Krótko

Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo? Książka Alison Wolf już w maju

Napisał Blurppp

FactorXX_okladkaWspółczesne kobiety jako pierwsze w dziejach świata zdobywają prestiżowe posady, zajmują najwyższe stanowiska i zarządzają największymi firmami. Doskonale wykształcone, ambitne i zdeterminowane wykonują zawody kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. To zmiana, której wpływ na stosunki społeczne jest dużo większy, niż można przypuszczać. Alison Wolf pokazuje, jak pracujące kobiety determinują role społeczne mężczyzn oraz pozostałych kobiet, szczególnie tych, które wybrały pracę w domu. „Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo” trafi do księgarń już w maju.

Dlaczego prawniczki noszą zawrotnie wysokie obcasy? Jak przekłada się to na życie intymne i chęć posiadania dzieci? Kto tak naprawdę bierze na siebie obowiązki domowe? Alison Wolf przedstawia konsekwencje przemian społecznych spowodowanych postępującą emancypacją kobiet. Pokazuje, jak zmieniły się kobiety, ich sposób postrzegania świata oraz siebie nawzajem.  Zastanawia się również nad rolą mężczyzn w tym procesie. Przede wszystkim jednak podkreśla, że włączenie się do gry ambitnych, pewnych siebie i zorientowanych na sukces kobiet wprowadziło nowe podziały. Zakończył się etap siostrzanej więzi, a przyszedł moment, w którym kobiety muszą na nowo podjąć próbę zdefiniowania własnych aspiracji i potrzeb, już nie tylko w odniesieniu do mężczyzn, ale również do samych siebie. Na każdą kobietę na prestiżowym stanowisku przypadają cztery takie, które wybierają pracę w domu. Te dwie grupy mają ze sobą coraz mniej wspólnego, zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe, jak i prywatne.

Autorka stawia odważną i przełomową tezę, że interesy kobiet z elit są często sprzeczne z interesami kobiet decydujących się na bardziej tradycyjny styl życia. Jak ta sytuacja wpłynie na dalsze losy społeczeństwa? Jakie będą jej ekonomiczne skutki? Dokąd zmierzać będzie współczesny feminizm? Jak zmieni się rynek pracy? Czy świat równych szans jest możliwy? Alison Wolf, szukając odpowiedzi na te pytania, zestawia dane statystyczne z całego świata z wiedzą ekonomiczną, psychologiczną i historyczną. Całość  uzupełnia również przykładami ze współczesnego życia. „Faktor XX” to wnikliwa analiza nowoczesnego społeczeństwa, w którym zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą odnaleźć się na nowo.

Alison Wolf jest ekonomistką, specjalistką w dziedzinie zarządzania sektorem publicznym, wykładającą w londyńskim King’s College. Kieruje także mieszczącym się tam międzynarodowym ośrodkiem badań nad polityką uczelni. Często publikuje artykuły w prasie brytyjskiej, jest też jedną z prezenterek audycji „Analysis” w Programie 4 radia BBC. Wcześniej pracowała jako analityczka i wykładowczyni w ośrodkach naukowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz doradczyni rządów krajów rozwiniętych i rozwijających się. Jest autorką powstałego w 2011 roku raportu rządowego na temat edukacji zawodowej (tzw. Raport Wolf).


Źródło: materiały wydawcy

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl