na nogach mebli ani cieszyć się grafikami nad łóżkiem. Tak naprawdę wszystko czego potrzebujesz to: czysty pokój, ciepła woda pod prysznicem, wygodne łózko, dobre wyciszenie pokoju i smaczne śniadanie. Jak jesteś maniakiem to może jeszcze free wifi w pokoju. Jeżeli podróżujesz autem to warto by hotel miał parking. Co do wyposażenia pokoi to ja lubię jak jest tam suszarka do włosów i czajnik bezprzewodowy. Jestem rannym ptaszkiem i lubię zacząć dzień od porannej kawy , jeszcze nim wyjdę z pokoju. Ważna jest natomiast lokalizacja, im bliżej centrum tym lepiej. I to właściwie tyle, nawet jak hotel będzie jednogwiazdkowy, ale sprawdzony to wystarczy. Jedziesz zwiedzać a nie siedzieć w hotelu. Nie płać za coś czego nie potrzebujesz.

Z tego typu hotelem wiąże się jeszcze jedno ważne pytanie. Ze śniadaniem czy bez. Ja wybieram ze śniadaniem, ale tylko gdy jest ono za darmo albo za rozsądna cenę. Jeżeli ktoś chce za śniadanie 15 euro decyduje się jeść na mieście. To mniej wygodne i bardziej czasochłonne. Sam musisz ocenić co jest dla ciebie więcej warte, twoja kasa czy twój czas. Jedna odpowiedź nie istnieje.

Pobytowe, jak wybrać hotel

Klasyczny hotel pobytowy

Klasyczny hotel pobytowy

Obiekty pobytowe czyli takie w których zatrzymasz się na tydzień lub dwa podczas pobytu wypoczynkowego w ciepłych krajach. Bez znaczenia czy będzie to Egipt, Tunezja czy Dominikana zasady są takie same. Po pierwsze nie oszczędzaj, jeżeli masz jednak ograniczony budżet (a mają go prawie wszyscy) musisz iść na pewne kompromisy. Pierwszym z nich jest standard wyrażony w gwiazdkach. Poza Europą staraj się trafiać w 4* lub 5*. Pamiętaj, kategoryzacja, zwłaszcza w krajach arabskich jest zawyżona. W stosunku do wymagań europejskich jest zawyżona o jedną a często i dwie gwiazdki. Czyli obiekt markowany jako trzy gwiazdkowy w Europie to standard marnego motelu przy przelotowej szosie. Pierwszym pytaniem na które musisz sobie uczciwie odpowiedzieć to czy potrzebujesz dostępu do morza. Znam wiele osób które przez dwa tygodnie wejdą do morza 3 razy , do tego do kolan, bo może to fale, jeżowce gryząca sól itd. Większość czasu spędzają nad basenem, gdzie woda słodka, bar blisko a dzieci łatwiej upilnować. Odpowiedź na to pytanie jest o tyle istotna, że hotele usytuowane są w liniach, pierwsza z nich to te z bezpośrednim dostępem do morza. Lina druga od plaży oddzielona jest hotelami linii pierwszej i ulicą, najczęściej ruchliwą. Linia trzecia to kolejna w głąb lądu. Czasami takich linii jest 7 albo i 9. Najdroższe to oczywiście te przy samej plaży. Zwykle obiekt skategoryzowany jako 4* w linii pierwszej kosztuje tyle co 5* w linii drugiej. Do tego hotele w oddaleniu od morza by przyciągnąć gości oferują dodatkowe atrakcje. Z pewnością te w drugiej linii będą posiadały większe i wyposażone w dodatkowe bajery baseny. W linii trzeciej i kolejnych aquaparki, zjeżdżalnie , sauny itd. są właściwie standardem. Dlatego raz jeszcze zastanów się czy naprawdę potrzebujesz dostępu do zatłoczonej plaży. Napisałem zatłoczonej plaży, bo prawie na pewno taka będzie. Prócz gości z twojego hotelu korzystać z niej będą również ci z dalszych linii bo prawie na pewno położone na tej samej wysokości hotele z dalszych linii należą do tej samej grupy. Łatwo zresztą przekonasz się analizując nazwy obiektów w około. Powiedzmy że twój obiekt nazywa się ABC Beach, prawdopodobnie ten w drugiej linii będzie się nazywał ABC Resort i jego wyróżnikiem będzie piękny ogród, linia trzecia to ABC Family Club z animacjami dla dzieci a ten w czwartej to ABC Aquapark. Po przekładzie z hotelowego na ludzki wygląda to tak:

ABC Beach – sporo emerytów z zachodniej Europy ale i miejsce lansu młodych ciał.  Na plaży zobaczycie Czeszki i Niemki toples oraz Rosjanki w stringach. Pamiętajcie, że one tam przyjechały na wakacyjna przygodę, łaszą się do miejscowych a nie do was. Męska część to najczęściej lekko pijani panowie w wieku 50+ starający się nacieszyć oczy. Niestety część z nich będzie próbowała kreować się na supermana i będziecie prężyć zarówno fizycznie jak i w przekazie werbalnym. Hotel idzie spać o 19.00 czyli po zachodzie słońca. Próżno szukać tam dyskoteki czy dobrego baru. Jedzenie raczej przeciętne.

ABC Resort – czyli park w około basenów. Dużo barów, klientela mocno podpita, niewybredne żarty nad sadzawkami. Ogłuszająca muzyka, głównie disco sprzed 10 lat. Więcej facetów niż kobiet. Stosunkowo dobre jedzenie podawane co 2 godziny, wszyscy ciągle chleją i żrą. Nie ustająca impreza na poziomi schyłkowej dyskoteki z powiatowego miasta. Drinki dostępne do późna albo całą noc. Klub i dyskoteka od 21.00. Średnia wieku gości poniżej 30 lat. Smaczne i zróżnicowane jedzenie.

ABC Family Club – dużo basenów a właściwie brodzików, wszędzie dzieci płaczące, biegające wrzeszczące a między nimi pijani tatusiowie i mamusie próbujące się lansować resztkami odchodzącej młodości. Jednak coraz ciężej ukryć gigantyczne rozstępy wiec by dodać siebie odwagi mamusie przed włożenie wyciętego bikini potrzebują na odwagę drinka lub dwa. Hotel chodzi spać wraz z dziećmi czyli o 19.00. Wieczorem często słychać małżeńskie awantury. Proste jedzenie, mały wybór, za to w restauracji znajdziecie krzesełka dla najmłodszych.

ABC Aquapark – Królestwo nastolatków, głośno ale większość trzeźwa. Lansującymi się są ratownicy i chłopcy basenowi wyszukujący naiwnych na jedna noc. Chłopaki piją tylko trochę. Gdzieś w tle kręcą się dzieci. Większość osób to nie goście hotelowi a osoby z innych obiektów które przyszły na godzinkę czy dwie pobawić się na zjeżdżalniach. Muzyka i odgłosy na tyle głośne że nie da się rozmawiać. Zaleta jest często przyzwoite jedzenie.

All inclusive tak czy nie

AI Bufet

AI Bufet

Kolejnym ważnym pytaniem jest czy brać opcję All inclusive. Odpowiedź jest oczywista tak. Chodzi głównie o napoje. Ceny w barach są z kosmosu, w upalny dzień można na to co do picia wydać więcej niż wynosiła różnica w cenie. Doliczmy do tego alkohol, zwykle bardzo kiepskiej jakości, ale kopie i mamy jasną sprawę. Pamiętajmy, że napoi kupionych poza hotelem raczej do niego nie wniesiemy. Jest jednak wyjątek, jest nim alkohol dla gości ze statusem AI. Jeżeli nie służą ci ich procenty i do kolacji na stole postawisz butelkę polskiej czyściochy, a równocześnie na ręce będziesz miał opaskę AI nikt ci złego słowa nie powie.

Co do jedzenia to najczęściej będzie to zunifikowana do europejskich standardów kuchnia lokalna. Takie coś co nie jest ani kuchnią lokalną ani europejską. Najczęściej po prostu mdłe i nie zjadliwe. Zgodnie z zasadą to co ma smakować wszystkim niestety nie smakuje nikomu. Pełna standaryzacja, wybór trzydziestu kompletnie różnych dań, z których każde smakuje tak samo. Nie wiem dlaczego kucharze po prostu nie serwują kuchni lokalnej. Mówiąc jednym zdaniem AI to zawsze dużo, ale raczej umiarkowanie smacznego jedzenia.

Jest jeszcze jeden istotny argument za AI w hotelu pobytowym, restauracja jest na miejscu, wystarczy na strój kąpielowy założyć t-shirt i spodenki i przejść 150 metrów. Szukanie restauracji poza hotelem to marnowanie czasu, to dwie godziny każdego dnia poświęcone na spacer od restauracji do restauracji i przeglądanie menu. Jedzenie poza hotelem pewnie będzie smaczniejsze, ale też dużo droższe.

Gdzie i kiedy szukać ofert

W internecie, to chyba jasne. Najsprawniej zrobisz to za pomocą porównywarek cen, jak Trivago, Hotelcalculator czy Tripadvisor będący bazą opinii i porównywarką cen. Czasami warto też popatrzyć na stronach dużych agencji turystycznych w rodzaju Travelplanet albo EasyGo. Ważnym by wtedy wybrać opcję „dojazd własny” a z wyżywienia wybrać „śniadania”.

Co do drugiego z pytań, warto zacząć szukać 3-4 miesiące przed planowanym terminem pobytu. Na tym etapie wybieramy tylko ofert z możliwością bez kosztowej anulacji. Do serwisu warto wracać raz na tydzień by zobaczyć czy nie pojawiła się jakaś okazyjna oferta. Osoby o stalowych jajach mogą czekać do ostatniej chwili na last minut, warto jednak mieś plan B w rodzaju innej rezerwacji z której można bezkosztowo zrezygnować.

I jeszcze jedno, min zarezerwujecie sprawdźcie co inny piszą o tym obiekcie, Takie opinie znajdziecie na forach i specjalistycznych serwisach.

Sprawdzanie przed zarezerwowaniem czyli fora i komentarze

Znowu idioci

Znowu idioci

W dzisiejszych czasami gigantyczne bazy danych pełne opinie o obiektach hotelowej całej planety. Wystarczy, że wpiszesz w Google nazwę hotelu i magiczne słowo „opinia”. Ale jak to w internecie bywa większość tych opinii jest nic nie warta. Jak wiec odcedzić te wiarygodne od tych nic nie wartych. Po pierwsze wyeliminuj opinie idiotów. Jak poznać która opinia została sporządzona przez idiotę, oto kilka rad:

  • Idiotą jest ktoś kto nie zna kontekstu kulturowego. Jeżeli czytasz w opinii egipskiego hotelu „ nie było schabowego i golonki” śmiało możesz powiedzieć że to idiota. Chyba nie musze tłumaczyć czemu.
  • Ktoś kto podróżuje z walizką pełna chemii gospodarczej jest idiotą. Jeżeli w opinii pada zadnie typu „był brudno, dobrze, że zabrałam z domu Domestos” (autentyczne) wiec, że masz do czynienia z idiotą.
  • Jeżeli w opinii na temat hotelu czytasz żale na spóźniony samolot, co nie jest wcale rzadkie, albo na opryskliwego rezydenta to opinie też napisał idiota i przenosi swoje negatywne uczucia wobec organizatora na pogaducha winny hotel.
  • Idiotą jest też osoba z syndromem „Dynastii” czyli przerostem oczekiwań. Rozpoznasz to po absurdalnych wymaganiach w rodzaju, było źle bo pościel zmieniano co drugi dzień a nie codziennie. Czekam na dzień kiedy na jednym z forów przeczytam utyskiwania, bo go w lektyce nie noszono.
  • I na koniec idiota najgorszy z najgorszych czyli nigdy nie zadowolony typ roszczeniowy. W realu często maja 40-50 lat i wąsy. Narzekają że nad basenem dostają piwo w plastiku, nieświadomi kruchości szkła i konsekwencji rozbitej szklanki w miejscu gdzie wszyscy chodzą boso. To oni maja pretensje do Francuza, Hiszpana czy Marokańczyka, że nie mówi po polsku. Im samym języki obce są obce.

Strzeż się tych typów, niestety około 50% opinii sporządzają właśnie tacy. Ich opinie bardzo zaniżają średnie oceny hoteli, zawsze wiec dolicz sobie punkt albo dwa do tego liczby rankingowej.

Podsumowanie

Znam takich co powiedzą w podróży najważniejsze jest miejsce i towarzystwo, cała reszta jest bez znaczenia. Pewnie sporo w tym prawdy ale podstawą jest dobry humor podczas wyjazdu, a o ten trudno gdy człowiek niewyspany i głodny. A hotele to właśnie miejsca gdzie śpimy i jemy (przynajmniej śniadania, a wiadomo jakie śniadanie taki cały dzień). Dlatego warto poświecić kilka godzin przed wyjazdem i wybrać hotel z należytą starannością. Te kilka godzin spędzonych 3 miesiące przed wyjazdem przed komputerowym monitorem, pozwoli to nie tylko zaoszczędzić trochę grosza ale pozwoli ustrzec się poważnej wytopy w rodzaju niedaleka przetwórnia ryb i towarzyszący jej smród albo niedaleka dzwonnica od 5.30 rano wzywająca wiernych a wszystkim pozostałym nie dająca spać.

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings